Font Nasıl Yapılır

Merhabalar, bu makalede Font Nasıl Yapılır kendi yazı tipini tasarlama ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Font tasarlarken işinizi kolaylaştıracak bir yol haritasına ihtiyacınız var. Yalnızca gerekli yazılımları bulmak ve kullanmak yeterli değil. Ortaya karışık olmayan güzel bir font çıkartmak istiyorsanız aşağıdaki maddeli deneyebilirsiniz.

Tarzınızı Seçin

Yazı tipi oluştururken öncelikle nasıl bir tarzda olduğuna karar vermeliyiz. En sağlıklı yöntemlerden bir tanesi bir yazı tipini kısaca özet şeklinde ifade edebilmektir. Yani yaratacağınız yazı tipini tek cümle ile özetleyebilmelisiniz. Örneğin bu okunaklı bir el yazısı fontu olacak gibi.

Pin

Sadece harflerin üzerinde değil tüm tasarım sisteminin üzerinde düşünün. Bir font tasarımında harfler kadar, boşluklar ve harf araları da önemlidir. Hazırladığınız yazı tipi tasarımını uzun paragraflar ile test edin. Okunaklı olması bu aradaki boşluklara ve harf formlarına bağlıdır.

İlk kez font yapıyorsanız acele etmeyin ve minimal şeyler yapmaya çalışın. Yolun başındayken aşırı büyük ve detaylı bir set hazırlamak zaman ve enerjinizin boşa gitmesi anlamına gelir.

Ufak detaylar ile onu eşsiz ve değerli kılabilirsiniz. İyi bir font çoğu zaman farklı tasarım türlerinde kullanılabilir bir font setidir.

Font Tasarım Programları

Piyasada pek çok yazı tipi oluşturma programı bulunuyor. Yaygın olarak kullanılanlar ise Glyphs, FontLab ve FontForge. Bu uygulamaların ücretsiz versiyonları ve deneme sürümleri de bulunuyor.

Programın gelişmiş bir editörü bulunuyor. Bu çizim editörü ile font oluşturma şu şekilde oluyor.

Pin

Öncelikle programı açın, ortada yer alan “New” butonuna tıklayarak yeni yazı tipi setine başlayın. Daha sonra çizmek istediğiniz harfin üzerine çift tıklayın ve açılan editöre çiziminizi yapıp kaydedin.

Pin

FontForge uygulamasını kullanarak bu şekilde hızlıca fontlarınızı oluşturabilirsiniz.

Photoshop ve Illustrator İle Font Yapımı

Bir başka yazılımdan söz etmek gerekirse Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop ile kolayca kullanabileceğiniz bir eklenti var. Bu da oldukça basit yöntemlerden bir tanesi.

Tek seferlik bir ödeme yaptıktan sonra bu eklentiyi ömür boyu kullanabiliyorsunuz. Eklentinin ismi Font Self.

Kullanma yöntemi ise oldukça basit. Sevgili Tasarımcı Dayı’nın bu eklenti ile ilgili şöyle bir videosu mevcut. Bu nedenle çok detaylı anlatmaya ihtiyaç yok diye düşündük ve o videoyu da şöyle bırkaıyoruz.

YouTube video
Font Tasarımı Nasıl Yapılır

Font Oluşturmanın En Kolay Yöntemi

Öncelikle kendinize bir referans font seçebilirsiniz. Adobe Illustrator ile tüm harfleri bir sayfaya yazın daha sonra tüm harflerin üzerinde sırayla kendi özelleştirmelerinizi yapabilirsiniz. Yaptığınız özelleştirmelerden sonra yeni harflerinizi tek tek isim vererek SVG formatında dışa aktarın. FontForge programını açarak ilgili harfleri kendi alanlarına yerleştirin. Bu kadar basit 🙂

Font Nasıl Yapılır makalesini okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere. Bizlere destek olmak için sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapın