Sosyal Medya Sitelerinin Tasarım Ölçüleri

Tasarım Fikir’e hoş geldin. Sitemizde grafik tasarımla ilgili ipuçları, ücretsiz eğitimler ve ilham verebilecek birçok makale var. Bu makalenin konusu ise sıklıkla kullandığımız sosyal medya platformlarının sürekli güncellenmesi. 2022 yılında sosyal medya sitelerinin tasarım ölçüleri nedir? Ne gibi güncellemeler yapıldı tüm detayları ile bir liste hazırladık.

En popüler sosyal medya hesapları için kapak fotoğrafı ölçüsü, profil resmi ölçüsü, gönderi ve hikaye tasarım ölçüleri gibi bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Pin
Facebook tasarım ölçüleri -2022

Facebook 

2004 yılında kurulan Facebook dünya çapında hizmet veren bir sosyal ağ olmadan önce grafik konusunda çok kısıtlıydı. O dönemlerde yalnızca kişilerin birer fotoğrafı ile profil oluştururken artık kapak fotoğrafları, öne çıkan görseller, profil resimleri ve galeriler mevcut. Facebook sayfa ve grup özelliklerini de işin içerisine dahil edersek tasarım anlamında Facebook tarafında farklı ölçülerde hazırlanacak pekçok içerik var.

Facebook’a Kalite Bozulmadan Görsel Yüklemek

Bu tarz internet siteleri milyonlarca insana aynı anda hizmet sunarlar. Bu sunucu maliyetli, hız ve performans anlamında ciddi bir sorumluluk ve yüktür. Firmalar bu yükü hafifletmek için bazı önlemler alabilir. Facebook ve şirkete bağlı diğer siteler optimizasyon için kullanıcıların yüklediği görsellerin çözünürlüğünü ve boyutlarını küçültürler. 

Bazen çok kaliteli bir fotoğrafı Facebook’ta paylaştıktan sonra görüntü kalitesinin ve çözünürlüğün düştüğünü fark edersiniz. Bunun önüne geçmek için kullanıcılar ve tasarımcılar olarak biz de bir şeyler yapabiliriz. Facebook’un yazılımını devreye sokup fotoğrafımızı işlemesini ve düzenlemesine engel olmak için görselle ilgili ölçüleri ve boyutları kendimiz kontrol etmeliyiz. Aşağıdaki ölçülere uygun şekilde paylaştığınız zaman Facebook yeniden boyutlandırma yapmaya ihtiyaç duymaz ve kalite düşmez.

Facebook Profil Fotoğrafı Ölçüsü: 1:1 oranında kare olmalıdır. Profil fotoğrafı için çok yüksek çözünürlüğe ihtiyaç yoktur. Bu görsel çoğunlukla yorumlarınızda ve paylaşımlarınızın yanında çok ufak görünür. Profil sayfanızda ise üzerine tıklanıp, büyütülmedikçe küçük yer kaplar. Bu nedenle minimum 400 x 400 px çözünürlüğünde ya da büyük görünümleri de düşünerek maksimum 1080 x 1080 px çözünürlüğünde bir görsel tercih edebilirsiniz. 

Facebook Etkinlik Sayfası Kapak Ölçüsü: Oran olarak 1.91:1 yatay bir tasarıma ihtiyacınız var. Çözünürlük ve ölçü olarak 1920 x 1005 px tavsiye ediliyor. Bu görsel Facebook’ta oluşturduğunuz etkinlik sayfaları için uygundur.

Facebook Grup Kapak Ölçüleri: Grup sayfaları etkinlik sayfaları ile aynıdır. 1.91:1 oranında 1920 x 1005 px olarak görsellerinizi yükleyebilirsiniz.

Facebook Sayfası Kapak Ölçüleri: Facebook’ta en yaygın olarak kullanılan özelliklerden biri işletme sayfalarıdır. Bir sayfanız varsa kapak görseli için 1200 x 674 px çözünürlüğünde 16:9 oranında bir çalışma kullanabilirsiniz.

Profil Sayfası Kapak Ölçüsü: Kendi kişisel profillerinize yüklediğiniz kapak görsellerin hem oranı hem de ölçüleri farklıdır. Mobil uygulama ve mobil deneyim için Facebook bu ölçüleri tavsiye ediyor. 1125 x 633 px çözünürlüğünde ve 2.7:1 oranında fotoğraflar ya da görseller yüklenebilir. 

