Grafik Tasarım İçin Kullanılan Programlar

Grafik tasarımcılık aslında çok eski bir meslektir. Grafik tasarım için kullanılan programlar teknoloji geliştikçe değişti. İlk başlarda kâğıt, kalem, cetvel gibi araçlar kullanılırken artık dijital çizim araçları ve bilgisayarları kullanıyoruz. Günümüzde birçok tasarım programı ortaya çıktı. Bu programlar hızla gelişiyor. Her biri belirli alanlara yönelik yatırımlar yapmaya devam ediyor. Tasarımcılar programları seçerken hedeflerine göre seçmeli. Örneğin Bir web sitesi arayüzü, mobil uygulama tasarımı gibi tasarımlar yapacaksanız Adobe Photoshop yerine Adobe XD’yi tercih etmelisiniz. Aynı şekilde basılı işler ve dijital işler için farklı yeteneklere sahip programlarda mevcut. Kısaca yapacağınız işi önceden belirleyip doğru programı ona göre seçmek önemlidir. Elbette diğer programlara da hâkim olmalısınız. Bu içerikte size grafik tasarım alanında hem popüler ve başarısını kanıtlamış olan uygulamaları listeledik.

Pin
Grafik Tasarım İçin Kullanılan Programlar Nelerdir?

Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

Tasarım için hangi program kullanılır? Ya da En kolay tasarım programı hangisidir? Gibi sorular alıyoruz. Özellikle tasarıma yeni başlayanlar için sektörün en iyilerini bir araya getirdik.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop sektörde kendisini kanıtlamış ve herkes tarafından sevilen bir programdır. Uzun yıllar boyunca kendisini sürekli güncel tutmuş tasarım dünyasına birçok aracı kazandırmış başarılı bir uygulamadır. Photoshop ile fotoğraf düzenleme, broşür tasarımı, el ilanı, dergi kapağı, sosyal medya içerikleri, hareketli grafikler gibi birçok şey yapabilirsiniz. Photoshop piksel tabanlı bir programdır. Katmanlarla çalışma imkânı sunar. Bu nedenle tasarımcıların kolaylıkla yaptığı çizimleri ve hataları değiştirmesi mümkündür. Ayrıca Photoshop çok sayıda formatta dosya çıkartmayı mümkün kılar.

Photoshop ile bir web sitesi bile tasarlayabilirsiniz. Uzunca bir dönem bunu yaptık. Aancak artık Adobe daha verimli çalışan bir web tasarım programı sundu. Photoshop ile yapamayacağız bazı şeylerde vardır. Daha doğrusu yapmanızın doğru olmadığı şeyler vardır. Photoshop ile neden logo tasarlanmaz adlı makalemizi mutlaka okumalısınız.

Corel Draw

Corel tıpkı Adobe Photoshop gibi çok eski ve geleneksel bir programdır. Kendisini daha çok basılı işlerde, tabela tasarımında, logo tasarımında veya matbaa alanında görüyoruz. Corel ile çeşitli tasarımlar yapılabilir. Bazı geleneksel tasarımcılar bu programdan vazgeçmediler.

Adobe Illustrator

Eğer yalnızca dijital tasarımlarla ilgilenmiyorsanız ve çizim yapabiliyorsanız bu uygulamayı duymuşsunuzdur. Günümüzde en başarılı tasarım programlarından bir tanesidir. Daha çok logo tasarımı gibi vektörel içerikler oluşturmak için kullanılır. Logo nasıl tasarlanır konumuz da anlattığımız üzere tasarımcılar için önem arz eden bir programdır. Piksel tabanlı olmamasından Dolayı basılı işlerde veya büyük ölçülü projelerde tercih edilir.

Procreate

Yalnızca Apple tabletler ve telefonlar üzerinde çalışıyor. Apple Pencil ile birleştiği zaman harika çizimler yapmanıza yardımcı olacak iyi bir uygulama. Birçok tasarımcı günümüzde bu tarz çizimleri Adobe Illustrator ile yapıyor. Ancak artık çağ değişiyor. Kaliteli bir ekranda görerek çizim yapmak hatta Hatalı çizdiğiniz çizgileri düzeltmek farklı bir deneyim sunuyor. Elbette Adobe ile çizdiğiniz zaman çok daha yüksek çözünürlükte ve vektörel çıktılar alıyorsunuz. Henüz Procreate yalnızca piksel tabanlı çıktılar sunabiliyor. Yine de bu harika çizim deneyimi tasarımcıların gönlünü çalmış durumda. Grafik tabletler yerine çoğu tasarımcı bu uygulamayı kullanabilmek için Apple tabletleri tercih ediyor.

Affinity Designer

Adobe için ciddi bir rakip geliyor. Affinity Photo ve Affinity Designer son zamanlarda yükselişe geçti. Birçok farklı cihazda kullanılabilen ve çok güçlü araçlara sahip olan Photoshop benzeri bir uygulamadır. Bazı tasarımcılar Adobe’un tekelleşmesine karşı gelmek için bu programı tavsiye etmektedir. Ayrıca fiyat performans olarak oldukça sağlam bir alternatif. Program İçerisinde barındırdığı araçlarla başarısını kanıtlamış durumda. Photoshop ile yapabildiğiniz her işlemi bu program ile de kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca yalnızca bilgisayarlarda değil tablet cihazlarda da kullanılabilir durumda.

Adobe XD

Adobe’nin geliştirdiği bir başka tasarım programı XD. Bu program yalnızca arayüz tasarlamak için geliştirilmiştir. Artboard çalışma mantığı ile ve Photoshop’da ki gibi katmanlar kullanılarak çalışır. Arayüz tasarımını hızlı ve kolay şekilde yapmanızı hedefler. Adobe’un ücretsiz bir uygulamasıdır. Birçok plugin ile desteklenmektedir. Mobil uygulama tasarımları, web sitesi arayüzleri gibi dinamik içerikler tasarlamak için uygundur. Ayrıca prototip özelliğiyle yaptığınız tasarımları müşterilerinize sunmayı kolaylaştırır. Tıpkı yazılımı tamamlanmış bir tasarım gibi müşterilerinizin tasarladığınız siteyi görmesini sağlar.

Grafik tasarım için hangi programlar kullanılır? Sorusuna artık yanıtımız belli. Grafik tasarım için kullanılan programlar nelerdir öğrenmiş olduk. Elbette liste dışında kalan çok sayıda program mevcut. Ancak bu saydıklarımız sektöre kendini ispatlamış en başarılı programlardır. Sizin en sık kullandığınız program nedir yorumlara bekliyoruz. Yorumları küçük bir ankete çevirelim.

“Grafik Tasarım İçin Kullanılan Programlar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın