Tasarımda Stok Görsel Nasıl Kullanılır?

Tasarımcıların çoğu projelerinde fotoğraf kullanırken hazır fotoğraflar tercih eder. Bu hem maliyet açısından hem de hız açısından avantajlıdır. Elbette bu stok görselleri kullanırken dikkat etmemiz gereken şeyler var. Tasarımda stok görsel nasıl kullanılır sorusu için cevapları birlikte arayacağız.

Stok Görsel ve Fotoğraf Nedir? 

Farklı fotoğrafçılar ya da tasarım sanatçıları tarafından oluşturulan sanat eserlerinin birden çok defa kullanılması anlamına geliyor. Yani bir fotoğrafçı çektiği bir kareyi ajansların ve tasarımcıların kullanıma sunar. Stok görseller ücretli ve ücretsiz çeşitli platformlarda bulunur. En yaygın olarak kullanılan ücretsiz kaynaklar Unsplash ve Pexels’dir. Ücretliler ise Freepik, iStock gibi siteler. 

Neden Stok Görsel Kullanılır?

Hem kendi işini yapan serbest tasarımcılar hem de ajanslar için önemli bir olgu var. Zaman. Zaman hepimiz için kıymetlidir. Bu nedenle sorunlarımızı hızlı yoldan çözmeyi ve ticaret hacmini büyütmeyi hedefleriz. Stok fotoğraflar hız kazandırır. Ayrıca tek avantajı hız değildir. Aradığınız konuyla ilgili profesyoneller tarafından üretilmiş içerikleri bulursunuz. İyi bir tasarımcı olabiliriz ama aynı oranda iyi bir fotoğrafçı, video sanatçısı olmamızı kimse beklemez. Elbette istisnalar var. Ama özetle iyi sanatçıların çektiği fotoğrafları tasarımlarımızda kullanarak harika sonuçlar çıkartırız. 

Pin
Stok Fotoğraf ve Görsel Seçimi

Stok Seçerken Dikkat Edilecekler

Önümüze her gelen stok görseli kullanıp geçmiyoruz. Elbette dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var.

Telif Hakkı ve Atıf

Ücretsiz dağıtılan fotoğraflarda çoğu zaman bir atıf ya da telif belirtme zorunluluğu yoktur. Yine de görseli indirdiğiniz sitenin kurallarını iyi okuyun. Ücretli olarak alınan stok fotoğraflarda ise telif çeşitliliği olabilir. Örneğin belirli alanlarda kullanıma uygun olabilir. Ya da Extented yani genişletilmiş hakları daha yüksek fiyatlara satan fotoğrafçılar ve platformlar mevcut. Bu nedenle seçtiğiniz görselin kullanım haklarını okuyun. 

Karmaşık Fotoğraflardan Kaçın

Sadelik ve basitlik her zaman iyidir. Tasarımında bir görsel kullanırken mutlaka estetik yapıya ve oluşturduğun kompozisyona uygun olanı seç. Çünkü karmaşık ve ana mesajdan uzak görseller tasarımı güçlendirmek yerine sıradanlaştırır.

Sahtelik Etkisi

Evet bazı stok fotoğrafları göze sahte gelir. Özellikle çağrı merkezi görsellerinden kullanılan fotoğrafları örnek gösterebiliriz. Hemen aklınızda canlanacaktır. Stok fotoğraf seçerken bu maddeye dikkat edin.  Doğal görünen ve sade, basit, net fotoğraflar seçin.

Popüler Görsellerden Kaçın

Her yerde gördüğünüz stok fotoğrafları kullanmaktan kaçın. Bu fotoğraflar kesinlikle başarılı fotoğraflardır. Net, basit ve anlaşılır karelerdir. Aslında istediğimiz tüm özellikleri taşırlar. Ancak önemli bir dezavantajı vardır. Her yerde karşılaşılabilir olmaları. Yaşadığınız şehirdeki kuaförlerin tabela ya da vitrinlerindeki fotoğrafları düşünün eminim bir çoğu aynıdır. Bu sizin tasarımınızı sıradan yapar. Herhangi bir tasarımcıya yaptırılmış gibi gösterir. Tasarımda özgün olun, fotoğraf seçerken de bu özgünlüğü korumaya çalışın. Popüler olanlar yerine az indirilmiş ama etkili olanları aramaya devam edin.

Pin
Kırmızı butonla ilgili bir kompozisyonda bu görsel kullanılsaydı ne kadar anlamsız olurdu?

Alakasız Görseller Kullanmayın

Tıpkı yukarıdaki yaptığımız gibi gibi konuyla alakalı olmayan bir görsel kullandığınız zaman izleyici anlam veremeyecektir. Konu içerisinde anlattığınız mesajdan uzaklaşacak ve tasarım amacına ulaşamayacaktır. 

Tasarımda Stok Görsel Nasıl Kullanılır konusunu detaylı şekilde inceledik ayrıca renklerin anlamları gibi temel konularda da seçiminizi yaparken dikkatli olmalısnız. Okuduğunuz için teşekkürler, yorumlarda görüşmek üzere.

Yorum yapın