Baskıya Hazır Tasarımda Dikkat Edilecekler

Baskıya hazır tasarımda dikkatli olmazsanız kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dijitalde tasarımınız her şeyiyle çok iyi görünse bile iş baskı kısmına geldiğinde çeşitli sorunlar oluşabilir. Bu türden durumların önüne geçmek adına belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Baskıya Hazır Tasarım İçin Önemli Noktalar

Baskıya hazır tasarım için öncelikle bazı terimler bilinmelidir. RGB, gözün gördüğü tüm canlı renkleri, CMYK ise dört rengin karışımı ile ışığın yansımasını gösteren renk dağılımı olarak öne çıkar. Photoshop ile yapılacak olan bir tasarımın çıktısı alındığında ise renkler bilgisayardaki gibi görünmeyecektir. Bu yüzden CMYK renk kodları ile tasarımın yapılması baskıda daha doğru sonuçlar alınmasını sağlar.

Kağıdın doygunluğu sebebiyle de sadece belirli miktarda mürekkep emilecektir, renk değerlerinin yüksek olması ise kağıdın incelmesine, rengin dağılmasına veya siyaha dönüşmesine yol açabilir. Bu yüzden CMYK renk değerleri toplamı yüzde 270’i geçmemelidir. Adobe PDF gibi programlar kullanarak çıktının hangi renk doygunluğunu vereceğini anlayabilirsiniz.

Pin

Kullanılan Renklerin Seçimi

Baskıya tasarımı hazırlamak için tercih edilen renkler önemlidir. Yazıların ve arka plan renklerin yanlış olması tasarımı okunmaz kılabilir. Okunsa bile yanlış şekilde eşleştirilen renkler rahatsızlık verir. Bu rahatsızlık ise kişinin okumasında kötü sonuçlar doğurabilir ve yazının da kişiyle buluşmasında engelleyici olabilir. Bu duru8mu düzeltmek için temel olarak açık renkli zeminlerde açık renkli yazılardan, koyu zeminde koyu renklerden uzak durmalısınız.

CMYK ve RGB arasındaki farklar ve tüm detayları öğrenmek için tıklayın.

Aynı zamanda zeminde bulunan yazı, desen ve görselin de opaklık seviyelerinin düşük olması da yine desen, yazı veya görsel kaybı ile sonuçlanabilir. Temel olarak ekranda zor görünen bir yazı veya görsel, baskıda çok daha zor görünecek ya da hiç görünmeyecektir.

Pin

Zemin ve yazının görünür olması için en iyi yöntem zıt renkleri kullanmaktır. Örneğin siyah zemin üzerine beyaz yazı veya görsel kullanmak tasarımın dikkat çekici olmasını sağlar. Bunun yanında tasarımın amacına da ulaşmasını sağlayarak daha fazla kişiye ulaşmasında da etki gösterebilir. Zemin rengiyle üstündeki yazı veya desenlerin aynı tonlarda olması isteniyorsa bu durumda ton farkının en az yüzde 10 olması sağlanmalıdır.

Yorum yapın