İnternette Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler

Merhabalar, yaptığınız tasarımları, yazı karakterlerini, mockup dosyalarını ya da şablonları internet zerinden satmanız mümkün. Aslında tüm bunları kendi kişisel internet siteniz ya da sosyal medya hesaplarınız üzerinden de satabilirsiniz. Ancak bu yöntemi seçerseniz muhtemelen reklam için iyi para harcamanız gerekecek. Çünkü kendi kişisel sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı duyurmak için reklama ihtiyacınız var. Peki internette tasarımlarınızı satabileceğiniz yerler nedir? Tasarımcılar ve ajanslar için kurulan Pazar yeri siteleri.

Çoğu Pazar yeri sitesi Türkçe hizmet sunmuyor. Yine de basit bir İngilizce ile bu sitelere üye olup tasarımlarınızı satmaya başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken e önemli unsur ödeme yöntemleridir sattığınız içeriklerin ödemesini ve minimumum ödeme tutarlarını içeren sözleşmeleri iyi okuyun. Bazı siteler doğrudan Türkiye’ye ödeme yapabiliyor bazıları ise aracı kanallar ile ödeme yapabiliyor. Malum Paypal gideli çok oldu. ☹

Pin
İnternette Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler

Tasarımcı Olarak Para Kazanma

Grafik tasarım ile ilgilenerek çok çeşitli yöntemlerle para kazanmak mümkün. Eğer yalnızca internet üzerinden satış yapmakla ilgilenmiyorsanız tasarımcı olarak nasıl para kazanma yöntemleri adlı içeriğimize mutlaka göz atın.

Tasarımlarımı Nerede Satabilirim?

Kişisel siteleriniz, sosyal medya hesapları, Pazar yeri siteleri. En çok tercih edilen ve müşteri trafiği yüksek olan Pazar yeri sitelerini şöyle bırakıyorum.

Freepik

Pin
Freepik satış yapma sitesi

Özellikle ülkemizde çok sık kullanılan Freepik hem piksel tabanlı fotoğraflar hem de çizimler ve tasarım şablonları satmak için uygun bir yer. Freepik iki çeşit üyelik sunuyor. Müşterileriniz ya ücretsiz üye olup sınırlı içeriklere ulaşır ya da Premium üye olup aylık belirli sayıda tüm içeriklerden indirir. Sizler tasarımlarınızı yüklerken tasarımı ücretsiz dağıtıma uygun olarak işaretlerseniz o içerikten para kazanamazsınız.

Creative Market

Pin
İnternette Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler Creative Market

Ülkemizde de akla gelen trafiği yüksek bir başka Pazar yeri. Asıl müşteri trafiği yurt dışında tabi. Bu nedenle bu tarz sitelere tasarım yüklerken Türkçe içeriklerden çok İngilizce içerik üretmeye çalışın. Mesela örnek metinleri yazarken İngilizce kullanabilirsiniz.

Themeforest

Pin
Tasarıma dair her şeyin satıldığı yer.

En popüler içerik sitelerinden bir tanesi. Wordpress temalarından grafik çalışmalarına kadar çok geniş bir kategori ağı var. Tasarımlarınızı bu tarz trafiği yüksek popüler sitelere koyarak hızlıca müşterilerinize ulaşırsınız.

Etsy

Pin
ETSY satış sitesi

Biraz daha farklı bir platform olan etsy ‘de tasarım satmak pek tabi mümkün. Aslında daha çok kıyafet tasarımları takı, toka gibi fiziksel ürünlerin satıldığı bir yer. Ancak tasarım konusunda da çok sayıda tasarımcı burayı kullanıyor. Göz atmanızda fayda var. Ayrıca doğrudan Türkiye’ye ödeme alabiliyorsunuz.

DesignByHumans

Pin
Design By humans

İllüstrasyon konusunda çok fazla içeriğin bulunduğu bir satış sitesidir. Benzer tarzda içerikler tasarlıyorsanız inceleyip burada da bir profil oluşturabilirsiniz. Etsy gibi burada da t-shirt ya da basılı ürünler daha çok satılıyor.

MyFonts

Pin
İnternette Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler

Yazı karakterleri tasarlıyorsanız burası sizin için harika bir gelir kapısı olacaktır. Bir de sitenin arda yeni kullanıcıların yaptığı tasarımları vitrine ana sayfaya taşıdığı düşünülürse. İyi bir gelir elde etmek mümkün.

Shopfy, Shopier Vb.

Bu tarz hazır mağaza sitelerinden kendi sayfanızı oluşturun. Bu sitelerinde trafiği oldukça yüksektir yeni müşterilere ulaşmanızı kolaylaştırır. Ayrıca Facebook grupları, Instagram sayfaları ile iş birliği yaparak kendi sayfanızı tanıtabilirsiniz.

Sonuç

İnternette tasarımlarınızı satabileceğiniz yerler hakkında birkaç seçenek sunduk. Boş vakitlerde yapılan tasarımlar nasıl satılır? Kazanç elde etmenin yolları nelerdir gibi sorulara yanıt vermiş olduk.  Siz tasarımlarınızı hangi sitelerden ya da hangi kanallardan müşterinize sunuyorsunuz? Yorumlarda görüşmek üzere.

“İnternette Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler” üzerine bir yorum

Yorum yapın

10