Ara
Close this search box.

Renklerin Anlamları

Renkler ne anlama geliyor?

Merhabalar, renklerin anlamları ve renk psikolojisinin temelleri adlı makalemize hoş geldiniz. Renklerin tasarımcılar için önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Renkler çoğu zaman insanlarda belirli duyguları harekete geçirirler. Elbette her rengin anlamını bilmek mümkün değil. Özellikle renklerin anlamları kültürlere göre de değişiyor.  Fakat burada en popüler görüşlere göre renler ne anlama geliyor? Açıklamaya çalıştık.

Renk Psikolojisi Ne Demek?

Algıladığımız renklerin düşüncelerimizi ve duygularımızı nasıl etkilediğinin incelenmesidir.

Renk psikolojisine gelmeden önce, rengin tam olarak ne olduğunu tanımlamamız gerekiyor. Renkler, gözlerinizin ve beyninizin farklı uzunluklardaki ışık dalgalarını algılama şeklidir. Işığın içerisinde tüm renkler vardır. Radyo dalgaları, kızılötesi ışık, mikrodalgalar, gama ışınları ve x-ışınları bu spektrumda farklı uzunluk segmentlerindedir.

Renk psikolojisi alanında çalışan araştırmacılar, belirli renklerle olan içgüdüsel  ve kültürel ilişkilerimizi ve bu renklere maruz kalmanın önyargılarımızı ve davranışlarımızı nasıl etkilediğini inceledi.

Tasarım Dünyasında Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları

Gerçek hayattan bir örneğe bakalım. İskoçya ve Japonya’dan elde edilen kanıtlar, bir mahallenin sokak lambaları mavi ışık yaydığında, o mahalledeki suç ve intihar oranlarının düştüğünü göstermiştir. Renk psikolojisi araştırmacıları, bunun gibi fenomenlerin neden oluştuğunu yanıtlamaya çalışıyor.

Renkleri nasıl kullanacağınızı biliyorsanız güçlü bir silaha sahipsiniz demektir. Milyonlarca yıllık biyolojik koşullanma, renkler ve nesneler veya duygular arasında belirli ilişkiler yaratırken, bazı çağrışımlar daha yakın tarihe dayanabilir.

Ateşin renginin sıcaklıkla ya da yeşilin doğayla ilişkilendirilmesi gibi kırmızı gibi, bazı renk anlamları beynimizde derinlere kök salmıştır.

Kırmızı Renk Ne Anlama Gelir?

Tehlike, tutku ve enerji.

Enerji, tutku ve tehlike.

Kırmızı, enerjinin, tutkunun ve sevginin sıcaklığını çağrıştırır. Biyolojik olarak kırmızı kan rengidir. Bir şeye kızdığımızda yüzümüz kızarır. Tehlike ve gerginliği de ifade eder. Tehlike çağrışımlarını destekleyen diğer örneklere de şunlar eklenebilir. İtfaiye araçları, trafik işaretleri, dur levhası.

Kolanın kırmızıyı kullanması.

Ayrıca kırmızı rengin iştah açıcı bir özelliği olduğuna inanılır. Birçok büyük fast food restoranı kırmızıyı aktif olarak kullanır. Web tasarımlarında da kırmızı harekete geçirici bir renk unsurudur. Bu nedenle Netflix, Youtube gibi siteler bu rengi kullanır.

Turuncu Renk Ne Anlama Gelir?

Gençlik ve çoşku.

Gençlik ve çoşku

Turuncu renk çoğunlukla kırmızının sıcaklığını ve sarının neşesini bir arada temsil eder. Kırmızı kadar cüretkâr değildir. Ancak dikkat çekicidir. Trafik konileri, yönlendirme levhaları, trafik lambalarındaki hazır ol ışığı, bazı meslek gruplarının üniformaları örnek gösterilebilir. Portakal ve C vitamini ile bariz bağlantısı göz önüne alındığında, akıllara sağlık ve canlılığı getirebilen enerjik bir renktir. Aynı zamanda genç bir renktir, canlılık ve eğlence çağrışımı yapar.

Turuncu rengin kullanımı.

Genç bir kitleyle eğlenceli bir şekilde bağlantı kurmak için turuncuyu kullanan güzel bir örnek Nickelodeon Kanalıdır.

Sarı Renk Ne Anlama Gelir?

Umut, neşe ve pozitiflik.

Umut neşe ve pozitiflik.

Sarı, güneşin, gülen yüzlerin ve ayçiçeklerinin rengidir. Mutlu, genç bir renk, umut ve pozitifliği temsil eder. Dikkat çekici bir renktir. Çok uzak mesafelerden dikkat çekebilirler. McDonald’s markasının logosunu düşünün. Hız, eğlence ve düşük maliyet, markanızla ilişkilendirmek istediğiniz niteliklerse, sarı harika bir seçimdir.

Rengin doğru kullanımına örnek.

Sarıyı aktif olarak kullanan bir örnek Lays markasıdır. Neşeyi, pozitifliği ambalajlarına taşırlar ve market rafında dikkat çekerler.

Yeşil Renk Ne Anlama Gelir?

Doğa, uyum, istikrar ve zenginlik.

Yeşil renk doğayı ve uyumu çağrıştırır.

Yeşil, tüm dünyada doğayla, bitki ve ağaçlarla bağlantılıdır. Ayrıca baharın ve yeniden doğuşun rengi olarak büyümeyi ve yenilenmeyi temsil eder. Bazı ülkelerde yeşil doğrudan parayla ilişkilendirilir. Özellikle dünyada yaygın kullanılan para birimi olan dolar bu renktedir.

Yeşil ayrıca genellikle birincil kırmızı, sarı ve mavinin (Google ve Microsoft’u düşünün) üstünde dördüncü bir renk olarak görülür ve görsel bir denge hissi verir. Doğayla bağlantı, çevre dostu, organik veya sürdürülebilir bir marka için yeşil rengini tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

Mavi Renk Ne Anlama Gelir?

Sakinlik, güven ve zeka.

Mavi renk sakinlik, güven ve zeka anlamına gelir.

Mavi, zekayı ve sorumluluğu temsil eden sakinleştirici bir renktir. Serin ve rahatlatıcıdır. Açık mavi huzuru, koyu mavi ise derinliği ve gücü ifade edebilir. Tasarımcılar arasında en çok kullanılan renklerin başında gelir. Bu nedenle popüler bir renktir. Bir çok kurumsal firma logosunda mavi rengi kullanır. Bu nedenle güvenilirlik ve sorumluluğu temsil eder. Bilişim şirketleri, IBM, Microsoft, Hp, Dell gibi şirketler ana renk olarak mavi kullanır.

Hatta en popüler web sitelerini göz önünde bulundurursak bir çoğu maviyi ana renk olarak kullanır. Profesyonellik ve güvenle anılmak istiyorsanız mavi renk tam size göre. İşiniz rahatlama, terapi veya meditasyon gibi şeylerle ilgiliyse mavi oldukça uygun bir seçim olacaktır.

Mor Renk Ne Anlama Gelir?

Lüks, mistik ve gizemli.

Mor renk lüks, mistik ve gizemlidir.

Mor ilginç bir renktir. Hem sıcak hem de soğuktur. Kırmızının tutku ve enerjisini mavinin sakinliği ve dinginliği ile birleştirir. Kraliyet ile olan ilişkileri nedeniyle mor, doğası gereği prestijli ve lükstür. Mor boya tarihsel olarak pahalıydı, bu da yalnızca zengin yöneticilerin bunu karşılayabileceği anlamına geliyordu. Eski krallar ve kraliçeler mor giyerdi ve Kraliçe I. Elizabeth, kraliyet ailesi dışındaki herkesin mor giymesini bile yasakladı. Katoliklik, Yahudilik ve Budizm gibi dinlerde mor renginin özel bir anlamı vardır. Bu nedenle mistik ve maneviyatla ilgilendirilebilir. şin garibi, markalar renk seçiminde her zaman olması gerektiği kadar stratejik davranmazlar. Yahoo, rivayete göre moru tercih etti. Çünkü ilk günlerde ofisleri yenilemek için mevcut olan en ucuz boya rengiydi.

Pembe Renk Ne Anlama Gelir?

Kadınlık, oyunculuk ve romantizm.

Pembe renk kadınlık, oyunculuk ve romantizm anlamına gelir.

Modern zamanlarda pembeyi görüp de küçük kızları, pamuk şekerleri ve parlak renkli şekerleri düşünmemek mümkün değil. Pembe, kadınlığı ve romantizmi, duygusallığı ve hassasiyeti temsil eder. Doğası gereği tatlı, sevimli ve çekici. Kahverengi ile birlikte pembe, logolarda en az rastlanan renkler arasındadır. Parlak pembenin tipik kullanımları arasında bariz hedef pazarlarıyla Barbie kız çocukları için oyuncak markaları gelir.

Düğün şirketleri ve diğer kadınsı markalar genellikle daha açık pembeyi tercih eder. Pembeyi kullanmak, “bu kadınlar içindir” demenin kısa yolu gibidir. Ancak bazı izleyiciler için itici olabilir ve klişelere başvurmadan kadınlığı iletmek için daha yaratıcı olmak isteyebilirsiniz.

Kahverengi Ne Anlama Gelir?

Sağlık, sıcaklık ve dürüstlük.

Kahverengi sağlık, sıcaklık ve dürüstlük anlamına gelir.

Kahverengi, toprakla ilişkilendirilen doğal bir renktir ve sonuç olarak bir denge ve destek hissi verir. Toprak ve doğa ile olan bağlantısı göz önüne alındığında, kahverengi akla çiftçilik, tarım ve diğer arazi etkinliklerini getirir. Sıcak ve arkadaş canlısı, pratik ve güvenilirdir ve aynı zamanda eski moda ve köklü tasarımları temsil edebilir. Arka plan olarak kullanabileceğiniz sıcak, nötr bir renktir.

Siyah Renk Ne Anlama Gelir?

Zarafet, güç ve incelik.

Siyah renk zarafet, güç ve incelik anlamına gelir.


Aslında siyah bir renk değil bir durumdur. Ancak yayın kullanım şekliyle ona renk diyoruz. Siyah, çok yönlü bir renktir ve muhtemelen grafik tasarımda en çok kullanılan renktir. Marka ve pazarlama söz konusu olduğunda, siyah genellikle münhasırlık, güç ve zarafet ile ilişkilendirilir. Cesur, güçlü ve biraz gizemli. Tasarım bağlamına bağlı olarak, havalı ve ulaşılmaz bir görünüm yaratmak için de kullanılabilir. Aynı zamanda, diğer herhangi bir renkle birlikte iyi çalışan doğal olarak nötr bir renktir.

Chanel ve Dior gibi lüks markalar, ikonik siyah beyaz bir logoyla çok şık ve zarif görünüyorlar. Bir lüks duygusu iletmek istiyorsanız, basit bir siyah-beyaz renk şemasıyla kolayca tasarımlarınızı hazırlayabilirsiniz.

Beyaz Renk Ne Anlama Gelir?

Minimalizm ve sadelik.

Beyaz renk, minimalizm ve sadelik anlamına gelir.

Tıpkı siyah gibi beyaz da bir renk değil durumdur. Beyaz ışığın içerisinde tüm renkler bulunur. Ancak hiçbir renk beyaz içerisinde doğrudan algılanamaz. Çoğunlukla sadelik ve saflıkla ilişkilendirilir. Batı kültürlerinde genellikle bekaretle ilişkilendirilir (düğün günlerinde beyaz giyen gelinleri saflığın bir sembolü olarak düşünün), bazı Doğu Asya ülkelerinde ise yas rengidir. Tasarımda ve markalaşmada kullanıldığında beyaz minimalist bir estetik yaratır. Basit, temiz ve modern olabilir. Aynı zamanda en nötr renktir ve diğer, daha heyecan verici renkler için bir temel olarak kullanılabilir.

Apple’ın reklamları ve ambalajlarında sıklıkla beyaz kullanılır. Modernlik ve sadelik anlayışı şirkete değer kazandırmıştır. Beyaz boşluk, bir tasarımda diğer tüm yaratıcı unsurlar kadar önemli olabilir. Görsel tasarımda hiyerarşi kurallarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Renklerin Anlamları hakkında artık biraz daha fazla bilgi sahibiyiz. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorumlar alanında konuyla ilgili fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

23 yanıt

 1. Renklerim anlamlarını ogrenmem çok güzel tşk ederiz bu güzel site için sagolun…

 2. Hiç bu kadar ayrıntılı bilmiyordum. Siyah ve beyaza cok şaşırdım doğrusu. Bu guzel makale icin cok tesekkur ederim…

 3. Renklerin anlamları ile ilgili çok güzel bir bilgi olmuş gerçekten bilgimiz oldu teşekkürler

 4. Renklerim anlamlarını bilmek çok güzel bu güzel site için çok tşk ederiz..

 5. İç tasarım için renk araştırması yapıyordum anlamlarını öğrendim daha iyi oldu.

 6. Renklerin gerçekte psikolojide ve beyinde etkili olduğu gerçekten doğru

 7. Beyazın bir renk olmadığını biliyordum ama bir durum olduğunu sizden öğrendim. Renk olmamasının sebebi bence tüm renkleri ihtiva etmesi.

 8. Vay be bize hep mavi özgürlük Sarı Ayrılık kırmızı aşk beyaz özgürlük gibi şeyler söylediler Oysaki neler varmış yeni öğreniyoruz

 9. Renklerin psikolojide ve beyinde çok önemli bir yeri olduğu düşüncesindeyim .

 10. Hep merak etmişimdir renklerin anlamlarını çok bilgilendirici oldu teşekkürler.

 11. renklerin anlamını bu zaman kadar hiç bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum. Çok önemli bilgiler oldu gerçekten emeğinize yüreğinize sağlık

 12. Her rengin kendine özgü güzel anlamları varmış Bence beyaz benim rengim olsun beyaz aynı zamanda temizliği simgeler

 13. Hepsinin anlamı ne kadar farklı hiç fikrim yoktu cok güzel bilgilemdirme teşekkürler.

 14. Anlamlarını bilmiyorum benim için çok güzel bir deneyim oldu teşekkürler

 15. Renklerin birbiriyle uyumu ve kendine özgü anlamları gerçekten çok özelmiş her fikre açık olmak renklerin uyumunu bilmek güzel oldu teşekkürler

 16. Çok güzel bir yazı olmuş renklerin gücüne çok inanan biri olarak ayrıntılı yazı için teşekkürler 😊

 17. Renklerin anlamlarını hep merak etmişimdir burada en ince ayrıntısına kadar, anlaşılır bir şekilde açıklanmış keyifle okudum 🙂

 18. Megersem her rengin blr anlamı varmış niye bu yaşıma kadar ögrenmedim ben bunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye