Logo Nasıl Tasarlanır?

Merhaba, logo tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler logo nasıl tasarlanır sorusunun da alternatif bir cevabıdır.


Hepimiz çok iyi logolar tasarlamak istiyoruz. İyi bir logo tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? ya da nasıl logo tasarlanır? Gibi soruların birden fazla cevabı var hadi birlikte o cevapları göz atalım. Öncelikle ne yaptığımızı iyi bilmeliyiz.

Bu makaleyi sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Logo nedir?


Logo bazen yazılardan, bazen şekillerden ve çizimlerden oluşan görsel bir semboldür. Logonun amacı bir markayı, bir fikri, bir mesajı en net şekilde iletmek ve temsil ettiği düşünce ile bütünleşmesini sağlamaktır.

Yalnızca kurumsal firmalar için değil hizmet sunan ürün sunan tüm sektör ve kişiler için bir ihtiyaçtır.

Unutmayın bir markanın adını ilk duyduğunuzda ya da onu ilk gördüğünüzde aklınıza logosu geliyor.

Örnek logo tasarımları, logo nasıl tasarlanır?Pin
Logo nasıl tasarlanır? örnek logo tasarımları.

Bir logo tasarlarken nereden başlamalıyız?

Tüm tasarım süreçlerinde olduğu gibi logo tasarlarken de iyi bir fikir bularak başlamalıyız.


Bir tasarım fikri nasıl bulunur detaylarıyla birlikte daha önce bir rehber hazırladık. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Düşünce ve yaratım süreçlerinin ayrıntılarını orada bulabilirsiniz.

Detaylı rehberimizi okuduğunuzu varsayarak ilerliyorum.

Öncelikle logoyu yapacağınız markayı veya müşterinizi iyi tanımalısınız. Markanın kendi sektörü içerisinde hangi konumda olduğunu, vizyonunu, misyonunu ve geçmişini çok iyi öğrenmelisiniz.

Bazı durumlarda sizler çok iyi bir fikre sahip olsanız bile müşteriniz sizinle aynı düşünceye sahip değildir. Böyle durumlarda tasarladığınız fikri yani logoyu iyi bir hikâye ile tamamlamanız gerekir.


İşte müşteri yani markayı tanımak size bu durumda büyük avantaj sağlayacaktır.

Bir fikir ve konsept bulma sürecinden başarıyla geçtiyseniz artık daha pratik olan uygulama aşamasına geldiniz. İşimiz henüz yeni başlıyor!

Logo nasıl olmalı?

Anlamlı, akılda kalıcı, her yerde kullanılabilecek, uzun yıllarca kullanılması mümkün olan, mesajı açık olan, bir konsepti ve fikri temsil edebilen bir çalışma olmalı. Peki nasıl yapacağız?

Logo çok karışık şekillerden oluşmamalı.


Eğer tasarladığınız logo çok sayıda renk, şekil, yazı karakteri ya da görsel semboller içeriyorsa bu onu ilk bakışta algılamamızı zorlaştıracaktır.

Ayrıca vermek istediğiniz mesaj bu karışıklığın içerisinde kaybolacaktır.

Logo herhangi bir yüzeyde rahatlıkla kullanıla bilmeli

Logolar çoğu zaman çok çeşitli yüzeylerde kullanılabilirler. Örneğin ofis ortamında bir kahve kupasının üzerinde, bir personel tişörtünde, tabelada, web sitelerinde, mobil uygulamalarda, video reklamlarında, çok büyük boyutlu reklam panolarında kullanılmak istenebilir. Bu durumlarda sorun yaşamamak için logoyu teknik olarak doğru, sade ve anlaşılır şekilde negatif alanları bırakarak tasarlamalısınız.

Pin
Logo tasarlarken hangi renkleri kullanmalıyız? Renk psikoloji üzerinde araştırmalar yapın.

Logo hangi renk olmalı?

Doğru renkler seçmelisiniz.

Eğer müşteriniz tarafından özellikle belirtilmediyse ve renk seçenekleri tamamen size bırakıldıysa sade olmaktan ve karmaşadan uzak durmaktan kaçınmayın. Çok çeşitli yüzeylerde kullanılabildiği gibi logolar farklı arka planlarda da kullanılabilir olmalı.

Örneğin siyah bir duvarın üzerine ya da beyaz bir sayfaya basıldığında anlamında herhangi bir değişiklik olmamalı.

