Lorem Ipsum Nedir Biliyoruz Peki Doodle Ipsum

Merhabalar, bir çoğumuz lorem ıpsum nedir? Biliyoruz. Bilmeyenler için de aşağıya kısa bir özet bırakacağım. Ancak bu makalenin konusu biraz daha farklı. Doodle Ipsum’u kabaca tanımlamak gerekirse İllüstrasyonların lorem ipsum’u diyebiliriz.

Geçtiğimiz dönemde Blush Design firması yeni bir araç ve internet sitesi duyurdu. Henüz çok popüler olmasa da giderek yaygınlaşıyor. Özellikle web tasarımı ve arayüz tasarımı ile ilgilenen tasarımcılar için çok kullanışlı bir uygulama.

Pin
buraya metin yazılacak

Lorem Ipsum nedir?

Lorem ipsum özellikle basılı içerikleri oluştururken kullanılacak metinleri taklit etmek için kullanılır. Tasarımcılar gerçek metinler yerine lorem ipsum ile üretilmiş sahte metinleri tercih ederler. Böylece son tasarımı görmeden önce metinleri beklemek zorunda kalmazlar. Genelde tasarım şablonları ve PSD dosyalarını satan tasarımcılar da bu tarz metinler kullanır.

Bu hazır araç bilinene göre 500 yıldan uzun zamandır kullanılıyor. Tasarımcıların bu aracı tercih etme sebebi ise “buraya metin yazılacak, buraya metin eklenecek” gibi uyarılar yerine tasarımın son halini müşteriye göndermek için işleri kolaylaştırmasıdır.

Doodle Ipsum

Pin
Doodle Oluşturma

İllüstrasyonları hepimiz çok seviyoruz. Özellikle yeni tasarım trendlerinde oldukça sık kullanılıyor. Onları üretmek gerçekten emek ve zaman istiyor. Bir aracın sizin yerinize bunu saniyeler içerisinde yaptığını düşünün.

Bu araç birçok farklı türde illüstrasyon tekniğini içerisinde barındırıyor. Kolayca avatar oluşturmak ya da web sitenizin farklı yerlerinde kullanabileceğiniz tasarımlar üretiyor.

Pin
Lorem Ipsum Nedir Biliyoruz Peki Doodle Ipsum


Bunun yanı sıra hem ücretsiz hem de farklı özelleştirmeler sunan bir yazılım. Örneğin illüstrasyonların boyutlarını, oranlarını ayarlayabiliyorsunuz.

Bu araçta kullanılan çoğu tasarım gerçek bir sanatçı tarafından çizilmiş ve sağ alt köşede atıf için bu sanatçıların isimleri yer alıyor. Aracı bu bağlantıya tıklayarak test edebilirsiniz.

İllüstrasyonların Kullanım Alanları

Artık günümüzde özellikle mobil uygulama ve web arayüzlerinde sıklıkla karşılaştığımız illüstrasyonlar hem göze güzel görünüyor hem de mesajı anlatmak için çok kullanışlı çizimler.

Aynı mesajı bir fotoğraf ile anlatmak yerine daha net ve kontrol edilebilir bir çizim ile anlatmak daha çok tercih ediliyor.

Web tasarımında, afişlerde, uygulama tasarımlarında bu tarz çizimler kullanılır.

Bir Başka Ücretsiz Araç

Pin
Ücretsiz vektör indirme sitesi.

Doodle Ipsum beklentinizi karşılamaysa farklı açık kaynaklı illüstrasyon siteleri de mevcut. Bunlardan bir tanesini daha sizinle paylaşmak istedik. “UnDraw” kullanarak vermek istediğiniz mesaja uygun bir çizimi ücretsiz şekilde tasarımınızda kullanabilirsiniz.


Görsellerde herhangi bir bozulma olmaması için SVG formatında indirme sağlayan bir araç. Bu şekilde vektör görselleri kolayca indirip web tasarımlarında ve basılı işlerinizde kullanabiliyorsunuz. Hatta tüm çizimlerde renkleri de özelleştirerek projenizle uyumlu hale getirmek mümkün.

Pin
UnDraw tarafından oluşturulan çizim.

Lorem Ipsum Nedir Biliyoruz Peki Doodle Ipsum adlı makaleyi okuyan ziyaretçilerimiz Renklerin Anlamları adlı içeriğimizi de sevdi.

Yorum yapın