Ara
Close this search box.

Grafik Tasarım Bölümü Okumak İçin Gerekenler

Grafik Tasarım Bölümü okumak

Tasarım Bölümü Okumak bir çok arkadaşımızın hayali olabilir. Peki bu bölüm hakkında neler biliyoruz? İşte tüm detayları ile grafik tasarım bölümü okumak.

Grafik tasarım; hem dijital ortam üzerinde (bilgisayar destekli) hem de kağıt üzerinde tasarlanması mümkün olabilen, bir mesajı hedef kitleye en kısa yoldan ulaştırabilmek için broşürler, bannerler, logolar, afişler, web siteler, oyun grafikleri, resimler gibi içerikleri kapsayan sanat ve eğitim dalıdır.

Neden Grafik Tasarım Bölümü?

Dijital ve kağıt üzerinden çizim yaparlar. Logo, broşür, web site, kartvizit, afiş, kurumsal kimlik gibi ürünleri tasarlamak size farklı ve zevkli geliyor ise grafik tasarım bölümü tam size göre. Bunun yanı sıra özgünlük ve yaratıcılık gerektiren bu bölümde serbest çalışan olarak işinize devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra grafik tasarım ofisi kurarak da işlerinizi geliştirebilirsiniz. Grafik tasarım bölümüne geçiş yapmak için bu şartların hepsini taşımanıza gerek yok. Grafik tasarım bir zevk işidir ve siz de bu işten keyif alıyorsanız bu bölüm tam size göre olabilir.

Tasarım bölümü okumak için gerekenler ve detaylar.

Grafik Tasarımcılar Nerede Ne İş Yapar?

Grafik tasarımcılar bir matbaada çalışabilirler. Aynı zamanda reklam ajansı, grafik ve web tasarım hizmeti sunan firmalarda da görev alabilmektedir. Bunun yanı sıra serbest çalışan olarak çalışabilir ya da kendilerine bir grafik tasarım ofisi açabilirler. Grafik tasarımcıların çalışma alanı oldukça geniştir.

Grafik Tasarımcılar Ne Kadar Maaş Alır?

Tasarım işinde net bir maaş ortalaması bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise grafik tasarım bölümü okuyan bir öğrenci mezun olduktan sonra ilk aşamada bölüm üzerine staj yapmalı. İş tecrübelerine güç, başvuru yapacağı firmaya da güven kazandırmalı.  Grafik tasarım bölümünden yeni mezun olan bir tasarımcı asgari ücret ya da asgari ücretin biraz daha üstü ile çalışmaya başlar. Ancak kazandığı tecrübe ve deneyimler ile işi iyi bir şekilde püf noktaları ile öğrenen bir grafik tasarımcısı yaklaşık olarak aylık 5000 ile 8000 arasında maaş alabilmektedir.

Grafik Tasarımcılar Hangi Programları Öğrenirler, En Önemlileri Hangileri?

Grafik tasarımcılarının kullanmakta olduğu pek çok program bulunmaktadır. Ancak işe yeni başlamış bir grafik tasarımcının bilmesi gereken en önemli programlar arasında Adobe ürünü olan Illustrator ve Photoshop uygulaması zorunlu olarak yer almaktadır.

Illustrator: Bu uygulamada sembol, karakter, kartvizit, portre gibi çizimler gerçekleştirebilirsiniz. Illustrator uygulaması üzerinden yapmış olduğunuz çizimleriniz piksel mantığı ile çalışmayacaktır. Ne kadar yaklaştırma uygulasanız da grafiğin kalitesinde bir bozulma olmayacaktır. Bu da Illustrator programının en iyi özellikleri arasında yer almaktadır.


Konuyla ilgili Photoshop’ta neden logo yapılmaz? Konusunu incelemenizi öneriyorum.

Photoshop: En sık kullanılan programlar arasında yer almaktadır. Photoshop uygulaması ile fotoğraf düzenleme, fotomontaj yaparsınız. Manipülasyonlar ve daha pek çok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu programla ilgili ücretsiz dersleri sitemizin Photoshop 101 kategorisinde bulabilirsiniz.

Grafik Tasarımcılık Bu Kadar Mı?

Bu sorunun cevabı tabii ki hayır. Illustrator ve Photoshop programlarını bilmek sadece bir aşamaya kadar sizlere destek olacaktır. Bunun duşunda farklı programlar kullanmanız ve öğrenmeniz daha iyi bir grafik tasarımcısı olmanıza ve daha profesyonel bir şekilde çalışmanıza katkı sağlayacaktır. Unutulmaması gereken en önemli detay ise öğrenmek başka, uzmanlaşmak başka!

Tasarım Bölümü Okumak için ilgili üniversitelerin puanlarını inceleyebilirsiniz. Başarılar.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir Yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye