Ara
Close this search box.

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

İnternetten gelir elde etmek

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı yöntemleri ve bunlarla ilgili profesyonel ipuçlarını derlemek istedik. Elbette bu içeriğin doğrudan tasarımcılarla ilgilisi yoktur. Herkes bu yöntemleri deneyebilir. Fakat tüm yazıyı özenle ve anlayarak okumanızı rica ediyoruz. Çünkü satır aralarında çok kıymetli bilgileri bulabileceğinize inanıyoruz.

İnternetten Para Kazanma konusu oldukça geniş bir konu. Bu rehberin devamını da ilerleyen dönemlerde paylaşacağız. Şimdilik birinci bölümden nasıl başlayabileceğimizi öğrenmiş olalım.

Başlarken

Bu makaledeki tüm yöntemler ve yöntemleri uygulama biçimleri bilgi paylaşımı amaçlıdır ve profesyonel birer yatırım tavsiyesi değillerdir. İnterneti kullanarak gelir elde etmek denildiği zaman bazı insanların akıllarına “kolay yoldan kazanç” gibi gerçeği yansıtmayan arzular gelebilir. Gerçekte ise ne bu makale ne de dünyanın herhangi bir yerinde yasal olarak kazanç sağlayan gelir modelleri bu gerçek dışı arzuları karşılayamaz. İnterneti kullanarak gelir elde etmek, büyük kazançlar sağlamak mümkündür fakat bunun kolay olduğu söylenemez. 

Bu yazıdaki tüm yöntemler tecrübelere, deneyimlere, kanıtlara ve ticaret kültürünün dijital dünya ile etkileşimlerine göre kaleme alınmıştır. Bu yöntemleri kullanarak yeni bir sistem yaratmanız ve internetten gelir elde etmenin dinamiklerine daha hızlı hakim olmanız için bazı yöntemleri doğrudan kendi deneyimlediğim öyküler olarak aktaracağım. Büyük başarı hikayelerinden, küçük pasif gelirler yaratma adımlarına kadar, herkesin kendi hayatına ve yeteneklerine uygun şekilde uyarlayabileceği yöntemleri içeren kıymetli bir rehber olması arzusundayım. 

Bu aşamada, bilmeniz gereken bazı temel fikirlerden söz etmek istiyorum. Hiçbir koşulda unutmamanız gereken bazı prensipler kazanmalısınız. Bu prensipler, davranış ve düşünce biçimleri, ticari hayatınızda karşılaşabileceğiniz problemleri çözerken sizlere ipucu olacak ve çözüm için size yol gösterecek. İlk düşünce kuralımız; disiplin olmalı. Bu içerikteki herhangi bir yöntemi uygulayarak kazanç elde etmek istediğimizde ona zaman ayırmanız gerektiğini göreceksiniz. Yeni bir kazanç sistemi kurmak, düzenli olmayı gerektirir. Yani yeni işinize zaman ayırmanız gerekecek. Tıpkı geleneksel ticaret yöntemlerinde olduğu gibi, bir esnafın sabah dükkanını açması gerektiği gibi sizinde kazanç sağlamanız için aynı düzen ve disiplin ile oluşturduğunuz sistemi geliştirmeniz ve başında durmanız gerekecek. En azından belirli bir düzeye gelene kadar daha fazla çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Bir başka kuralda odak noktanız ile ilgili. Daima kendinize maddi fayda sağlamayı yani kar etmeyi düşünün. Bunu esnetebileceğiniz bazı istisnai durumlar olabilir. Ancak bu kuralı yeni bir kazanç sistemi kurarken göz ardı etmemelisiniz. “Kazanmak” sizin için değişmez bir davranış biçimi olmalı. 

Disiplin ve kazanç odaklı olmak. Bu iki olmazsa olmaz temel davranış biçiminden sonra işleri kolaylaştıracak bazı ufak ipuçları da paylaşmak istiyorum. Bu kısımdan sonraki tavsiyeler yalnızca daha sağlıklı, konforlu bir ticari süreç yürütmeniz için kişisel tekniklerimden oluşuyor. Kendinize uyarlayabilir, değiştirebilir veya kendi çalışma stilinizi oluşturabilirsiniz. Not alma alışkanlığı. Bu davranış size pek çok şeyi hatırlamanızda ve en önemlisi bir sistem inşa ederken hangi aşamalardan nasıl geçtiğinizi hatırlamanıza yardımcı olur. Arşivleme alışkanlığı. Hem dijital verilerinizi, dosyalarınız, ürün fotoğrafları, müşterilerinizle konuşmalarınız, hizmetlerinizin kaynakları, hem de fiziksel verilerinizi, resmi evraklar, faturalar, makbuzlar, işinizle ilgili tüm fiziksel varlıklarınızı arşivleyin. Bu arşivleri kendi sisteminize göre düzenli tutun. Dijital verilerinizin kaybı sizi ciddi kazanç kayıplarına hatta zarara uğratabilir. Öte yandan aynı şey fiziksel varlıklarınız içinde geçerlidir.

Kendinize uygun yönteme karar vermeden önce son bir temel bilgiye de yer vermek istiyorum. Yeryüzündeki tüm gelir yöntemleri, dijital ya da geleneksel ticaret yöntemleri insanlarla doğrudan ilişkilidir. Yani bizim gelir elde etmemiz için gereken en önemli şey verdiğimiz hizmet ya da ürünü satın alacak bir insanın olmasıdır. Bu nedenle insan psikolojisini ne kadar iyi anlarsanız ve analiz ederseniz kuracağınız yeni sistemin o kadar başarılı olmasına katkı sağlarsınız. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemi ve salgın hastalıkların insanlar üzerindeki etkilerine ve bunun ticari hayata nasıl yansıdığına bakın. Bazı işkolları pandemi sürecinde, normal süreçte elde ettiği kazançtan daha fazlasına sahipken olurken bazı iş modelleri de aksine zarar ve iflaslarla sonuçlandı. Bu elbette olağandışı ve öngörülmesi zor bir süreçti. Bizlerde internet üzerinden kazanç sağlarken, ileride oluşabilecek bazı olağanüstü durumları ön görebilmeli daha önemlisi çalışma tekniklerimizi, kaynak ve yöntemlerimizi insanların psikolojilerine göre değiştirebilmeliyiz. Böylece koşullardan bağımsız ve sağlıklı bir sistem oluşturabiliriz. Yani tek gelir kaynağımız olan insanı tanımalıyız. İnsanı davranışlarını ön görebilmek sizi bir anda birkaç basamak yukarıya taşıyabilecek özel bir yetenektir.

Burada yer alan yöntemleri uygulayabilmek için sahip olmanız gereken bazı şeyler var. Sağlıklı bir internet bağlantısı, yani gerekli olduğu zaman internete erişiminiz olmalı. Yeterli zamanınız ve bazı yöntemler için yönteme özel yetenekler ya da sermaye gibi demirbaşlara sahip olmanız gerekiyor.

Bütün bu temel kavramları düşünelim. Henüz herhangi bir iş ya da kazanç yönteminden söz etmememize rağmen başarı için gereken pek çok anahtarı cebinize koymuş olmalısınız. Şimdi o anahtarları kullanabileceğiniz kilit rolündeki iş modellerine geçelim.

Satış Ortaklığı ile Para Kazanmak

Satış ortaklığı, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak ve satmak için bağımsız bir kişi veya kuruluşla bir işbirliği yapmasıdır. Satış ortaklığı programları, şirketin ürünlerini veya hizmetlerini satmak isteyen kişilere veya şirketlere, önceden belirlenen bir komisyon karşılığında bu ürünleri veya hizmetleri tanıtmaları için bir fırsat sunar. Eğer sosyal çevreniz ve sosyal medya platformlarındaki hesaplarınız nispeten aktif ise bu yöntem ile güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Satış Ortaklığı İçin Nelere İhtiyacın Var?

Satış ortaklığı yapmak istediğiniz şirketi ya da şirketleri seçerek başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz şirketlerin web sitelerine giderek satış ortaklığı programlarına kaydolun. Satış ortaklığının bir diğer ismi de “Affiliate” olarak kullanılır. Basit bir arama ile seçtiğiniz şirketin satış ortaklığı sayfasını bulabilirsiniz. Bu genellikle ücretsizdir ve sermaye gerektirmez.

Kayıt olma sürecinden sonra, ilgili şirketin size özel bir bağlantı ya da kod tanımlaması gerekir. Satış ortaklığınız onaylandıktan ve bu kodu aldıktan sonra onu nasıl dağıtacağınız size bırakılır. Seçtiğiniz ürün veya hizmetleri hedef kitlenize tanıtmak için çeşitli pazarlama yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunlar arasında blog yazma, sosyal medya paylaşımları, e-posta pazarlaması, reklamcılık vb. yöntemler yer alabilir. Bu aşamada biraz harcama yaparak sponsorlu içerikler üretebilirsiniz. Geri dönüşünden emin olacağınız kalitede ve takipçi kitlenize hitap eden içeriklerin içerisine bu satış ortaklığı kodunu yerleştirebilirsiniz. 

Türkiye’de hizmet veren ve satış ortaklığı programları bulunan şirketlerden bazıları şunlardır;

 • Hepsiburada
 • Trendyol
 • Amazon
 • Hostinger
 • Shopify
 • Semrush

Hepsiburada pazaryeri olarak onlarca kategoride satış yapan bir internet sitesidir. Hepsiburada hesabınızda alışveriş listeleri sistemi kullanılıyor. Seçtiğiniz ürünler ile farklı öneri listeleri oluşturuyorsunuz ve bu listeleri takipçileriniz ile paylaşıyorsunuz. Takipçileriniz sizin listeleriniz üzerinden bir ürünü satın aldığında komisyon kazanıyorsunuz. Hepsiburada satış ortaklığı için organik ve aktif bir Instagram hesabına ihtiyacınız var. Instagram’da takipçi sayınız 10.000’in üzerinde olmalıdır. Takipçi sayınızın ve etkileşim oranlarınızın tamamen organik olması gerekir.

Hepsiburada satış ortaklığı programına katılmak için https://influencer.hepsiburada.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başka bir alternatif ise en popüler sitelerden biri olan Trendyol. Son yıllarda Trendyol veya Trendyol Yemek reklamlarına denk gelmiş olmanız çok olası. Satış ortaklığı konusunda oldukça yüksek gelirler sunan Trendyol’un kabul koşulları biraz daha zorlu. Ancak iyi bir Instagram sayfanız varsa Trendyol daha yüksek kazançlı bir satış ortağı olacaktır.

Trendyol satış ortaklığı programına katılmak için Instagram’da takipçi sayınız 30 binin üzerinde olmalıdır. Yine Hepsiburada’da olduğu gibi hesabınızın organik etkileşimler alması gerekiyor. Ayrıca Her influencer (satış ortağı) kazancını fatura edebileceği bir şirket/ajans veya Sosyal İçerik Üreticisi Muafiyet yöntemi ile çalışmalıdır. Eğer sayfanız aktif olarak bir ticaret sayfası ise yani ürünler satıyorsanız satış ortaklığınız onaylanmayacaktır.

Bu bağlantıyı kullanarak Trendyol satış ortaklığı programına katılabilirsiniz. https://www.trendyol.com/influencerbasvuru

Yukarıdaki şirketler dışında Amazon, Hostinger, Shopify, eBay, Semrush gibi büyük şirketlerinde satış ortaklığı programları bulunmaktadır. Diğerlerini de inceleyerek ve Google’da arama yaparak size uygun olan şirketler ile anlaşma sağlayabilir ve gelir elde edebilirsiniz. 

Popüler Bir Instagram Hesabınız Yoksa

Büyük Bir Instagram Hesabınız Yoksa Bu Yöntemi Nasıl Uygulayabilirsiniz? Eğer hali hazırda geniş bir hedef kitleniz yoksa ve satış ortaklığı ile para kazanma fikri ilginizi çektiyse bu yöntemi uygulayabilmek için biraz yatırım yapmanız gerekebilir. Bu koşullarda yeni bir iş kuruyormuş gibi düşünebilirsiniz. Size gerekli olan şey organik olarak etkileşim sağlayan bir sosyal medya hesabı. Bu tür bir hesaba erişiminizin iki yolu var.

İlk Yol, daha az sermaye ve daha çok zaman isteyen yol. Geniş bir hedef kitleye hitap edecek bir alan belirleyin. Örneğin Mizah, Evcil Hayvanlar, Haber, Magazin vb. Bu alanlardan birini seçerek yeni bir sayfa oluşturun. Sermayenin küçük bir kısmını sayfayı oluştururken kullanın. İyi bir logo, görsel düzen gibi şeylere özen gösterin. Daha sonra kaliteli içerikler üretin ya da sermayenizden harcayarak ürettirebilirsiniz. Bu içeriklere reklam verin. Sponsorlu olarak bu gönderileri öne çıkarmaya başlayın. Bu zaman alan bir yöntemdir. Ayrıca sürekli ufak harcamalar yapmanız gerekecektir. Hesabınız için takipçi hedefleri koyun. 

İkinci yol ise daha hızlı ve biraz daha pahalı bir yöntemdir. Hali hazırda etkileşimleri yüksek olan, takipçi sayısı sürekli artan bir sayfa satın alın. Sayfa satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları atlamayın. Unutmayın satış ortaklığı yaparak gelir sağlamak istiyoruz. Bu nedenle etkileşimlerin organik olması önemli. Tüm istatistikleri inceleyerek bir hesabı almaya karar vermelisiniz. Daha sonra yukarıdaki adımları izleyerek satış ortaklığına başvurabilirsiniz. 

Görev Siteleri ile Para Kazanmak

Görev siteleri, kullanıcılara çeşitli görevleri tamamlayarak para kazanma fırsatı sunan platformlardır. Bu görevler genellikle çevrimiçi olarak yapılır. Ancak gelir payları oldukça düşüktür. Çoğu zaman kısa vadeli gelir yöntemi olarak tercih edilir. Özellikle yerli görev sitelerinde görevleri tamamlamak çok az miktarlarda kazanç elde etmenizi sağlar. Tabi bir görev yaptırma sitesine sahipseniz durum farklıdır. 🙂

Genellikle anket doldurma, sosyal medya görevleri (beğenme, paylaşma) gibi görevler yapmanız beklenir. Görev sitelerindeki ödeme genellikle tamamlanan görevlerin türüne, karmaşıklığına ve şirketin belirlediği oranlara bağlı olarak değişir. Ödemeler genellikle ortak kuruluşlar, banka havalesi veya hediye kartları gibi yöntemlerle yapılır.

Yurtdışı merkezli görev sitelerinde ise kazanç döviz cinsinden olduğu için daha karlı bir iş haline dönüşebilir. Ancak yine de burada yer alan diğer kazanç yöntemlerine göre daha düşük gelirlerin elde edilebileceği bir yöntemdir. 

Görev siteleri arasında popüler olan bazı platformlar şunlardır: Swagbucks, Amazon Mechanical Turk, Clickworker, Toluna, ySense, Upwork, Fiverr. Ancak, her platformun kendine özgü özellikleri, görev türleri ve ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Dolayısıyla, hangi platformların sizin için en uygun olduğunu araştırmak ve seçmek önemlidir. Türk kuruluşlara ise “Görev yap, kazan” gibi anahtar kelimelerle ulaşabilirsiniz. Ödeme kanıtı olan görev sitelerini seçmeye dikkat edin. 

Yazı Yazarak Para Kazanmak

İnternetin bu denli yaygınlaşmasıyla birlikte, içerik pazarlaması ve blog yazarlığı popüler bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Makale yazarak para kazanmak için çok sayıda yöntem var. Ayrıca bazı yöntemler ile birleştirerek iki üç farklı yerden kazanç elde etmek de mümkün. Para kazanmak için blog veya makale yazarken, kaliteli içerik üretmek, hedef kitlenizi iyi anlamak ve pazarlama becerilerinizi geliştirmek önemlidir. Ayrıca, istikrarlı bir içerik planı oluşturmak ve okuyucu kitlenizi büyütmek için sosyal medya ve SEO stratejilerini kullanmak da faydalı olabilir. Başlarken kısmında değindiğimiz disiplinli olma konusu özellikle bu kazanç yöntemi için kritik bir önem taşıyor.

Kendi blog sitenizde ya da bir haber, magazin sitesi gibi bir platform oluşturarak yazmaya başlayabilirsiniz. İnternet sitenizin optimizasyon ve SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda yeteri kadar iyi olduğundan emin olun.

Yazı yazarak nasıl para kazanabilirsiniz?

Blogunuzda veya web sitenizde reklamlar yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Google AdSense gibi reklam ağlarına katılarak, sitenizde görüntülenen reklamlardan tıklama başına veya gösterim başına komisyon kazanabilirsiniz. Bu en popüler yöntemlerden biridir. Reklam gelirleri ayın belirli günlerinde belirlediğiniz banka hesabına yatar. Ayrıca Google AdSense’e alternatif olarak hizmet veren başka reklam sağlayıcı şirketlerde mevcuttur.

Sponsorlu içerikler paylaşabilirsiniz. Belirli bir markanın veya ürünün tanıtımını yapmak için sponsorlu içerik oluşturabilirsiniz. Şirketler size ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için ödeme yaparlar ve bu içeriği blogunuzda veya web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Bu reklam geliri gibi düzenli ödeme alınan bir yöntem değildir. Ancak tek seferlik anlaşmalar ile büyük rakamlar kazanmanız mümkündür. Ayrıca sitenizde reklam yayınlarken bu yöntemi de kullanabilirsiniz böylece iki farklı gelir yöntemi ile sitenizden daha fazla verim elde etmiş olursunuz.

Satış ortaklığı programını da işin içerisine dahil edebilirsiniz. Böylece makale yazarak para kazanma yöntemlerini üç farklı kaynağa çıkarmış olursunuz. Satış ortaklığı yaptığınız şirketlerdeki listelerinizi, kodlarını veya bağlantılarınızı yazdığınız blog yazılarının içerisinde uygun şekilde kullanın. Böylece komisyon kazancı potansiyelini de arttırmış olacaksınız.

Kendi siteniz yoksa nasıl para kazanırsınız?

Makale yazmak ilginizi çekiyorsa ve kendinize ait bir internet siteniz yoksa yine de yazı yazarak gelir elde etmeniz mümkündür. Bu yöntemdeki kilit ipuçlarından birine yukarıda değinmiştim. İstikrar ve disiplin. Bu şekilde para kazanan pek çok internet sitesi olduğunu biliyoruz. Bu siteler kazançlarını koruyabilmek için düzenli olarak içerik üretmeye devam etmeliler. Bu durum bazı dönemlerde oldukça zordur. Bu nedenle site sahipleri dışardan yazarlar ile anlaşırlar. Editörlük hizmeti alarak düzenli olarak başka yazarların siteleri için içerik üretmesini sağlarlar. Kendi siteniz olmasa bile bu tarz makale almak isteyen siteler için yazılar yazabilir, içerikler üretebilirsiniz. Tek seferlik makale ücreti alabilir ya da düzenli olarak belirli bir sayı üzerinde anlaşıp toplu ödeme alabilirsiniz. Makale ücretleri genellikle kelime sayısına göre hesaplanır. Çok uzun makaleler için daha yüksek fiyatlar ödenir. Makalenin fiyatını yalnızca uzunluğu belirlemez. Eğer iyi bir yazarsanız, SEO yöntemlerine hakim olmanız beklenir. İnternet sitesine katkı sağlayacak türdeki makaleler daha değerlidir ve daha pahalıdır. Makale yazımı konusunda eğitimler alarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri kendi internet siteniz içinde kullanarak yine reklam gelirlerinizi yükseltebilirsiniz.

Kendi blog sitenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Öncelikle blogunuz için bir ana alan yani konu belirlemeniz gerekir. İlgi duyduğunuz bir konu veya niş belirleyin. Blogunuzda yazacağınız konu, uzman olduğunuz, deneyim sahibi olduğunuz veya merak ettiğiniz bir alan olabilir. Belirlediğiniz konu, blogunuzun odak noktasını oluşturacak.