Facebook Gönderi Post Ölçüleri: En çok kullandığımız özelliklerden biri Facebook paylaşımlarında görseller ya da fotoğraflar için ölçü 1.91:1 oranında olmalıdır. Kalite kaybı yaşamamak için 1200 x 630 px çözünürlüğünde gönderiler oluşturun.

Facebook Video Çözünürlüğü: Facebook hala HD ready yayın yapmayı tercih ediyor. 16:9 oranında 1280 x 720 px videoları rahatlıkla paylaşabilirsiniz. 

Hikaye Ölçüleri: Hikayeler dikey formatlarda yayınlanır. Bu nedenle 9:16 olarak 1080 x 1920 px bir görseli hikayenize atabilirsiniz. Bu tüm cihazlarda doğru şekilde görünür. 

Facebook Katalog ve Ürün Resmi Ölçüleri: Facebook katalogları hem Instagram hem de Whatsapp Business için ürün eklemeye yarar. Bu ürünle için paylaşacağınız görselleri katalog kısmından eklersiniz. Ürün fotoğrafları için en uygun oran 1:1 karedir. 1080 x 1080 px çözünürlüğü katalog için uygundur.

Pin
Twitter profil resmi ve kapak ölçüleri

Twitter

Twitter her ne kadar metin ve yazı odaklı bir mecra olsada bir profil ya da işletme hesabı oluştururken profil fotoğrafı ile kapak fotoğrafına ihtiyacımız oluyor. Twitter Facebook’tan 2 yıl sonra kuruldu ve genel olarak çok ciddi değişikliklere uğramadı.

Yalnızca 2017 yılında yeni güncel tasarıma geçerken kare profil resimleri yerine daire profil görsellerini kullanmaya başladı.

Twitter Profil Fotoğrafı Ölçüsü: Çoğu profil fotoğrafında olduğu gibi 1:1 kare oranına sahip olmalı. 400 x 400 px bir görsel Twitter için uygun bir ölçü. Maksimum dosya boyutu ise 2 MB olmalı.

Twitter Kapak Fotoğrafı Ölçüsü: Twitter’da kapak fotoğrafı Facebook ölçülerinden ve oranlarından farklıdır. Oran olarak 3:1 formatında 1500 x 500 px çözünürlüğünde bir kapak görseli tavsiye ediliyor. Maksimum dosya boyutunun da 5 MB’ı geçmemesi gerek.

Twitter Gönderi Ölçüleri: Twitter’da paylaştığınız görsellerin ölçüleri paylaşım adedine göre değişiyor. Twitter tek bir tweet ile 4 görsele kadar paylaşma imkanı sunuyor. Eğer tek bir görsel paylaşmak istiyorsanız. En uygun oran 16:9 formatında yatay olarak 1200 x 675 px çözünürlüktür. 

Ancak tweetiniz için 2 görseli aynı anda paylaşacaksanız akışta 7:8 oranında kareye yakın şekilde iki görsel yanyana görünür. 

Instagram

Pin
Instagram gönderi, hikaye ve reels ölçüleri

En sık kullandığımız sosyal medya uygulamalarından biri Instagram’dır. Facebook şirketi satın almadan önce de Instagram’daki gönderi oranları aynıydı. 

Instagram Gönderi Ölçüleri: Çoğunlukla 1:1 oranında kare gönderiler kullanılır. 1080 x 1080 px en ideal çözünürlüktür. Yatay bir görsel paylaşmak istiyorsanız 1.91:1 oranında 1080 x 1350 px çözünürlük uygundur. Dikey bir gönderi paylaşacaksanız ana sayfada ve akışta en doğru şekilde görünmesi için bu oranı tersine çevirebilirsiniz. Yani çözünürlük olarak 1350 x 1080 px dikey bir görüntü uygun olacaktır.

Instagram Video Çözünürlük ve Ölçüleri: Instagram tıpkı fotoğraf gibi video paylaşımı içinde üç formatta yayına imkan tanır. Dikey, yatay ve kare. 1:1 oranında kare videolar için 1080 x 1080 px çözünürlük uygundur. Dikey video için oran 4:5 ve yatay video için oran ise 16:9’dur.

Instagram Hikaye ve Reels Ölçüleri: Bu tarz içerikler için en uygun ve tavsiye edilen kullanım biçimi dikey formatlı içeriklerdir. 1080 px 1920 px dikey bir video ya da görseli hikaye ve reels videolarında kullanabilirsiniz. 

YouTube

Pin
Youtube Kanal Kapağı Ölçüleri

Hepimizin her gün uğradığı bir başka site. YouTube platformu için kanal görselleri oluşturmak biraz farklı bir deneyim. Çünkü Facebook ve Twitter gibi tek bir ölçüyü düşünmek yeterli değil. YouTube tek bir kanal kapağını farklı cihazlar için kullanırken küçültme ya da büyütme işlemi yapmaz. Bunun yerine bu kapak fotoğrafının belirli alanları bazı cihazlarda görünürken diğer cihazlarda görünmez. Yani bir kapak tasarlıyoruz bunun ortası cep telefonunda görünüyor daha geniş bir kısmı bilgisayarda tüm tasarım ise TV ekranlarında görünüyor.

YouTube Kanal Kapağı Ölçüleri: Yukarıda özetlemeye çalıştığımız gibi YouTube için tek bir kapak yapıyoruz ancak ayrı ayrı ölçüler şöyle. Telefonlar için 1546 x 423 px. Tabletler için 1855 x 423 px. Masaüstü için 2560 x 423 px. TV ekranları içinse 2560 x 1440 px çözünürlükte olmalıdır. Elbette bunları ayrı ayrı tasarlamıyoruz.

En ideal ve kullanışlı olanı 2560 x 1440 px olarak bir kapak hazırlamak. Böylece en büyük ölçü diğer ölçüleri de içerisinde barındırdığı için her kullanıma uygun olacaktır. Önemli bilgileri, metinleri, logonuzu ve görsel objeleri en küçük ölçüde bile görünebilecek yerlere yerleştirmelisiniz. Telefon ekranlarını düşünerek hareket edin. Arka plan görsellerini ise daha geniş kullanabilirsiniz. 

YouTube Video Küçük Resim Ölçüsü: Videoların çoğu 16:9 oranında yatay olarak yayınlanır. Dikey olarak bir video paylaşsanız bile küçük resim YouTube’da yatay olarak görünür. Bu nedenle bu oranı kullanabilirsiniz. 1280 x 720 px en ideal küçük video resmi ölçüsüdür.

LinkedIn

Pin
Sosyal Medya Sitelerinin Tasarım Ölçüleri – LinkedIn

Bu sosyal medya platformu daha çok iş dünyasından insanlara hitap ediyor. LinkedIn’de iki tür sayfa vardır. Birincisi işletme profilleri ve sayfaları diğeri de kişisel profil sayfalarıdır. 

Şirket Sayfaları için ölçüler şöyledir;

LinkedIn Şirket Logosu Ölçüsü: 1:1 oranında kare bir logo kullanmanız önerilir. 300 x 300 px çözünürlük en ideal ölçüdür.

LinkedIn Şirket Sayfası Kapak Ölçüsü: 1128 x 191 px çözünürlüğünde yatay bir görsel kullanabilirsiniz.

LinkedIn Sponsorlu İçerik Ölçüsü: 1200 x 627 px çözünürlüğünde bir fotoğraf ya da görsel tavsiye edilir.

Profil Sayfaları için ölçüler ise şöyle;

LinkedIn Arka Plan Görseli Ölçüsü: 1584 x 396 px dir. 

Profil Fotoğrafı Ölçüsü: 400 x 400 px kare 1:1 oranındadır.

Bu içeriği okuyan ziyaretçilerimiz İlham Alabileceğiniz Tasarımcı Siteleri adlı makaleyi de çok sevdi. 

Sosyal Medya Sitelerinin Tasarım Ölçüleri 2022 adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Yakında bu makale güncellenecek ve diğer sosyal medya siteleri de listeye eklenecektir. Şimdilik en çok kullanılan ve güncellenen sitelerin tasarım ölçülerini paylaştık. Diğer içeriklerimizde görüşmek üzere. 

Yorum yapın