Renk Paletinizi Geliştirecek Öneriler

Merhabalar, uzun bir aradan sonra yeniden Tasarım Fikir’de görüştüğümüz için heyecanlıyız. Renk Paletinizi Geliştirecek Öneriler adlı harika bir makale ile karşınızdayız. Renkler bizim için oldukça önemli araçlardır ve pek çok açıdan kritik ve ustalaşması zor bir alandır.

Pin

Renkler bir markanın kimliğini oluştururken kullandığı temel araçlardan biridir. Bir markayı algılarken renk unsuru önem kazanıyor. Ayrıca renklerin anlamları yazısında ve sitemizdeki çeşitli makalelerde renklerin duygusal bağlamlarını konuştuk. Bu makalede renk paletlerimizi geliştirmeyi ve nasıl daha güzel renkler bulabileceğimizi anlatmak istiyoruz.

Neden Renk Paletini Geliştirmeliyiz

Her projeye aynı renkleri ve aynı rengin tonlarını kullanmıyoruz. Dolayısıyla proje özelinde renk çalışması yapmamız gerekiyor. Ancak bazı durumlarda tasarımcılar yeni buldukları renklerden ya da gördükleri bir tasarımdan çok etkilenebiliyor. Bu etkilenme sonucunda pek çok projede benzer renk paletleri kullanılıyor.

Bir renk paleti marka için kritik seviyede önemlidir. Çünkü çağrışım yaptıracak bir araçtır. Örneğin Coca Cola ve kırmızı renk gibi. Renklerimizi geliştirmeliyiz çünkü;

 • Dünya sürekli değişiyor ve buna bağlı olarak dijital tüketim alışkanlıkları da değişiyor.
 • Modern ve güncel olanı bularak çağa ayak uydurmak zorundayız.
 • Projelerinizi özelleştirmek için en önemli aracı daha iyi kullanmanız gerekebilir.
Pin

Renk Paleti Bulma

Renk paleti yaratmak ve uyumlu renkleri bulmak için pek çok araç mevcut. Bu araçları kullanarak trend olan renk paletlerine ya da diğer tasarımcıların kullandığı renklere göz atabilirsiniz. Bu kendinizi geliştirmek için kullanacağınız yöntemlerden bir tanesi.

Adobe Color

Adobe firmasını bilmeyen yoktur diye umuyoruz. Adobe’un ücretsiz olarak sunduğu harika bir hizmeti var. Renk paleti oluşturma aracı, trend olan renkleri görme ve yeni renkler keşfetmenizi sağlayan özellikleri ile Adobe Color oldukça kullanışlı bir site. Bu bağlantı ile orayı ziyaret edebilirsiniz.

Pin

Coolors Co

Bir alternatif eklemeden olmaz. Bir başka benzer site de Coolors Co yine aynı mantıkla çalışıyor. Trend olan renkler ve kendi paletleriniz için bir çok ipucu sunuyor. Bu bağlantı ile de siteyi ziyaret etmeniz mümkün. Kullanım açısından biraz daha derli toplu ve rahat bir site.

Pin

Diğer Yöntemler

Yalnızca bu tarz internet sitelerinden değil doğanın kendisinden de bu bağlamda yararlanmanız olası. Örneğin bir zeytinyağı firması için ambalaj tasarlamanız gerekiyor. Bunun için doğa da olmak harika bir yöntem olabilir. Artık cep telefonlarımızın kameraları oldukça başarılı işler çıkartıyorlar. Bu kameralar ile fotoğraflar çekip bu fotoğraflardan renk paletleri oluşturabilirsiniz.

Pin

Bu fotoğraf kullanılarak aşağıdaki renk paleti oluşturulmuş. Bu tarz çekimleri kendiniz yaparak projenize özel bir çalışma süreci yürütebilir daha önemlisi etkileyici renk unsurlarını ortaya çıkartabilirsiniz.

