Ara
Close this search box.

Mockup Nedir? Tasarımda Mockup Kültürü

Mockup nedir?

Merhabalar, mockup kelimesi son yıllarda tasarımcılar arasında en sık kullanılan sözcük oldu. Hatta artık yeni bir tasarım alanı bile diyebiliriz. Tıpkı ambalaj tasarımcısı, web tasarımcısı gibi yalnızca mockup tasarlayan tasarımcılar var. Dev bir sektör haline dönüşüyor. Peki mockup nedir? Neden bu kadar popüler oldular? Bir mockup nasıl tasarlanır? Ne işe yarar gibi soruları yanıtlamak için buradayız.

Mockup Nedir? 

Mockup için bir maket diyebiliriz. Başka tasarımcıların hazırladığı tasarımları ürünlerin üzerine gerçekçi şekilde giydirme işlemidir. Özellikle ambalaj tasarımları, billboard, reklam ürünleri, logo tasarımları, kurumsal kimlik tasarımları gibi alanlarda sıklıkla kullanılıyor. 

Mockup nedir? Nerede Kullanılır?

Çoğunlukla Adobe Photoshop üzerinde çalışan bir PSD formatındadır. Tasarımcılar indirdikleri bu PSD dosyasına kendi tasarımlarını ekleyerek kullanabilirler. Ücretli ve ücretsiz olarak internet üzerinde çok geniş bir mockup kütüphanesi vardır. 

Mockup Nerede Kullanılır? 

Genellikle hazırlanan tasarımları sunarken kullanılır. Sunum dosyalarında tasarımı daha iyi gösterir ve müşteriyi etkilemede yardımcı olurlar. Aynı zamanda tasarımcı içinde yaptığı bir tasarımın gerçekte nasıl görüneceğini simüle etmiş olur. 

Mockup Nasıl Hazırlanır?

Mockup dosyaları hazırlayan tasarımcılar genellikle doğru ve iyi bir ışıkla çekilmiş fotoğraflar kullanır. Yalnızca ışık değil kompozisyon ve çerçeve de çok önemlidir. Bir mockup oluşturma süreci bazı durumlarda çok uzun sürer. Çekilen fotoğraf bilgisayar üzerinde düzenlenir ve bir şablon haline getirilir. Kaliteli mockup dosyalarında ışık opsiyonları renk düzenleri özelleştirilebilir. Bu şablon bir PSD dosyası olarak kaydedilir ve kullanıma sunulur.  

Mockup Kültürü ve Popüler Olması

Aslında işleri çok hızlandıran bir yöntem olması bu dosyaları popüler yapan en önemli sebeplerden birisi. Bir kahve markası kurduğunuzu hayal edin. Bir tasarımcı ile anlaştınız. Logo hazırlanıyor, revize süreci işliyor. Kurumsal kimlik detayları tasarlanıp bitti. Tüm bu tasarımlar kahve dükkanında kullanacağınız ambalajlara basılıyor bardaklar, çay tabakları, basılıyor önünüze sunuluyor. Bir detayı beğenmediğinizi ve değişiklik istediğinizi düşünün. Tüm bu süreç yeniden işliyor. Zaman kaybediyorsunuz. Numuneler için ödeme yaparak para kaybediyorsunuz. Bir tasarımın son ve en iyi haline ulaşması için çok şey kaybediyorsunuz. Bu işlemlerin hiç olmadığını düşünürsek her müşteri tasarımcı kadar güçlü hayal gücüne sahip değildir. Çakacak sonuçları kendisi hayal edemez. Bu tasarımların ve projenin etkileyiciliğini düşürür. Bu nedenle bu geliştirme sürecinin bir şekilde işlemesi gerekir. Mockup kullanmak bu süreci kolay hale getirir. 

Mock-up örnekleri

Hemen tasarladığı logoyu, kurumsal kimlik objelerini, kartvizite, faturaya mockup dosyası ile yerleştirip müşteriye sunan tasarımcılar sayesinde işler hızlandı ve görsel yönden sunumlarda güçlenmiş oldu. 

Böylece sık kullanılan bir yöntem haline gelen mockup dosyaları ile sunum tasarım dünyasının bir parçası haline geldi. 

Mockup kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Mockup tasarımının kendi tasarımınızın önüne geçmemesi gerekiyor. Aslında tüm zeminler için aynı şey geçerli. Tasarımı güzel göstermeye yardımcı olacak bir ek düzenlemedir. Yani asıl iş sizin yaptığınız tasarımdır. Zemin ve mockup dosyaları bu tasarıma ayak uyduran yan öğelerdir. 

Ücretsiz Logo Mockup Dosyaları 

Tasarım Fikir okuyucuları için biz de internet üzerinde en çok beğenilen bazı mockup dosyalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Her biri basit bir arama ile karşına çıkacak dosyalar. Ancak üyelik olmadan kolayca indirebilmeniz için biz de Google Drive hesabımıza ekleyerek size sunuyoruz. 

Logo sunumlarınız için kullanabileceğiniz ücretsiz mockup PSD dosyalarına altındaki indirme bağlantısından ulaşabilirsiniz. 

Sitemizde yer alan Logo Tasarlama? makalesine de göz atınız mı?

3 Boyutlu Duvar Logo Mockup

Bu dosyayı indirmek için Google Drive ile İndir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz 3d logo mockup indir

Cam Vitrin Logo Mockup

Bu dosyayı indirmek için Google Drive ile İndir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

cam vitrin logo mockup indir

Geleneksel Milli Mockup Dosyamız 3 Boyutlu Logo Mockup

Bu dosyayı indirmek için Google Drive ile İndir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Milli mockup dosyamız 🙂

Mockup Tasarlayan Tasarımcılar

Büyüyen bir pazar haline gelen mockup tasarımları tasarımcılar için iyi bir gelir kapısı da oldu. Özellikle kaliteli mockup üreten tasarımcılar bu dosyaları büyük pazaryerlerinde satışa sunabiliyor. 

Özet

Kısaca bu makalenin içeriğini toplayacak olursak. Mockup dosyası bir şablondur. Sunumlarda ve portföy dosyalarında kullanılır. Fotografik görüntülerin üzerinden tasarlanır. Bazı durumlarda üç boyutlu modellemeler de mockup dosyalarının zeminini oluşturabilir. 

Mockup örneği- mockup nedir?

Mockup nedir beraber incelemiş olduk. Yakında detaylı bir mockup hazırlama rehberi oluşturabileceğiz. Bu rehber sayesinde kendi mockup dosyalarınızı da oluşturabileceksiniz. 

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

3 yanıt

  1. geleneksel milli logo mockup dosaysı için teşekkürler forumlara üye olmama gerek kalmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye