Profesyonel Tasarımcılar İçin En İyi 13 Yazı Tipi (Font)

Yazı tipi seçimi bir tasarımı çok iyi hale de getirebilir çok kötü bir hale de. Bu nedenle yazı karakteri seçerken dikkatli olmalısınız. Comic Sans tartışmasını duymuş olabilirsiniz. 😊 Profesyonel Tasarımcılar İçin En İyi 13 Yazı Tipi içeriğini sizinle paylaşmak istedik. Ama önce Grafik Tasarım WhatsApp Kanalımıza katılmak isteyebilirsiniz.

Pin
Pin
En İyi Fontlar
İnternetten gelir elde etmekPin
Yeni Rehberimiz Yayınlandı. İnternetten Para Kazanmanın Detayları ve İpuçları Bölüm 1

Profesyonel Grafikerler İçin En İyi Fontlar

Her tasarımcının koleksiyonunda sağlam bir profesyonel yazı tipi setine ihtiyacı vardır. Ancak piyasada bulunan binlerce yazı tipi arasından iyi olanları seçmek zor bir iş. Profesyonel tasarımcılar tarafından en sık kullanılan yazı tipleri şunlar.

 • Helvetica
 • Bodoni
 • Futura
 • Bickham Script Pro
 • Trajan
 • Proxima Nova
 • Garamond Pro
 • Frutiger
 • Sabon
 • Rockwell

Yazı Tipi Nasıl Seçilir?

Aslında yazı tipi seçimini etkileyen en önemli şey ne kadar uzun bir yazı yazdığınız ve amaçlarınız. Eğer bir kitap tasarlıyorsanız farklı, bir poster ya da bir web bannerı tasarlıyorsanız farklı karakterler kullanmalısınız.

Uzun yazılar yazıyorsanız göz yormayan düz hatlı fontlar seçmek normaldir. Tasarımı yalnızca font üzerinden planlamayın. Ayrıca en iyi tasarım örnekleri genelde düz, sade ve fontlar içerir.

Birden fazla yazı tipi kullanıyorsanız, yazı tiplerinin birbirinden çok farklı olduğundan emin olun. Fark belirgin değil ise bir hata gibi görünür. Ayrıca fontların kalınlık değerlerini ve kullanacağınız alternatif hallerini düşünün. Başlıkları daha kalın şekilde yazıp aynı font ile gövde metinleri daha ince yazabilirsiniz.

Pin
Yazı Tipi Nasıl Seçilir?

En İyi Yazı Tipleri

Bir sonraki grafik tasarım projeniz için profesyonel bir yazı tipi mi arıyorsunuz? Tasarımcılar için en iyi 10 profesyonel yazı karakteri listemize bakın.

Helvetica

Pin
Fontların kralı Helvetica.

Popüler bir font olan Helvetica, grafik tasarımda profesyoneller tarafından en çok kullanılan yazı tipidir. Çoğu tasarımcı yazı tipini övse de bazı tasarımcılar fontun çok dar aralıklı olduğunu düşünüyor.

Bu yazı karakteri için bir belgesel bile çektiler. İzlemenizi tavsiye ederiz.

Garamond Pro

Pin
Profesyonel Grafik Tasarımcılar İçin En İyi Fontlar

Garamond’un birçok versiyonu olmasına rağmen, günümüzde en çok kullanılan hali 1989’da piyasaya sürülen Adobe Garamond Pro versiyonudur. Garamond, dergiler, ders kitapları, web siteleri ve uzun metin gövdeleri için çok kullanışlı bir yazı tipidir

Futura

Pin
En popüler yazı tiplerinden biridir.

Futura, genellikle büyük ekranlarda, logolarda, kurumsal yazı tiplerinde ve küçük metinlerin gerekli olduğu kitaplarda kullanılan bir yazı tipidir. Mükemmel daireler, üçgenler ve kareler gibi geometrik şekilleri temel alır. Futura verimlilik ve geleceğe dönük bir görünüme sahiptir.

Bodoni

Pin
Font tavsiyeleri.

Bodoni, başlıklar, dekoratif metinler ve logolar için harika bir yazı tipidir. Bodoni, düz ve dar bir alt yapıya sahiptir. Kalın ve ince vuruşlar onu çok estetik görünümlü bir yazı tipi yapan genel bir geometrik yapısı var.

Bickham Script Pro

Pin
Yazı tipi önerileri.

Esas olarak resmi durumlarda kullanılan Bickham Script Pro, işini iyi yapan bir yazı tipidir. Bir başka harika alternatif de Sloop olacaktır.

Frutiger

Pin
En iyi fontlar.

Her karakterin hızlı ve kolay tanınmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu farklılık, onu tabela ve dış mekan reklam çalışmaları için doğru bir alternatif olarak kılar ve genellikle Web 2.0 Logolarında kullanılır.

Sabon

Pin
Profesyonel Grafikerler İçin En İyi Fontlar

Sabon, pürüzsüz doğası nedeniyle kitap metni ve zarif tasarımı için mükemmel bir yazı tipidir ve uzun süredir tipografların ve profesyonel tasarımcıların gözdesi olmuştur.

RockWell

Pin
Basit ve etkili yazı tipi.

Sağlam, düz kenarlıdır ve sert bir tavır sergiler. Çoğu profesyonel tasarımcının setinde var. Okunaklı ve anlaşılır bir font.

Proxima Nova

Pin
Minimal ve profesyonel bir font.

Proxima Nova yazı tipi, grafik tasarım projelerine çok minimal ve profesyonel bir görünüm kazandırabilen çok amaçlı modern bir fonttur.

Proxima Nova Extra Condensed, Proxima Nova ve Proxima Nova Condensed olmak üzere üç genişlik seçeneği vardır.

Ücretsiz Fontlar

Eğer yukarıdaki yazı karakterlerine ücretsiz font alternatifleri arıyorsanız. Google Fonts sitesine bakmalısınız. Gerçekten çok kaliteli ve profesyonel tasarımcılar için fontlar mevcut. En sevilen ve başarılı bulunan 5 ücretsiz fontu burada bulabilirsiniz.

Roboto

Pin
Tasarımcılar İçin En İyi Ücretsiz Fontlar

Google fontları arasında bulunan anlaşılabilir sade bir font. Yapısı Helvetica fontuna benziyor. Kullanılabilir seçenekleri de oldukça fazla. İnternet sitelerinde, reklam, afiş gibi tasarımlarda kullanmak için uygun bir font.

Roboto Fontunu İndir

Besley

Pin
Besley Google Font

Bir başka ücretsiz yazı tipi Besley. Tırnaklı bir font arıyorsanız iyi bir alternatif olabilir. Özellikle italik kullanımı çok keyifli bir fonttur.

Besley Fontunu İndir

Allison

Pin
Allison Fontunu Ücretsiz İndirin

Biraz daha farklı bir yazı tipi mi arıyorsunuz? Eğlenceli, bir el yazısı gibi asimetrik ancak okunaklı bir font. Allison ücretsiz olarak sunulan keyifli bir yazı tipi.

Allison Fontunu İndir

Profesyonel Tasarımcılar İçin En İyi 13 Yazı Tipi listemizi okuduğunuz için teşekkürler. Listedeki en beğendiğiniz font hangisi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca renklerin anlamları isimli makalemizi okuyup tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

“Profesyonel Tasarımcılar İçin En İyi 13 Yazı Tipi (Font)” üzerine 3 yorum

 1. Teşekkürler güzel içerik olmuş. Helvetica en iyisi sanırım her projemde elim ilk ona gidiyor. Okunaklı bir font

  Cevapla
Yorum yapın

21