Photoshop’ta neden logo yapılmaz?

Photoshop’ta neden logo yapılmaz detaylı şekilde açıklayalım. Bu cümleyi bir çok yerde duymuş olabilirsiniz. Adobe Photoshop çok yetenekli bir uygulamadır. Bu nedenle onda her şey yapılabilir gibi duruyor.

Fotoğraf işlemek, 3 boyutlu tasarımlar, dijital çizimler, foto-montaj işlemleri, sosyal medya içerikleri gibi bir çok şeyi bu araçla hazırlayabiliyoruz. Hatta Photoshop ile video bile işlenebiliyor. Bu durumda Photoshop ile logo yapmak mümkün gibi görünüyor ama söz konusu logo olduğunda işler biraz daha karışıktır.

Photoshop nedir?

Bilgisayar ile ilgilenen neredeyse her kullanıcı Photoshop ile ilgili bir şeyler duymuştur. Profesyonel fotoğrafçılardan, ev kullanıcılarına kadar, grafik tasarımcılardan, moda tasarımına kadar bir çok alanda çok popüler bir programdır. Hatta dilimize bile yerleşmiş olan montajlı bir fotoğraf gördüğümüzde “fotoşoplanmış, şoplanmış” gibi kelimeler bu uygulama sayesinde vardır.

Photoshop piksel tabanlı çalışan bir grafik programıdır.

Logo tasarlarken neden Photoshop kullanılmaz?

Logo tasarımı karmaşıktır ve bir markalaşma fikrini içerir. Belirli teknik standartları olmak zorundadır. Logo nasıl tasarlanır? Adlı yazımızda bu konuya detayları ile değinmiştik. Lütfen göz atın.

Logo çok farklı alanlarda kullanılabilmelidir. Örnek olarak küçük bir kartviziti ya da bir afişi verebiliriz ya da bir binanın duvarını komple kaplayacak şekilde kullanılabilir. Bu nedenle logoyu kolaylıkla ölçülendirebilmeliyiz.

Pin
Photoshop ile logo yapılır mı? Kesinlikle hayır. Logo çeşitli boyutlarda kullanılabilir olmalıdır.


Piksel tabanlı bir programda raster hale gelmiş bir görüntüyü yani sınırları belli olan pikselleri büyütürseniz kenarlarında ciddi bozulmalar göreceksiniz. Çünkü sınırlı bir kaynağı büyütmeye çalışıyorsunuz.

Öyleyse bize vektör tabanlı araçlar gerekiyor.

Logo hangi programla yapılır?

Logo vektörel tabanlı grafik işleme programları ile hazırlanmalıdır.

Bu alandaki en popüler yazılımlardan biri yine Adobe şirketine ait olan Adobe Illustrator’dür.

Basılı işlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz çizimler ve çalışmalar için bu yazılımı tercih edebilirsiniz. Öğrenmesi Photoshop’a göre biraz daha zordur. Ancak ilk başta göründüğü kadar karmaşık ve imkansız değildir.

Piksellerle çalışmanın dezavantajı, boyut ve yer olarak sabit olmalarıdır. Avantajı ise pikseller üzerinde gerçekçi bir görünüme kavuşmak için detaylı çalışabilirsiniz. Photoshop bu yüzden çok popüler bir programdır.

Photoshop ile logo yapılır mı?

Cevap imkansız, Photoshop logolar için kullanılamaz. Şimdiye kadar okuduklarınızı tekrar gözden geçirelim: logoların genellikle basit ve çok yönlü olması gerekir ve Photoshop, belirli sayıda piksele dayalı karmaşık resimler oluşturan bir yazılımdır.

Photoshop’ta logoya benzeyen bir şey yapabilirsiniz, ancak gerçekte olan tek şey bir logonun (piksel formatında) resmidir.

Gerçekten denerseniz, bir çatal ile çorba da yiyebilirsiniz, ama… neden doğru olanı yapmayasınız ki?

https://tasarimfikir.com/bir-goruntu-nasil-vektore-cevrilir/

Photoshop’ta neden logo yapılmaz özetle toplamak gerekirse. Yeniden boyutlandırılabilir olan vektörlere ihtiyacımız vardır ve bu program buna olanak tanımayacaktır.


“Photoshop’ta neden logo yapılmaz?” üzerine 4 yorum

  1. Yıllarca corel ile hazırladık bu tarz işleri ama son zamanlarda baskı için psd atıyor millet.

    Logo neden photoshop ile yapışmaz anlattığınız için teşekkürler

    Cevapla
Yorum yapın