Daha sonra bir altyapı seçmeniz gerekiyor. Ücretsiz olarak sunulan Wordpress ve Blogger en popüler blog sistemlerindendir. Ancak profesyonel olarak bir blog sahibi olmak ve reklam yöntemi ile para kazanmak istiyorsanız bu servislerin ücretsiz hesapları işinizi görmeyebilir. Bunun yerine Bir alan adı (örneğin, www.blogismi.com) ve bir web hosting hizmeti almanız gerekebilir. Alan adı, blogunuzun web adresidir ve hosting hizmeti, blogunuzun internet üzerinde erişilebilir olmasını sağlar. Birçok hosting sağlayıcısı bu hizmeti sunmaktadır.

Hostinginiz üzerine Wordpress altyapısını ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Böylece daha profesyonel bir blog yaratmış olursunuz. Özel olarak kodlanmış yazılımları da tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey SEO için uygun ve kanıtlanmış bir yazılımın olması. SEO doğrudan reklam gelirlerinizi etkiler. Bu nedenle doğru optimizasyonlara sahip bir Wordpress sitesi SEO konusunda uzun yıllardır geliştirildiği için daha sağlıklı bir seçim olabilir. 

Kazancı yüksek konuları nasıl bulabilirsiniz?

Bazı blog sitelerinin gelirleri ortalamaya göre daha yüksektir. Bu kazanç farklı genellikle içerik kalitesine doğru içerik seçimine göre değişiklik gösterir. Seçtiğiniz alanda içerikler üretirken rakiplerinize, rekabete, anahtar kelime seçimine ve o kelimenin aranma hacmine göre doğru seçimler yapmalısınız. Bu konuda bize yardımcı olan profesyonel araçlar var. Sermayemizin bir kısmını bu araçlara ayırarak daha fazla okunan ve dikkat çeken içerikler oluşturabiliriz.

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Popüler bir araçtır ve anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olur. İlgilendiğiniz konular için anahtar kelimeleri araştırabilir ve potansiyel olarak arama hacmi yüksek olan terimleri bulabilirsiniz. Bu, içerikleriniz için uygun başlıklar seçmenize yardımcı olur.
 • Google Trends: Google Trends, belirli anahtar kelimelerin popülerliğini ve trendlerini gösteren bir araçtır. İlgilendiğiniz konuları araştırabilir ve hangi konuların daha popüler olduğunu, ne zaman ve nerede popüler olduklarını görebilirsiniz. Bu, içerik başlıklarınızı güncel tutmanıza yardımcı olur.
 • BuzzSumo:İçerik araştırması yapmanıza ve popüler içerik başlıklarını bulmanıza yardımcı olan bir araçtır. İlgilendiğiniz konuyla ilgili en çok paylaşılan ve etkileşim gören içerikleri listeleyebilir ve bu başlıklardan ilham alabilirsiniz.
 • Answer the Public: Kullanıcıların belirli anahtar kelimelerle ilgili arama sorgularını gösteren bir araştırma aracıdır. İlgilendiğiniz anahtar kelimeleri girerek, insanların ne tür sorular sorduğunu ve hangi konuları araştırdığını görebilirsiniz. Bu, içerik başlıklarınızı kullanıcı taleplerine göre şekillendirmenize yardımcı olur.
 • Quora: Kullanıcıların sorular sorduğu ve uzmanlarının cevapladığı bir platformdur. İlgilendiğiniz konularla ilgili soruları araştırarak, insanların neleri merak ettiğini ve cevap aradığını görebilirsiniz. Bu, içerik başlıkları seçerken sorulara yanıt verme odaklı yaklaşmanıza yardımcı olur.

Ülkemizde ise daha çok kullanılan ekşisözlük, kizlarsoruyor gibi sitelerde kendi alanınızla ilgili araştırmalar yaparak en çok sorulan soruları belirleyebilirsiniz.

Semrush, Ahref gibi profesyonel araçlar ile yine anahtar kelime bulma ve rakip analizi alanlarında profesyonel destekler alabilirsiniz. İçerik oluşturmaya harcayacağınız bütçe size daha yüksek erişim ve daha kaliteli içerik olarak geri dönecektir.

E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

E-ticaret, elektronik ortamda mal ve hizmetlerin alımı ve satımıyla ilgili işlemleri ifade eder. E-ticaret yaparak para kazanmak, çevrimiçi bir mağaza veya platform aracılığıyla ürünlerinizi satmak veya bir pazar yeri üzerinden satış yapmak anlamına gelir. E-Ticaret ile para kazanma konusunda dikkat etmemiz gereken çok sayıda değişken var. Diğer yöntemlere göre riski daha fazladır. Ancak doğru bir girişim ile kazancı en yüksek yöntemlerin de başında geliyor.

Öncelikle satacağımız ürünü seçmeliyiz. Daha sonra satış organizasyonumuz üzerinde bir planlama yapmalıyız. Gerekli resmi süreçleri tamamladıktan sonra ürünlerimizi nereden satacağımıza karar vermeliyiz. Daha sonra  adım adım ilerleyerek mağazamızı oluşturalım.

E-Ticaret İçin Satılacak Ürün Nasıl Bulunur?

İlgi duyduğunuz veya deneyim sahibi olduğunuz bir alanda iş yapmak, e-ticaret için başarılı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Kendi ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi gözden geçirin ve bu konularda satış potansiyeli olan ürünler araştırın.

Pazar araştırması yapmak, talep gören ürünleri belirlemenize yardımcı olur. Ürün trendlerini, müşteri taleplerini ve rakipleri analiz ederek hangi ürünlerin popüler olduğunu ve hangi ürünlerin potansiyel bir pazar olduğunu belirleyebilirsiniz. Google Trends, Amazon Best Sellers, eBay Trending gibi platformlar ve araştırma araçları bu konuda faydalı olabilir. Ayrıca Trendyol, Hepsiburada gibi platformlarda en çok satılan ürünleri listeleyin ve araştırın. En çok yorum yapılanlar, kullanıcı yorumları gibi bir ürün hakkındaki tüm detayları araştırın. Yakın olduğunuz bir ürünün farklı versiyonlarını düşünün, bir ürünü geliştirmeyi planlayın.

İyi bir ürün tedarikçisi veya toptancı bulmak, e-ticaret işinizde önemli bir rol oynar. İyi fiyatlarla kaliteli ürünler sunan güvenilir tedarikçiler bulmak için araştırma yapabilir veya ticaret fuarlarına katılabilirsiniz.

Sosyal medya platformları, insanların ilgi alanlarını ve trendleri takip ettiği yerlerdir. Popüler sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımları ve trendleri inceleyerek hangi ürünlerin popüler olduğunu ve talep gördüğünü görebilirsiniz. Hashtagleri araştırabilir, ilgili grupları veya toplulukları takip edebilir ve potansiyel ürün fikirleri edinebilirsiniz.

