Ara
Close this search box.

Görsellerin Telif Hakkı Nasıl Anlaşılır

Görsellerin telif hakkı tasarımcılar için en önemli konuların başında geliyor. Dijital ortamda yer alan içeriklerin hangi şartlar altında olursa olsun, görseller ile desteklenmesi çok önemlidir. Buna rağmen dijital ortamda genellikle kullanılan görsellerin telif hakkı olabileceği çok düşünülen bir tutum değildir. Ancak eğer serbest kullanım hakkı yoksa tüm görseller telif hakkı kapsamındadır.

Görsellerin Telif Hakkı Nedir?

Görsellerin telif hakkı en basit tanımı ile ilgili görselin yaratıcısına tüm hakların ait olduğunu ifade etmektedir. Bu tanım aslında copyright olarak ifadesini bulur ve kişinin ya da markanın izni olmadan başka yerlerde kullanılamayacağı anlamı taşır. Her ne kadar fiziksel ortamda bu konudaki kullanımlar çok daha katıyken dijital ortamda biraz daha gevşek durumdadır. Bu yüzden dijital ortamda pek çok görsel telif hakkı olmasına rağmen rahatlıkla kullanılmaktadır. Ancak bu durum ciddi cezai yaptırımlara yol açabilir.

Dijital Görsel Telifi Nasıl Kullanılır?

Görseller ile ilgili olarak gerek web sitesinde gerekse de tasarımlarda kullanım söz konusuysa bu durumda telif hakkına mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için öncelikle görsel sahibini bulmaya çalışmak gerekmektedir. Kullanılması planlanan görselin sahibi ile iletişime geçilmelidir. Webde bulunan pek çok görsel aslında imzalıdır ve sahibine kolayca ulaşım imkânı sunar. Bunun yanında Google Görseller üzerinden de tersinden arama aracı kullanılarak telif sahibi bulunabilir. Telif sahibi bulunduktan sonra bu görseli kullanmak için gereken şartların ne olduğu öğrenilecektir.

Bir diğer yöntem ise embed özelliğini kullanmaktır. Bu yöntem tasarımlar için işlevsiz olacaktır ancak web sitesinde görsel herhangi bir oynama olmadan doğrudan kullanılacaksa embed kodları ile siteye yüklemek asıl kaynaktan çekmek olacağı için telif açısından herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bunu bir kanala yüklenmiş Youtube videoları gibi düşünebilirsiniz.

Görsellerin telif hakları sorun yaratacak düzeydeyse bu durumda ücretsiz görsel sunan sitelerden görsel kullanabilirsiniz. Bu siteler telifsiz görsel veya videolar içerir ve herhangi bir hukuksal sorun olmadan görselleri kullanmanıza olanak tanır. Bunun için Freepik veya Pixabay gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bazı görseller telifsiz olmasına rağmen ticari amaçlar için kullanılamaz, bu noktaya da dikkat etmelisiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye