Freelancer Müşterilerle Nasıl Konuşmalı?

Freelancer çalışmak her geçen gün daha fazla popülerlik kazandığından bu alandaki iş olanakları da önemli ölçüde artıyor. Freelancer tasarımcılar ile çalışmayı seçenlerin sayısında da çoğalma yaşanınca bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Alıcı taraf ile yaşanacak sorunları çözebilmek için ise serbest zamanlı çalışanların belirli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Freelancer İletişim Kurma Becerisi

Freelancer iletişim kurma becerisi tüm işlemler için en önemli noktadır. Alıcılar ile iletişim kurmanın en temel adımı etkili iletişim yöntemlerini uygulamaktır. Özellikle mesajlaşma yoluyla iletişim kuruluyorsa bu durumda beden dili kullanılmadığından iletişim de zorluk yaratabilir. Sanal iletişim kurarken ise karşı tarafa doğru şekilde yaklaşım sergilenmesi önem taşır. Örneğin mesajı başlatırken hitap şekli, konuşmanın da nasıl devam edeceğini anlamak açısından örnek verecektir. Alıcıya nezaket kuralları çerçevesinde hitap etmek önemlidir.

Pin

Alıcının isteklerini de doğru şekilde algılamak ve basit şeyler sorsa bile kendisine doğru yanıtlar vermek önem taşır. Kendisini kötü hissetmemesi ve üst perdeden bir yaklaşım duyumsamaması için bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Güvenilir İşler Yapmak

Freelancer çalışmak keyifli bir iş olmasına karşılık özellikle iş devamlılığı açısından da önemli fırsatlar sunabilir. Fakat böyle bir durumda öncelikle güvenilir olmaya dikkat edilmelidir. Güvenilir olunmaması yani iş konusunda aksaklık yaşatılması karşı tarafın güvenini zedeleyeceği için kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden alıcılar düzenleme – revize talep ettiğinde hemen dönüş yapmak, erteleme veya bahane bulmamak gibi noktalar güvenilir imaj yaratmayı sağlayacak iş devamlılığı sunacaktır.

Zamanında Teslim Etmek

Freelancer iletişimi açısından en önemli noktaların başında zamanında teslim gelir. Elbette yaşam içinde pek çok bilinmeyen dinamik mevcuttur ve bu yüzden işler her zaman zamanında yetişmeyebilir. Ancak bu durum alışkanlık olmadıkça ve gerçekten geçerli sebeplerce yapıldığında bir anlama sahip olur. Bu yüzden işlerinizi zamanında teslim edemeyecek olsanız bile mutlaka doğru bilgilendirme yapmalı, alıcının bu konuyu kabul ettiğinden de emin olmalısınız. Aksi halde tekrar iş yapma anlamında devamlılık sağlayamazsınız ve bu durum da iş yaşamınızın sonucu olabilir.

Müşteriler her zaman haklı değildir ve siz de her zaman haklı değilsinizdir. Bunun farkında oldukça işlerinizi sorunsuz yapabilirsiniz.

Yorum yapın