E-Ticaret İçin Planlama Nasıl Yapılır?

E-ticaret işine başlarken satış organizasyonunun doğru şekilde yapılandırılması önemlidir. İşletmenizin büyüklüğüne ve faaliyet alanına bağlı olarak satış organizasyonu farklılık gösterebilir, ancak aşağıdaki adımlar ile genel bir çerçeve sunarak bu aşama hakkında fikir edinebilirsiniz. 

Satış Hedeflerini Belirleme

İlk adım, belirli ve ölçülebilir satış hedefleri koymaktır. Bu hedefler, belirli bir dönemde ulaşmak istediğiniz gelir miktarını, sipariş sayısını veya müşteri edinimini içerebilir. Hedeflerinizi belirlemek, satış organizasyonunun temelini oluşturur. 

Satış Stratejisi Geliştirme

Satış stratejisi, hedef kitlenizi nasıl belirleyeceğinizi, ürün veya hizmetlerinizi nasıl pazarlayacağınızı ve müşterileri nasıl çekeceğinizi belirler. Pazarlama kanallarını, müşteri ilişkileri yönetimini ve fiyatlandırma stratejilerini de bu aşamada ele almalısınız. Satış stratejisini belirlemek, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Bu aşamada sattığınız ürünlerin maliyet fiyatlarını, vergi kesintilerini, kargo fiyatını, pazaryeri komisyonlarını iyi planlamanız gerekiyor. Ayrıca kendinize bir kar marjı belirlemelisiniz. Bu şekilde bir ürün üzerinde detaylı bir maliyet raporu oluşturabilirsiniz. Oluşan tabloya göre kar marjını ekleyerek son satış fiyatına ulaşabilirsiniz.

Süreci ve görevleri planlama da yine bu süreçte yapılmalıdır. hangi kargo şirketi ile çalışacağınızı ürünleri nasıl paketleyip göndereceğiniz gibi detayların hepsini tamamlamalısınız. Yalnızca ürün seviyesinde değil yeni işinizin tüm aşamalarını benzer şekilde raporlandırmalı ve planlamalısınız. 

E-Ticaret İşe Başlama Aşaması

Resmi sürecinizi tamamlayabilmek için bir muhasebeci ile çalışmalısınız. İşletmenizi açtıktan ve faaliyete geçtikten sonra bir pazaryeri seçebilirsiniz. Gerekli evraklar ile pazaryerindeki mağazalarınızı açın. En popüler pazaryerlerinde mağaza nasıl açılır kısaca değineceğim. Bu süreçler dönem dönem değiştiği için güncel koşulları ilgili pazaryerinin sitesinden öğrenebilirsiniz.

Trendyol mağazası oluşturmak için https://partner.trendyol.com/ adresine gidin. Sol tarafta giriş alanın altında yer alan “Şimdi Trendyol’da Satıcı Olun” butonuna tıklayın. Pazaryerine başvur butonunu kullanarak sonraki aşamaya geçin. Ekranda yer alan formu eksiksiz şekilde doldurmanız gerek. Daha sonra kayıt esnasında girdiğiniz bilgilerle partner sayfasından giriş yapabilirsiniz. Başvuru sürecini tamamlayabilmek için yönlendirmeleri takip edin. Trendyol’un sunduğu sözleşmeleri indirirek yazdırmanız kaşe ve imzanız ile sözleşmeyi tekrar taratıp sisteme yüklemeniz istenecek. Bu aşamaları geçtikten sonra ürünlerini ekleyerek ve mağazanızın görünümünü tasarlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Aynı süreç Hepsiburada platformu içinde geçerlidir. Adres olarak https://merchant.hepsiburada.com/ bağlantısına gidin. Giriş alanı bölümündeki “Yeni başvuru” sekmesine tıklayın. Mağaza adınızı belirleyerek giriş yapın ve yine ilgili evrakları yükledikten sonra ürünlerinizi yükleyerek satışa başlayın.

E-Ticarette Daha Fazla Satış Yapmak

Satışlarınızı yükseltmeniz için üç küçük ama etkili ipucu vermek istiyorum. Tasarım Fikir’in rehberlik anlayışına uygun gidelim. 🙂

Ürün Açıklamalarını ve Görsellerini İyileştirin: Müşterilerin ürünü anlamalarına ve satın alma kararı vermelerine yardımcı olur. Ürünlerinizin açıklayıcı, doğru ve çekici açıklamalarını sağlayın. Kaliteli fotoğraflar, ürünün farklı açılarını gösteren görseller ve ürünün kullanımına dair detaylar ekleyin. Böylece satışlarınızı doğrudan yükselten doğru bir ürün ve mağaza görünümü sağlayın.

Sosyal Medya Etkinlikleri Yürütün: Sosyal medya platformları, potansiyel müşterilere ulaşmak ve markanızı tanıtmak için etkili bir araçtır. Hedef kitlenizin aktif olduğu sosyal medya platformlarında hesaplar oluşturun, etkileşimli içerikler paylaşın, yarışmalar düzenleyin ve müşterilerle doğrudan iletişim kurun.

Ürün Değerlendirmeleri: Ürünleriniz için yorum yapmaya teşvik edin, gelen kullanıcı yorumlarını önemseyin ve onlardan beslenin. Böylece diğer potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz. 

Kendi E-Ticaret Sitenizi Oluşturma

Pazaryerleri dışında kendi internet sitenizi oluşturarak E-Ticaret işinizi genişletebilirsiniz. Bunun için daha önce yazı yazarak para kazanma yönteminde anlattığımız alanadı ve hosting bulma süreçleri yine geçerlidir. Kendi sitenizi kurmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Avantajları arasında komisyon ödememe, tüm görsel ve yazılımsal kontrolün sizde olması örnek gösterilebilir. Dezavantajı ise pazaryerlerinin ziyaretçi sayıları çok yüksektir. Böylece potansiyel müşterilerinize ulaşmak daha kolaydır. Ancak ödemediğiniz komisyon oranlarını reklam bütçesi olarak belirlerseniz uzun vadede kendi sitenizin trafiğini de yükseltmeniz olasıdır. Alanadı ve hostingi hazırladıktan sonra yine bir altyapı seçmeniz gerekecek. Bu aşamada özel bir e-ticaret yazılımı kullanabileceğiniz gibi yine ücretsiz olarak sunulan Wordpress/Woocommerce alt yapısı ile de mağazanızı oluşturabilirsiniz. Bazı aracı firmalar ile anahtar teslim e-ticaret sitenizi de satın alabilirsiniz.

