Görsel İletişim Tasarımı Bölümü AÖF

Merhabalar, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde yeni bir bölüm açıldı. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Nasıldır? Okunur mu? Tüm detayları ile bir rehber hazırladık.

Örgün eğitimin son yıllarda pandemi şartlarında uygulanamaması uzaktan eğitim için yeni bölümlere kapı açtı. Tasarımcılar bu tarz sanat ve tasarım bölümlerinin yüzümüze eğitim ile daha doğru olacağını düşünür. Saatlerce çizim ve pratik yapılan birebir özel eğitimin yerini uzaktan eğitim tutmayacaktır. Bu görüşü savunan tasarımcılar olduğu gibi aksini savunan tasarımcılar da mevcut.

Pin
Grafik Tasarım Bölümü Açık Öğretim Fakültesi

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Kaç Yıllık?

Açık öğretim fakültesinde lisans bölümü olarak 4 yıllık bir programdır. Hedefi tasarım mesleği ile ilgili teknik ve teorik bilgileri öğrenciye kazandırmaktır.

8 yarıyıl yani dört dönem toplam 4 yıl süren bir eğitim programıdır. 

Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Dersleri

Görsel Estetik Dersi, Temel Sanat ve Tasarım Dersi, Temel Fotoğrafçılık, İngilizce, Almanca, Fransızca, Mitoloji ve Din dersleri ilk dönemin zorunlu dersleridir.

İkinci dönemde Görsel iletişim ve tasarım tarihi, tipografik dersi, dijital kültür ve Anadolu tarihi dersleri vardır. Yine yabancı dil dersleri zorunlu tutulmuştur.

Üçüncü yarıyıl dersleri Atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi dersi ile Türk dili olarak listelenmiştir.

Son dönemde yine üçüncü dönemin devam dersleri yer alıyor.

Bu Bölüm Okunur Mu?

Elbette okunabilir. Ancak tasarım mesleği için yalnızca teorik bilgi yeterli değildir. Bu bölümü okurken kendinizi çizim ve tasarım alanında geliştirmelisiniz. Pratik yapmaya devam etmelisiniz. Okul size bir çok şey katar. Bunu Grafik Tasarım Bölümü Okumak makalemizde anlattık. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Kendinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Birçok grafik tasarım kitabı ve kaynağı mevcut. Okulunu okumasanız bile bu kaynakları edinmelisiniz. Ayrıca tasarım programlarının güncel hallerine hakim olmalısınız. Udemy, YouTube gibi video platformlarında kurslar alabilirsiniz. Bir ajans ya da grafik tasarımcının yanında eğitim alabilirsiniz. Özetle pratik eğitim çok önemli. Hata yapmaktan korkmayın. Sürekli tasarıma dair bir şeyler üretmeye gayret edin. Kendinize projeler yaratın. Bilindik filmlerin afişlerini ve posterlerini yeniden tasarlayın. Bu sizin için iyi bir egzersiz olacaktır. Tasarımla ilgili blogları takip edin. Tasarım trendlerini öğrenin ve uygulamaya çalışın.

Pin
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başvuru 

Diğer açık öğretim fakültesi bölümlerinde olduğu gibi bu bölüme de AÖF üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. Lise mezunu olmanız ve YKS ye girmiş olmanız gerekiyor. Detaylı kayıt bilgisi için üniversitenin sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

En güncel dizüstü bilgisayar önerileri için görselin üzerine tıklayın.

Bu Bölüme Kimler Kayıt Olabilir

En az lise ya da aynı düzeyde bir okuldan mezun olan öğrenciler.

Dikey geçiş ile Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim önlisans programlarından mezun olacak öğrenciler.

Yatay geçiş sistemi ile örgün eğitimde öğrenim gören öğrenciler.

İkinci üniversite hakkı ile herhangi bir yükseköğretim programından mezun olan öğrenciler ya da öğrenim görmeye devam eden öğrenciler.

Bölümün WhatsApp grubuna Katılmak için Görselin Üzerine Tıklamanız Yeterli.

Görsel iletişim tasarımı bölümü için Anadolu Üniversitesinin ilgili sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu bölüm hakkındaki görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz. 

“Görsel İletişim Tasarımı Bölümü AÖF” üzerine 12 yorum

 1. Yeni açıldı demişsiniz ama ben yök atlastan baktığımda eski yılların yerleştirmelerini de gördüm

  Cevapla
 2. arkadaşlar gidin okuyun. söylenen hiç bir şeyi dikkate almayın. Hangi bölüm olursa olsun okul teorik bilgi verir gerisi sizin çabanız ve gayretiniz ile olacaktır
  Birebir eğitim alınacak bölümler bellidir. Tıp, dişçilik vb. gibi ağırlıklı olarak pratik detaylara ihtiyacınız olacak bölümler zaten açık öğretim de yok.
  Gidin okuyun.

  Cevapla
 3. Merhaba,
  Bölümün şu ana kadar yayınlanan kitaplarına öğrenci olmadan erişme imkanımız var mıdır?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 4. Ben bu yıl AÖF Görsel İletişim Tasarımı’nda 2. sınıfa başlayacağım. Her gün online canlı derslerin olması ve kitapları iyi. Kitaplarda anlatım ve imla hataları var ama düzeltiliyor her yıl. Okumanızı tavsiye edebileceğim bir bölüm. ama yazıyı yazan arkadaşımızın da dediği gibi, asıl olay sizin bol bol pratik yapıp kendinizi geliştirmenizde bitiyor.

  Cevapla
 5. Merhaba, bu bölümde gerekecek tasarım uygulamalarını kullanmak biliyorsunuz ki ücretli, okul bu konuda ücretsiz abonelik sağlıyor mu yoksa bu öğrenciye mi bırakılıyor?

  Cevapla
  • Genellikle okullar sizlere lisanslı programları temin ediyorlar. Okullar tek tek lisans almıyor toplu lisans aldıkları için öğrencilere dağıtılabilir lisansları sunabiliyorlar.

   Cevapla
 6. Merhaba iyi günler görsel iletişim tasarımı bölümüne 2. Üniversite olarak kayıt yaptım ama bölüm ile ilgili WhatsApp grubu bulamadım. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

  Cevapla
Yorum yapın