Grafik Tasarım Terimleri 2021 Detaylı Rehber

Grafik tasarımı günümüzde genel olarak reklamcılık sektörü başta olmak üzere daha pek çok alanda aktif bir şekilde kullanılmakta. Hem bir sanat hem de bir meslek dalıdır. Grafik tasarımın hem daha kolay anlaşılabilmesi için hem de grafik tasarımın temel terimlerine bir arada kolay bir şekilde erişim sağlayabilmeniz için temel grafik tasarımlarından oluşan listeyi yazımızda sizler için hazırladık. Grafik Tasarım Terimleri makalesinde Grafikerlerin genel olarak kullanmış olduğu terimler ve jargonlar, ajans dünyasında işleri büyük oranda kolaylaştırmaya fayda sağlamaktadır. Bu nedenle ajans içerisinde mümkün oldukça lügat konusunda özen göstermekte fayda vardır. Yazımızın içeriğinde sizler için görsel tasarımcıların sıklıkla kullanmış olduğu yazım terimlerini bir arada toparlamaya çalışarak içeriklerinizde ve durumlarınızda ne kadar yararlı olacağını ifade etmeye çalışacağız. Ayrıca renklerin anlamları adlı içeriğimize de göz atmalısınız.

Pin
Grafik Tasarım Terimleri

Grafikerlerin En Sık Kullandıkları Tasarım Terimleri

Bu listede grafik ne demek? Grafiker ne iş yapar? Tasarım nedir? Hedef Kitle Ne Demek? Altın oran nedir? Doygunluk ne anlama gelir? Gradyan nedir? Gibi soruların cevapları var.

Grafik

İfade edilmek istenen nesnelerin çizilerek yansıtılmasıdır. Harfler, cümleler, fotoğraflar ve daha pek çok öğe grafik tasarıma yansıtılabilmektedir. Grafikte yaratıcılık oldukça önemli bir faktördür.

Grafiker

Talep edilen özelliklerdeki çalışmayı kendi fikir ve düşünceleri ile tasarlayarak görsele aktaran kişilerdir. Grafikerlerin pek çoğu tasarımlarını photoshop programı kullanarak gerçekleştirmektedir.

Tasarım

Grafiker tarafından planı oluşturulduktan sonra yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan ürün.

Hedef kitle

Bir diğer adı ile potansiyel kitle olarak da ifade edilebilmektedir. Tasarlanan ürünün satışa sunulması hedeflenmekte olan müşterilere verilen isimdir.

Reklam

Firmanın, ürün ya da hizmeti farklı kanallar üzerinden hedef kitleye tanıtması işleridir.

Altın oran

Altın oranını kullanarak, resimlerinizin çok daha dikkat çekici ve çok daha güzel biçimlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Üçte bir kuralı

Tasarımcılar genel olarak tasarımlarında ön plana çıkmakta olan önemli öğelerin nereye yerleştirileceğini belirlemek için üçte bir kuralı kullanmaktadır.

Doygunluk

Tasarımda doygunluk, rengin yoğunluğu ve canlılığını ifade etmektedir.

Gradyan

Renk geçişleri olarak ifade edilir. Buna en güzel örnek instagram logosudur.

JPG ve PNG

Facebook, Instagram, Pinterest vb. sosyal platformlarda paylaşmayı düşündüğünüz tasarımlar için mükemmeldir. Fakat PNG, logolar ve daha iyi kalitede fotoğrafları desteklemek için oldukça profesyoneldir. JPEG sıkıştırılmış görsel formatıdır. PNG ise transparan arka planlar kullanmamızı sağlayan daha kaliteli bir formattır.

Vektör görüntüleri

Vektör görüntüleri matematiksel bir denklem üzerinden noktalardan, çizgilerden ve eğrilerden meydana gelir ve bu da görüntünün herhangi bir kalite kaybı olmadan istenilen boyutta ölçeklenebileceğini ifade eder. Ölçeklendirme işleminde bulanıklaşma durumu söz konusu olmaz.

Tipografi

Tipografi, yazılı bir kelimenin görsel bileşeni olarak ifade edilir.

Yazı Tipi

Yazı tipi, sabit bir boyutta ve tarzda yer almakta olan karakter grubuna verilen isimdir.

Lorem Ipsum

Lorem ipsum, sahte bir metin olarak bilinmektedir ve genel olarak web tasarımcıları tarafından yer tutucu metin şeklinde kullanılmaktır.

Hex

Onaltılık, renkleri belirtebilmek için HTML, CSS ve tasarım yazılımı uygulamalarında tercih edilmekte olan altı basamaklı bir sayıdır.

Pantone

Pantone Eşleştirme Sistemi (PMS) standart bir renk üretim sistemi olarak bilinir ve aynı renkleri referans alarak çoğaltma işleminde kullanılmaktadır.

Simge

Simgeler, bir eylemi ya da nesneyi belirtmek için kullanılan görsellerdir.

PSD

Adobe Photoshop programının dosya formatıdır. Hazırladığınız projeleri bu formatla kaydedip aynı programda tekrar açıp çalışmaya devam edebilirsiniz. Yaptığınız tüm işlemleri tek bir dosyada saklar.

Pin
İş dünyasında kullanılan tasarım terimleri

Ajanslarda Kullanılan Tasarım Terimleri

Ajanslar ve reklam firmaları çalışma esnasında gündelik jargonda pek çok alternatif terim ve kelime kullanmaktadır. Ajanslar ve reklam firmaları tarafından en sık kullanılan grafik tasarım terimleri şu şekildedir;

Above the line

Pazarlama için ayrılmakta olan bütçenin medyada reklam ücreti için ayrılan kısmın kullanıldığı terimdir.

Alfa Index

Bir kanalın programa karşı ayırmış olduğu zaman ve süre yatırımının programın toplamış olduğu izleyici sayısı ile karşılaştırılmasıdır.

ASP

Belirli bir döneme ait toplam satış ya da kar miktarının belirlenmesidir.

ATS

Reklam kuşağının izlenme oranına verilen isimdir.

Brief

Bir tasarım projesinin özetidir. Müşteri tarafından tasarımcıya sunulan ön çalışma planı ve isteklerin yer aldığı bir aydınlatma süreci. Brief nasıl hazırlanır detaylı rehber oluşturmuştuk.

Grafik Tasarım Terimlerinin en popüler olanlarına beraber baktık. Sizin de sıklıkla kullandığınız ve listede yer almayan terimler varsa yorumlar kısmında bundan söz edebilirsiniz.

“Grafik Tasarım Terimleri 2021 Detaylı Rehber” üzerine bir yorum

Yorum yapın