Başarılı logoları araştırın

Bazen hepimizin karşısına çok basit ancak çok popüler olan logolar çıkabiliyor. Bu logoların neden bu kadar başarılı olduklarını kendimize sorsak da çoğu zaman cevabını vermeden geçiyoruz. Başarılı logo örnekleri denildiği zaman aklımıza birkaç firma hemen geliyor, bu logoların yaratım süreçlerini ve hikayelerini inceleyin. Mümkünse tasarımcılarını bulun ve yaptığı diğer işlere göz atın.

Logo negatif alanı

Evet logo bir yaratım süreci ve nihai bir üründür. Biz tasarlarken kullanacağımız çizgileri, yazı karakterlerini, katacağımız renkleri ve kısacası tasarım objelerini düşünerek işe başlıyoruz ancak bazı durumlarda boşlukları da düşünmek çok iyi bir tasarıma imza atmanıza sebep olabilir.

Boyutları düşünün

Logolarınızı çok küçük boyutlarda bile anlaşılabilir şekilde tasarlayın

Logoları bazı durumlarda çok küçük alanlarda kullanmak isteyebilirler. Böyle durumlarda yaptığınız logo anlamsız bir çalışmaya dönüşmemeli. Bu nedenle bazı çizim tekniklerini, altın oranları kullanmakta fayda var.

Örneğin Lacoste logosu ya da Apple logosu ne kadar küçük olursa olsun anlamından herhangi bir şey kaybetmeden izleyicinin aklında marka imajımı oluşturabilecek tasarımlardır.

Renk psikolojisi

Renkler insanlarda bazı duyguları harekete geçirebilecek özelliklere sahiptir. Logolarda kullanılan renkler özellikle bilinçli seçilmelidir. Marka tarafından aksi belirtilmedikçe logomuzun hikayesine renklerin özelliklerini de eklemelisiniz.

Logo da renk bir zorunluluk değildir. Renkleri tamamen çıkarttığınızda da anlamlı bir tasarım kalmalıdır. Fakat renkleri kullanacaksak bu renklerin bir anlam ifade ettiğini bilmeliyiz. O renkleri bilinçli şekilde kullanmalıyız.

Pin
Logo tasarlarken taslak çizin. Diğer başarılı tasarımcıları araştırın ve ilham alın.

Logo tasarlarken yapılmaması gerekenler

Logo çizerken öncelikle fikri bulmalısınız demiştik hemen arkasından bu fikrin bir taslağını oluşturmak gelir. Bu taslak oluşturma sürecinde çizim yapabildiğiniz herhangi bir araç işinize yarayacaktır.

Eskiz sürecini ister bir kağıt ve kalemle isterseniz bilgisayar üzerinde herhangi bir dijital çizim programıyla yapabilirsiniz. Programın özellikleri ve yeterliliği önemli değildir. Eskiz aşamasında ayrıntılarla zamanınızı boşa harcamayın. İyi bir fikir bulup bulmadığınızı test etme sürecindesiniz.

Yaptığınız taslak çalışmayı beğendiniz ve iyi olduğunu düşünüyorsunuz. Artık gerçek bir logoya ihtiyacınız var.

İşte şimdi program konusunda çok özgür değilsiniz. Doğru bir logo tasarlaya bilmeniz için vektörel tabanlı bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle Photoshop gibi tasarım araçlarında logo tasarlamamalısınız.

Pin
Kullandığınız ekipmanları ve tasarım araçlarını doğru seçin.

Logonuzu müşteriye sunarken pozitif ve negatif olarak farklı arka plan renklerin de nasıl görüneceğini de sunum dosyanıza eklemelisiniz.

Hazırlamış olduğunuz logonuz için yaptığınız çalışmaların ne anlama geldiğini içeren kısa bir logo hikayesi çoğu zaman müşterileri etkileyen bir satış tekniğidir.

Öncelikle yaptığınız işe güvenin, bırakın yaptığınız iş ürettiğiniz logo kendisini satabilecek kalitede olsun. Daha sonrasında sunum dosyanıza eklediğiniz ekstra bilgilerle markayı etkilemenizi kolaylaştırın.

Logo nasıl tasarlanır? Öğrendiğimize göre size başarılar diliyoruz. Yorumlara görüşlerinizi bildirerek bu toplulukta yerinizi alabilirsiniz.

“Logo Nasıl Tasarlanır?” üzerine 6 yorum

  1. Gelmiş geçmiş en iyi logo dizaynı bence apple a ait. güzle bir rehber olmuş logo nasıl yapılır iyi anlatmışsınız

    Cevapla
Yorum yapın