Görsellerin Telif Hakkı Nasıl Anlaşılır

Görsellerin telif hakkı tasarımcılar için en önemli konuların başında geliyor. Dijital ortamda yer alan içeriklerin hangi şartlar altında olursa olsun, görseller ile desteklenmesi çok önemlidir. Buna rağmen dijital ortamda genellikle kullanılan görsellerin telif hakkı olabileceği çok düşünülen bir tutum değildir. Ancak eğer serbest kullanım hakkı yoksa tüm görseller telif hakkı kapsamındadır.

Görsellerin Telif Hakkı Nedir?

Görsellerin telif hakkı en basit tanımı ile ilgili görselin yaratıcısına tüm hakların ait olduğunu ifade etmektedir. Bu tanım aslında copyright olarak ifadesini bulur ve kişinin ya da markanın izni olmadan başka yerlerde kullanılamayacağı anlamı taşır. Her ne kadar fiziksel ortamda bu konudaki kullanımlar çok daha katıyken dijital ortamda biraz daha gevşek durumdadır. Bu yüzden dijital ortamda pek çok görsel telif hakkı olmasına rağmen rahatlıkla kullanılmaktadır. Ancak bu durum ciddi cezai yaptırımlara yol açabilir.

Pin

Dijital Görsel Telifi Nasıl Kullanılır?

Görseller ile ilgili olarak gerek web sitesinde gerekse de tasarımlarda kullanım söz konusuysa bu durumda telif hakkına mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için öncelikle görsel sahibini bulmaya çalışmak gerekmektedir. Kullanılması planlanan görselin sahibi ile iletişime geçilmelidir. Webde bulunan pek çok görsel aslında imzalıdır ve sahibine kolayca ulaşım imkânı sunar. Bunun yanında Google Görseller üzerinden de tersinden arama aracı kullanılarak telif sahibi bulunabilir. Telif sahibi bulunduktan sonra bu görseli kullanmak için gereken şartların ne olduğu öğrenilecektir.

Bir diğer yöntem ise embed özelliğini kullanmaktır. Bu yöntem tasarımlar için işlevsiz olacaktır ancak web sitesinde görsel herhangi bir oynama olmadan doğrudan kullanılacaksa embed kodları ile siteye yüklemek asıl kaynaktan çekmek olacağı için telif açısından herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bunu bir kanala yüklenmiş Youtube videoları gibi düşünebilirsiniz.

Görsellerin telif hakları sorun yaratacak düzeydeyse bu durumda ücretsiz görsel sunan sitelerden görsel kullanabilirsiniz. Bu siteler telifsiz görsel veya videolar içerir ve herhangi bir hukuksal sorun olmadan görselleri kullanmanıza olanak tanır. Bunun için Freepik veya Pixabay gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bazı görseller telifsiz olmasına rağmen ticari amaçlar için kullanılamaz, bu noktaya da dikkat etmelisiniz.

Yorum yapın