Kendi sitenizi açtığınız zaman ürün görselleri ve açıklamalar dışında düşünmeniz gereken daha fazla detay olacaktır. Sitenin genel tasarımı, kullanıcı deneyimi, güven faktörü gibi konular üzerinde detaylı çalışmalısınız. Ödeme entegrasyonu için güvenilir firmaları bulmalısınız. Paytr, İyzico gibi firmalar uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerdir. Bu şirketler ile sanal pos hizmeti anlaşması yapabilirsiniz. 

Youtube ve Yayıncılık Yaparak Para Kazanmak

Popüler gelir kaynaklarından bir tanesi de video içerikleri üretmek. Youtube ülkemizde yıllardır pek çok kişi için gelir kaynağı olmuş durumda. Yine aynı şekilde farklı yayın platformlarını kullanarak gelir elde eden pek çok yayıncı bulunuyor. Bu bölümde yayıncılık yaparak para kazanmanın püf noktaları, kategori tavsiyeleri, ekipman tavsiyeleri ve süreç hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İş tanımını yapmak gerekirse; video yayın platformları için video içerikleri planlama, çekim yapma ve montaj yaparak son tüketicinin yani izleyicinin keyif alacağı videolar üretme süreci diyebiliriz. Bu süreçte ihtiyacınız olacak şeylere göz atalım.

Yayıncı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yayın platformundan bağımsız olarak bazı temel araçlara sahip olmanız gerekiyor. Bunların en başında kamera geliyor. Giriş seviyesi, orta seviye veya profesyonel cihazlar ile görüntülerinizi kaydedebilirsiniz. Kamera seçimini detaylı inceleyeceğimiz için bu aşamada bir kameraya ihtiyacınızın olduğunu bilmeniz yeterli. Kamera dışında, ışık, ses kayıt cihazları, mikrofon gibi destekleyici teknik ekipmanlara da ihtiyacınız olabilir. Çektiğiniz video içeriklerini kurgulamak, daha iyi hale getirebilmek için bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Temel seviyede video kurgusu için bazı mobil uygulamalar cep telefonu ve tabletler aracılığıyla kullanılabilir ancak bunu bir iş olarak yaptığımız için bir bilgisayar ve profesyonel yazılımları tercih etmeliyiz. Çekimini yaptığınız ve kurguladığınız bu videoları yayınlamak için sağlıklı bir internet bağlantısına da ihtiyacınız olacak. 

Bu saydıklarımız içerik üretmeniz için gereken teknik ekipmanlar. Bunların yanı sıra kişiliğinizle ilgili bazı özelliklerin bu iş için uygun olması da önem arz ediyor. Örneğin kamera karşısında rahat olabilmeniz, özgüveninizin yüksek olması, diksiyon ve etkili konuşma yeteneği gibi bir takım kişilik özellikleri size başlangıç aşamasında değer kazandıracaktır.

Bu gereksinimleri karşıladıktan sonra, hangi alanda içerikler üreteceğinize karar vermelisiniz. Kanalınız için bir ana kategori ve çerçeve tasarlamalısınız. Örneğin Haber, Siyaset, Spor, Oyun İçerikleri, Eğlence, Eğitim gibi temel kategorilerden birini kendiniz için ana kategori yapabilirsiniz. Kategori seçimi rekabet edeceğiniz kanalları belirlediği gibi kazancınızı de etkileyen bir seçimdir. Sizinle aynı kategoride içerikler üreten çok sayıda profesyonel kanal varsa rekabet fazla olduğu için işiniz zorlaşacak ve reklam pastasından aldığınız payda daha düşük olacaktır. Ancak bazı kategoriler daha fazla izleyiciye ulaştığı için reklam görüntüleme sayıları da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle kategori seçerken öncelikle üretmekten keyif alacağınız bir kategori bulmalısınız. Sıkılmayacağınız ve istikrarlı şekilde keyif alarak içerikler üretebileceğiniz bir kategori seçerseniz kanalın devamlılığı için doğru bir karar vermiş olursunuz.

Teknik ekipmanlar, kategori seçimi ve hangi alanda nasıl içerikler oluşturacağınıza karar verdikten sonra bunları hangi platformda yayınlamak istediğinize karar vermelisiniz. Aşağıda bazı popüler yayın platformları ile hangi türde içerik üretenler için uygun oldukları bulunuyor. Bu tabloya bakarak kendiniz için uygun olan platform ya da platformları kullanabilirsiniz. 

YouTube

 • 8-10 Dakikalık Videolar.
 • Tüm Kategoriler
 • Yatay Video Formatı 16:9
 • Yüksek Rekabet
 • Reklam Gelirleri ve Abonelik Gelirleri

Twitch

 • Canlı Yayın
 • Oyunlar ve Sohbet
 • Yatay Video Formatı 16:9
 • Orta Rekabet
 • Abonelik Gelirleri, Bağış Gelirleri

Instagram

 • Kısa Videolar, Reels
 • Tüm Kategoriler
 • Dikey Video Formatı 9:16
 • Yüksek Rekabet
 • Sponsorlu Reklam Gelirleri

TikTok

 • Kısa Videolar, Canlı Yayın
 • Tüm Kategoriler
 • Dikey Video Formatı 9:16
 • Orta Rekabet
 • Bağış Gelirleri, Sponsorlu Reklam Gelirleri

Kamera seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bütçe, kamera seçiminizi yaparken öncelik vermeniz gereken bir kriterdir. Bir kamera seçerken öncelikle bütçenizi belirleyin. Bütçenize uygun kameraları listeledikten sonra diğer özellikleri kendinize uygun hale getirene kadar eleme yöntemi ile listedeki cihaz sayısını azaltın. 

Kullanım amacınız kamera seçimi için oldukça önemli bir aşamadır. Yalnızca video içerikleri mi üretmek istiyorsunuz? Dijital fotoğrafçılık ya da stüdyo çekimleri de yapacak mısınız? Öncelikle amacınızı netleştirmelisiniz. Kameraların modellerine göre öne çıkan bazı özellikleri vardır. Bazı modellerde daha iyi video performansı sunarken fotoğrafçılık özellikleri daha kısıtlı olabilir. Bu nedenle amacınıza karar vermelisiniz. Aşağıdaki örnekler hazırlanırken yayıncılık için özel olarak oluşturuldu.

Çözünürlük video içeriklerini kurgularken ve iyi bir video servis ederken önemlidir. Günümüzde hala Full HD (1920 x 1080 ) çözünürlükteki videoların üretim ve izlenme oranları yüksektir. Ancak çoğu profesyonel kanal ve içerik üretici Ultra HD 4K çözünürlükte içerikler üretiyor. Sizde bütçeniz ile uyumlu olacak şekilde kameranızı seçerken video çözünürlüğüne dikkat etmelisiniz. Ayrıca kayıt esnasında kameranın saniyedeki kare hızı gibi faktörler performansı doğrudan etkiler. Bu nedenle kamera seçiminden önce temel fotoğrafçılık eğitimlerine göz atmanızda fayda vardır.

Günümüzde popüler hale gelen aynasız dijital makineler video içerikleri için daha uygun cihazlardır. DSLR makinelere göre daha uzun süre video kaydı avantajı sağlarlar. Güncel kameralarda yer alan gelişmiş yazılım ve codec destekleri ile birlikte video içerikleriniz için daha cazip aynasız kameralar tercih edilebilir. 

Daha profesyonel ve kontrol edilebilir bir görüntü yakalamak için değiştirilebilir objektifli kameralar tercih edilmelidir. Çekim yapacağınız ortama, planladığınız açılara göre bir objektif seçebilirsiniz. Alan derinliği yüksek ve daha sinematik görüntüler için düşük diyafram değerine sahip bir objektif seçmelisiniz. Düşük diyafram değerine sahip sabit lensler video içerikleri oluşturmak için en iyi seçenektir. Bu lensler Prime Lens olarak adlandırılır. Düşük diyafram değerli bir lensin bir başka avantajı da düşük ışık koşullarında daha sağlıklı çalışabilmesidir.

Aşağıdaki tabloda güncel olan üç farklı kamera önerisi mevcuttur. Bu öneriler farklı bütçeler ile oluşturulmuş ve video içerik üreticisi için optimum verimlilik amaçlanmıştır.

KameraÖne Çıkan ÖzellikFiyat
Sony ZV-1F Ufak Gövde, Blog Kamerası, 4K Çözünürlük, Sabit Lens14.000 ₺ Civarı
Canon EOS M50 Otomatik Netleme, 4K Çözünürlük, Değişen Lens23.000 ₺ Civarı
Sony Alpha A7Yüksek Kaliteli Sinematik Görüntüler, Değişebilir Lens45.000 ₺ Civarı

YouTube Kanal Oluşturma ve Profesyonel İpuçları

Youtube kanalı oluşturmak için Youtube’u ziyaret edin. Google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra. Sağ üst köşede yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın. Açılır menüde yer alan Youtube Stüdyo üzerinden ya da Kanalınız bölümünden kanal oluşturmaya ve kanalınızın ayarlarını yapılandırma başlayın.

Youtube Para Kazanma Koşulları
Youtube iş ortağı programı ile para kazanmayı aktif etmek için 1000 Abone ve 4000 Dakikalık izlenme süresine ihtiyacınız var. Bu koşullar zaman zaman Google tarafından değiştiriliyor olsa da temel olarak bu koşulları sağlamalısınız.

Profesyonel İpuçları
Kanalınız için profil fotoğrafı belirleme. Profil fotoğrafınız, yorumlar bölümünde, listelerde çok küçük alanlarda görüntüleneceği için karmaşık profil fotoğraflarından kaçının. Küçük boyutlarda bile anlaşılır ve dikkat çekici olmasını sağlayın. Minimalist tasarımlar, logo ve renkleri kullanarak şık ancak karmaşık olmayan bir profil fotoğrafı tasarlayın.

Kapak Fotoğrafı
Kapak fotoğrafı YouTube’u görüntüleyebileceğiniz cihazlara göre değişkenlik gösteriyor. Youtube’un aşağıda yer alan kılavuzuna uygun şekilde bir kapak fotoğrafı tasarlayabilirsiniz. Kapak fotoğrafınızda videolarınızın hangi düzende paylaşılacağı bilgisini vermek izleyicilerle bağ kurmanıza ve bir sonraki videoyu ne zaman paylaştığınızı bilmelerine imkan sağlar.

Abone Ol Resmi Fligran
Her videonuzun sağ alt köşesinde yer alacak olan bu görseli doğru belirlemelisiniz. Dikkat çekici ve arkası şeffaf olacak şekilde PNG formatında bir abone ol yazısı tercih edilebilir.

Kanal Açıklaması
Kanalınızın ne ile ilgili olduğunu, ne tür içerikler ürettiğinizi samimi bir dil ile yazın. Tek kelimelik anahtar kelimeler ya da “Teknoloji İçerikleri” gibi basit cümlelerden kaçının. Bu alanı olabildiğince samimi ve kanalınızla ilgili detayları vererek doldurun. En alt satıra hastag (#) işareti ile ana kategorinizi yazabilirsiniz. 

Örnek Açıklama

Teknoloji Dünyası, sizlere en yeni telefon modelleri, donanım ve yazılım incelemeleri, güvenlik önlemleri ve oyuncu ekipmanları gibi heyecan verici teknoloji içeriklerini sunan dinamik bir YouTube kanalıdır.  Kanalımızda, sık sık güncellenen telefon modelleriyle ilgili derinlemesine incelemeler, özellik karşılaştırmaları ve kullanıcı deneyimleri sunuyoruz. Her bir cihazı ayrıntılı olarak ele alıyor, performans, kamera yetenekleri, batarya ömrü ve daha fazlası hakkında bilgi veriyoruz. Sizlere, akıllı telefonlarla ilgili doğru ve güncel bilgileri sunarak, en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olmayı hedefliyoruz.
#teknoloji

Video Açıklamaları
Video açıklamalarına özen göstermelisiniz. Her videonun ne ile ilgili olduğunu kısa bir özetini, videoyu izlemek için merak uyandırıcı bir cümle ile açıklama bölümünün girişine yazın. Üç farklı hastag ile videonuzu destekleyin. Mümkünse videonuzu bölümlere ayırın ve bölüm sürelerini açıklama bölümünde paylaşın. Kullandığınız kaynakları ve bağlantıları açıklama bölümünün en altına yazın. Diğer videolarınıza referanslarda bulunun.

Küçük Resimler
Kanalınız için en önemli ipuçlarından biri doğru küçük resim yaratabilmekte saklıdır. Videolarının kapak görselleri için iki üç alternatif çalışın ve yakın çevrenize hangisinin daha çok dikkat çektiğini sorun. Eğer yazı ve metin kullanacaksanız bu yazıların yeteri kadar büyük olduğundan emin olun. Bu görseller telefon ekranları, liste sayfaları gibi yerlerde görünürken oldukça küçük ölçülerde görünür. Bu nedenle büyük harflerle yazılan yazılan daha fazla dikkat çeker. Popüler içerik üreticilerin video kapak fotoğraflarına dikkat edin ve onları bir şablon olarak kullanın.

Başlık Seçimi
Videolarınıza başlık koyarken merak uyandırıcı olmasına dikkat edin. Ancak sahte başlıklardan kaçınmalısınız. İzleyicileri hayal kırıklığına uğratmak size zarar verecektir. Video başlıklarını iki bölümde oluşturabilirsiniz. Ana unsur ve açıklama. Ayrıca başlık, 60 karakterden uzun olmamalıdır. Başlık sonuna soru işareti eklemek izleyicilerin etkileşimi arttırabilir.

Örneğin:
YOUTUBE’UN GİZEMİ – Youtube hakkındaki ilginç gerçekleri biliyor musunuz?

