İşletmeler İçin Grafik Tasarım Fikirleri

Bir işletmenin geleceğini belirleyen birçok faktör vardır. İşletmeler için grafik tasarım fikirleri bu noktada devreye giriyor. Bunlar içerisinde çoğunlukla iyi bir yönetici ve kaliteli projeler öncelikli olarak akıllara geliyor. Ancak birçok işletme tarafından unutulan bir faktör vardır. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere grafik tasarımdır.

Bir işletmenin grafik tasarıma önem vermesi başta marka bilinirliliği olmak üzere birçok hususta önem arz eder. Öyle ki birçok müşterinin kaliteli bir hizmet alırken bilindik markaları öncelikli olarak tercih etmesi bunun ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. Bu nedenle işletmeler kullandıkları materyaller ve diğer alanlarda grafik tasarıma önem vermelidir. Bu şekilde müşteriler için işletmeler güvenli bir profil oluşturarak kendilerini daha cazibeli bir hale getirir.

Şirketlerin grafik tasarım uygulayabileceği birçok ürün vardır. Ancak bunlar içerisinde müşterilerin en çok dikkat ettikleri kataloglar ve ambalajlardır. Müşteriler katalog ve ambalajlar ile doğrudan temas halinde olduğu için ilk etapta bu ürünlerin genel tasarımına dikkat eder. Bu yazıda işletmelerin kullandığı katalog ve ambalaj gibi en çok kullanılan materyallerin tasarımları hakkında ve satış arttırmaya yönelik tasarım fikirleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Pin
İşletmeler İçin Grafik Tasarım Fikirleri

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır?

Katalog bir işletmenin satışlarını arttırabilecek en önemli araçlarından biridir. Bir işletme iyi tasarlanmış ve kaliteli bir şekilde hazırlanmış kataloglar ile müşterilerinin dikkatini büyük oranda çekebilir. Bu da zamanla müşteriler tarafından güvenilir bir şirket algılanmasına neden olur. Sektörde önemli bir yere gelir.

Bir katalog tasarımı yapılırken başlıca 3 unsur vardır. Bunlar ürün bilgileri, görüntü bölümü ve katalog düzenidir. Katalog tasarımı yapılırken bu unsurlara sırasıyla dikkat edilerek genel bir şablon oluşturulmalıdır. Bu hususta genel katalog tasarımı şablonu hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

Ürün Bilgileri

 Katalogların esas olarak kullanım amacı ürün bilgilerinin müşterilerine aktarılmasıdır. Müşterilerin ürün hakkında bilgi almasını sağlayan bu materyallerde tasarım genel olarak yazı fontu, yazı büyüklüğü ve açıklama uzunluğudur. Müşteriler kataloglarda genellikle çok göze batmayan yazı fontlarını tercih etmektedir. Bu sebeple kataloglarda keskin hatlı yazı fontlarından kullanmak müşteri algısı için daha önemlidir. Ayrıca bu fontlarda yazı büyüklüğü seçilirken önemli alanlar biraz daha büyük kullanılarak müşterilerin ilgisi çekilmelidir. Örneğin bir katalogda ürünün indirimde olduğundan bahsedilmek isteniyorsa indirim bölümünü biraz daha büyük kullanmak müşterileri cezbeder. Ayrıca müşteriler fazla açıklama okumak istemediği için açıklamalar olabildiğince kısa tutulmalıdır.

Görüntü Dizaynı

Kataloglarda ürün hakkında bilgi verirken resim kullanmak olmazsa olmazlardandır. Ancak görüntü kullanılırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu noktada ilk dikkat edilmesi gereken şey görüntülerin yüksek kalitede olması gerektiğidir. Matbaada çıkarılan katalogların yüksek görüntü kalitesine sahip olması gerektiği için 200 ila 300 dpi görüntüler kullanılmalıdır.  Ayrıca görüntü seçilirken ürün ve hizmetleri gerçekten yansıtan ve profesyonel bir şekilde çekilmiş görüntüler seçilmelidir.

Katalog Düzeni

Müşteriler katalogları ellerine ilk aldığında öncelikle katalog düzenine dikkat eder. Eğer nasıl bir katalog oluşturulacağı belirlendiyse ve tüm görüntüler hazırsa son olarak bu seçimlere yönelik bir katalog tasarlanır. Katalog düzeni belirlenirken çok karmaşık olmayın. İlgi çekici başlıkları ve sloganları olan ve en önemlisi müşteriyi yormayan bir tasarım oluşturulmalıdır.

Bir işletme katalogların ana hattını belirlerken dikkat etmesi gereken hususlar bu şekildedir. Bununla birlikte iyi bir katalog tasarımı için dikkat edilmesi gereken başka hususlar da vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Katalogda kullanılacak görsellere çok fazla müdahale edilmemelidir.
  • Kullanılacak fotoğrafların özgün fotoğraflar olması gerekmektedir. Aksi takdirde her yerde görülen fotoğrafların kullanılması müşterilerde güven kaybına neden olabilir.
  • Font, yazı rengi ve kullanılan görsellerin birbiri ile uyum içinde olması gerekmektedir. Bir katalogda mat ve canlı renkler bir arada kullanılmamalıdır.
  • İkon ve küçük fotoğraflar grafik tasarımın önemli parçalarındandır. Bu yüzden kataloglarda bu unsurlara dikkat edilmelidir.

Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ambalajlar ürün satışlarında önemli bir yere sahiptir. Ürünler direkt olarak ambalajlar içerisinde satılır. Müşterilerin bu materyaller ile ilk karşılaşmasındaki izlenimleri çok önemlidir. Bu nedenle işletmeler ambalaj tasarımlarına ayrı bir önem vermesi gerekir.

Pin
İşletmeler İçin Grafik Tasarım Fikirleri – Ambalaj Tasarımı Örneği

Ambalajlar bir ürünün adeta nüfus kağıdıdır. Bir ürün hakkındaki bütün bilgiler ve görseller ambalajların üzerinde yer almaktadır. İşletmeler satışlarını arttırmak ve iyi bir marka bilinirliliği yaratmak için etkileyici ambalaj tasarımı yaptırmalıdır. İyi bir ambalaj tasarımında olması gerekenler şu şekildedir;

  • Bazı renkler insan bilinç altını etkileyerek davranışlarını etkileyebilir. Bu nedenle ambalaj tasarımı yaparken renk seçimine dikkat edilmelidir. Ambalaj tasarımı yaparken insanlara güven veren ve onları güdüleyen renkler kullanılmalıdır.
  • Ambalaj her ne kadar koruyucu olsa da adeta o ürünün giysisi gibidir. Ürün şekli ile benzerlik göstermeyen ambalajlar absürt bir görünüme neden olabilir. Bu kötü görüntüyü oluşturmamak adına ambalaj şekli iyi tercih edilmelidir.
  • Sloganlar her zaman müşterilerin alışveriş yapmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle ambalajın hemen ön yüzüne müşterilerin görebileceği ve onların dikkatini çekebileceği sloganlar kullanılmalıdır.
  • Müşteriler satıştaki bir ürünü ilk eline aldıklarında sol ve sağ yüzeyine bir göz atar. Birçok kişi ürünü alma aşamasındayken burada yer alan bilgi ve görsellere dayanarak karar verir. Ambalaj tasarımı yapılırken sağ ve sol yüzeydeki ürünle ilgili en ilgi çekici görseller ve sloganlar yer almalıdır.

Satışı Arttıracak Grafik Tasarım Ürünleri

Bir işletme satış artırmaya yönelik grafik tasarım ürünleri oluştururken çoğunlukla katalog ve ambalajlara önem verir. Ancak ambalaj ve katalogların dışında önemli olan başka grafik tasarım ürünleri de vardır. İşletmeler bu grafik tasarım ürünlerini eşit oranda kullanarak farklı satış stratejileri oluşturmalıdır.

Bir işletmenin satışını artırmasındaki en önemli grafik tasarım ürünlerinden biri logo tasarımıdır. Logolar işletmelerin tanınırlığında çok etkili olan grafik tasarım araçlarından biridir. Bir işletme profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış ve iyi bir şekilde dizayn edilmiş logolar kullanarak müşterilerin güvenini sağlayabilir ve bu sayede satışlarını artırabilir.

Satışı arttırabilecek bir diğer grafik tasarı aracı ise kartvizittir. Her ne kadar kartvizitler satış artırıcı bir araç olarak görülmese de satış artırmada önemli bir yere sahiptir. Çünkü iyi bir şekilde tasarlanmış kartvizitler kurumsal bir görünüm oluşturarak müşterilerin o ürünü satın almasını sağlamaktadır.

Özetle her ürün ve hizmet pazarlama aşamasında iyi bir şekilde grafik tasarım araçları ile markaya özel bir görünüm oluşturulmalıdır. İşletmeler hangi ürünü satıyor olursa olsun pankart tasarımından logo tasarımlarına, katalog tasarımların kartvizit tasarımlarına kadar her materyalde profesyonel bir dizayn elde etmelidir.

İşletmeler İçin Grafik Tasarım Fikirleri adlı içeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Doğru bir marka kimliği nasıl oluşturulur bu makaleyi de okumanızda fayda var.

Yorum yapın