Pin

Renklerin İletişimle Bağını Öğrenmek

Renk paletinizi geliştirmenin bir başka yolu da renkleri gerçekten anlamaktan geçiyor. Çünkü farklı kültürlere göre değişkenlik gösterse de insanlar için renkler farklı duyguları tetikleyen anlamlar içerirler. Renklerle aranız iyi olmalı. Örneğin bir uyarı metninde kırmızının kullanılması tehlike ve dikkat anlamına gelir. Bu tür genel anlamsal öğeleri bilmekle yetinmeyip farklı tonların anlamlarını da öğrenmelisiniz.

Ana Renklerinizin Farklı Tonlarını Deneyin

Tasarımınız için bir ana renk ve ikincil renk belirlediğiniz varsayalım. Bu renkleri kullanarak yeni varyasyonlar üretin. Aynı rengin farklı tonları ile paletinizi zenginleştirin. Her renk için 8 farklı ton yapmanızı önerebiliriz. Tabi biraz daha özenli çalışmak istiyorsanız bu sayıyı 15 e kadar çıkartabiliriz. Böylece renk çeşitliliği ve onları nasıl değerlendireceğiniz hakkında daha rahat bir çalışma yapabilirsiniz.

Pin

Renk Paletinizi Geliştirecek Öneriler makalesini okuduğunuz için teşekkürler. Siz bir tasarım projesine başlarken renkleri neye göre seçiyorsunuz yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarından bizi takip ederek destek olmayı unutmayın. 🙂 En kısa zamanda görüşmek üzere.

“Renk Paletinizi Geliştirecek Öneriler” üzerine 19 yorum

 1. Gercekten cok tesekürler renk paketlerinş resimlerde ayarlama tam istedigimi elde edememe oluyordu paylasımınız da detaylara yer vermisisniz daha kaliteli fotoğraflarla daha güzel resimler paylasabiliriz tesekürler

  Cevapla
 2. İlgi alanıma giren bir konu. Sayenizde renk paletleri ve görsel kullanımları ile oldukça güzel fikirler edindim.

  Cevapla
 3. Aynen makalede anlatıldığı gibi renkler algı da cok etkilidir. Paylasim yaparken reklamlar da kişiliğimiz üzerinde… Cok faydalı bulduğum bu makale icin cok tesekkur ederim…

  Cevapla
 4. Tavsiyeleriniz için teşekkürler renk uyumunu çok severim güzel fikirler edinmiş oldum bu yazı sayesinde de bu tür yazıların devamı gelmeli

  Cevapla
 5. Renkler benim ilgi alanıma giriyor renkler ve paletlerle ilgili açıklamanın gayet ilgimi çekti

  Cevapla
 6. Renkler insanların kişiliğini karakterini ortaya çıkarıyor insanların algılarında bir etki sahibi

  Cevapla
 7. Tasarımlarda renk paletleri ile alakalı açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim

  Cevapla
 8. Tasarımlarda renk paletlerinin kadar önemli olduğunu bilincine vardım makale için teşekkür ederim

  Cevapla
 9. Önerileribizi dikkate alacağım böylesine kıymetli bilgileri bizimle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim başarılarının devamını dilerim her daim hocam.

  Cevapla
 10. Çocukluktan belli yaşa kadar ana 7 renk biliyoruz keşke daha geniş öğretilse renkler yaşamın her alanında renk paletleri lazım olağan şeyler bir ürünü tanirtirjen gerçekten renk çok önemli bunu tekrar okuduğumda anladım

  Cevapla
 11. Tavsiyeleriniz için teşekkürler renk uyumunu çok severim güzel fikirler edinmiş oldum bu yazı sayesinde de bu tür yazıların devamı gelmeli

  Cevapla
 12. Renkler her zaman hayatımızda bulundu ve bulunacak en sevdiğim deyimi renkler ve zevkler tartışılmaz…

  Cevapla
 13. Benim için çok faydalı bi makale oldu renk paletinin ne demek olduğunu bile bilmiyodum şimdi aklımda hiç soru işareti kalmadı

  Cevapla
Yorum yapın

10