Twitch Kanal Oluşturma ve Profesyonel İpuçları

Twitch platformu canlı yayın hizmeti sağlayan bir platformdur bu nedenle YouTube’a göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle Twitch platformu için daha farklı dinamikler ve bilmeniz gereken ipuçları mevcuttur. Twitch sitesine giderek kolayca hesap oluşturabilirsiniz.

Twitch üzerinden gelir sağlamak için sağlamanız gereken koşullar şunlardır.

 • Son 30 günde toplamda en az 500 dakikalık yayın yapmalısınız.
 • Son 30 günde en az 7 farklı yayın gününüz olmalı.
 • Son 30 günde ortalama 3 veya daha fazla eş zamanlı izleyiciniz olmalı. 
 • En az 50 takipçiye ulaşmış olmalısınız.

Yayın yaparken dikkat etmemiz gerekenlerin başında kaliteli bir görüntü geliyor. Bu nedenle iyi bir upload hızına sahip internet bağlantısı oldukça önemli. Böylece yüksek bitrate değerlerinde yayını Twitch sunusuna iletebiliriz. Bu platformlardaki yayınlarda Kamera kullanımı genellikle daha küçük alan kaplar. Çoğunlukla bilgisayarınızın ya da telefonunuzun ekranını yayınlarsınız ve kamerayı köşelerden birine yerleştirerek etkileşimi yükseltirsiniz. Bu nedenle kameranızın çok ileri seviye bir kamera olmasına gerek yoktur. Kamera yatırımı yerine ışık yatırımı ile Twitch üzerinde daha kaliteli görüntüler sunmak mümkün. Daha uygun bir görüntü ile de Twitch üzerinden para kazanmak mümkün.

Tasarım Yeteneklerinizi Kullanarak Para Kazanmak

Merakla beklenen önemli bir bölüme geldik. Tasarım yaparak para kazanmak konusunda daha önce bilgilendirici bazı içerikler de paylaşmıştık. Tasarımcı olarak para kazanmak yöntemleri makalesini de inceleyebilirsiniz.

Tasarım Fikir ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğu grafik alanında içerikler üreten yarı-profesyonel ve profesyonel kişilerden oluşuyor. Diğer yöntemler ile tasarım yeteneklerini birleştirerek kendilerine daha iyi koşullar ve kazançlar sağlamaları mümkün. Bu bölümde tasarım yaparak para kazanmanın yöntemlerine değineceğiz. 

Tasarım yeteneklerinizi kullanarak para kazanmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Tasarım, görsel estetik ve yaratıcılığın birleştiği bir alandır ve bu yetenekleri kullanarak gelir elde etmek mümkündür. İşte tasarım yeteneklerinizi kullanarak para kazanmanıza yardımcı olabilecek bazı yöntemler:

Tasarım AlanıGelir Elde Etme Yolları
Grafik TasarımLogo tasarımı, broşürler, afişler, web siteleri için görsel içerikler
Web TasarımWeb sitelerinin tasarımı ve düzenlemesi
İllüstrasyonÇocuk kitapları, dergi kapakları, kartlar, dijital medya için illüstrasyonlar
Moda TasarımıGiyim veya aksesuar tasarımı, marka oluşturma, ürün satışı
İç Mekan TasarımıEvlerin veya işyerlerinin iç mekanlarını tasarlamak
Video ve Animasyon TasarımıAnimasyonlar, tanıtım videoları, eğitim videoları
Ürün TasarımıFiziksel ürünlerin tasarımı, prototip üretimi, üretim yönlendirmesi
Dijital Sanat ve Sanat EserleriDijital sanat eserlerini çeşitli platformlarda satışa sunma
Freelance ÇalışmalarSerbest tasarımcı olarak farklı projelerde çalışmak
Eğitim Materyali TasarımıOnline eğitim materyalleri, eğitim videoları oluşturmak

Freelance Tasarım İşleri Bulma Yöntemleri

Tasarım yaparak para kazanmak isteyenler için freelance tasarım işleri bulma yöntemleri oldukça önemlidir. İnternetin gelişimiyle birlikte freelance çalışma imkanları da artmıştır. Para Kazanmak için birçok farklı platform ve site üzerinden tasarım işleri bulabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Freelance Tasarım Platformları

 • Freelancer.com: Tasarım alanında en popüler freelance platformlarından biridir. Üye olup profilinizi oluşturarak, projeleri inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.
 • Upwork: Farklı kategorilerde freelance işlerin bulunduğu platformlardan biridir. Tasarım projeleri bulabilir ve müşterilerle iletişim kurarak iş teklifi alabilirsiniz.
 • 99designs: Özellikle grafik tasarımcılara yönelik bir platform olan 99designs, tasarım yarışmalarıyla gelir elde etme imkanı sunar.
 • Bionluk:Ülkemizde en popüler iş bulma platformlarından biridir. Hem grafik alanında hem de diğer dijital alanlarda Freelancer olarak iş bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinden

Sosyal medya, freelance tasarım işleri bulmak için etkili bir araç olabilir. Linkedin gibi profesyonel ağlarda profilinizi oluşturarak, tasarım projelerine yönelik ilanları takip edebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında da çalışmalarınızı paylaşarak müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz. Ayrıca iş dünyasının yoğun olduğu LinkedIn gibi platformları da değerlendirmenizi öneririm.

Kişisel Network

Tasarım alanında çalışan arkadaşlarınız ve tanıdıklarınız vasıtasıyla da freelance iş fırsatları bulabilirsiniz. İş ağınızı geniş tutarak, yeni müşteriler ve projeler bulma şansınızı artırabilirsiniz.

Freelance Tasarım PlatformlarıÇok sayıda tasarım işi seçeneği
Sosyal Medya KullanımıTasarımlarınızı geniş kitlelere ulaştırma imkanı
Kişisel NetworkGüvenilir referans ve iş fırsatları

Sonuç ve Sorular

Para Kazanmak konusunda büyük ve detaylı bir rehber oluşturma amacımızın ilk adımını attık. Bu listenin devamı ve farklı gelir kaynakları olan geniş bir içeriği de şu an hazırlamaya devam ediyoruz. Sanal Asistanlık, Online Eğitim, Mobil Uygulama Sektörü, E-Kitap, Dropshipping, Podcast, Dijital Ürünler gibi pek çok para kazanma yöntemi de bu rehberin ikinci bölümünde detaylı şekilde yer alacak. Bu tarz içerikleri seviyorsanız ve grafik tasarım ile ilgileniyorsanız Tasarım Fikir’i takip ederek hem bizi hem de kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Aşağıya bir Twitter / X gönderimizi bıraktık. Sosyal medya platformlarından bizi takip edebilirsiniz. Sevgiler, bol kazançlar. 🙂

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye