Popüler Markaların Korkunç Logoları

Merhabalar, geçtiğimiz haftalarda yurtdışındaki tasarımla ilgili haber siteleri ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Bir TikTok kullanıcısının yeniden tasarladığı logolar için popüler markaların korkunç logoları başlıkları atıldı. Bizim de aklımıza hemen 20₺ – 50₺ gibi rakamlara logo yapan tasarımcılarımız gelmedi değil.

Elbette bu bir şaka ve mizah amaçlı yapıldı. Yani umarım öyledir. Emily Zugay adlı kullanıcı yeni bir trend başlatmış gibi. Ancak asıl ilginç olan bazı büyük markalar bir günlüğüne Emily’nin yaptığı bu ilginç logoları kullandılar. Yeniden tasarlanan logolarda çoğu zaman marka isimleri bile yanlış. 🙂

Pin
McDonalds Resmi Twitter

Bunu ilk fark eden firmalardan bir tanesi McDonalds oldu. Hemen resmi sosyal medya hesaplarının profil ve kapak fotoğraflarını değiştirdiler. Hatta isimlerini bile “mcdOalds” yaptılar.

İşte her şeyi başlatan o Tik Tok videosunu şöyle bırakıyorum. Daha sonra olanlar ise epey garip.

Hepimizin bildiği Adobe firmasından, Amazon’a kadar bir çok marka için yeni logolar tasarlamaya devam etti. Karışık renkler, çok garip bir yazı karakteri ve tipografi kullanan Emily dikkat çekmeyi başardı.

The Washington Post, Tinder, Nascar, Tampax, Detroit Lions ve hatta Tik Tok’un bile logolarını değiştirdi. İyi bir PR fırsatı yakalamış gibi görünüyor. Yine de bu logolar inanılmaz başarısız ve korkunç görünüyorlar. 🙂 Elbette bu videolarda eğlenen çok sayıda insanda mevcut. Yukarıdaki video 4 Milyonun üzerinde beğeni almış.

Pin
Olaylara dahil olan bir başka firma Tinder.

Tinder’da yeni logoyu test etmiş. Pardon TIDDNER.


Ağustos ayında benzer bir trend ortaya çıktı. Pek çok farklı tasarımcı ve ajans mevcut logoların daha prestijli ve modern hallerini tasarlayarak kısa videolar paylaştı. Sanırım Emily bundan etkilendi ya da bir tepki göstermek istedi. Komedi amaçlı bile olsa yaratıcılığın bu tarz platformlarda savunulduğunu görmek harika.


Siz bu ilginç logolar hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizim ekibin ortak yorumu şöyle oldu. Popüler Markaların Korkunç Logoları için Emily’e teşekkür ediyoruz, umarım bir daha olmaz.

Bu arada gerçekten bir logo tasarlama dönemindeyseniz Logo Nasıl Tasarlanır? makalesini kaçırmayın. Seviliyorsunuz, görüşmek üzere.Yorum yapın