Adobe Figma ’yı Satın Aldı

Tasarımcıları yakından ilgilendiren büyük bir haber ile karşınızdayız. Adobe Figma ’yı  20 milyar dolara satın aldığını duyurdu. 

Figma son yıllarda popüler olan bir tasarım aracına dönüştü. Bu hamle ile birlikte Adobe en büyük rakiplerinden birini satın alarak beklenmeyen bir hamle yaptı. Hem WSJ hem de Bloomberg bu sabahın erken saatlerinde Adobe’nin Figma’yı satın alma anlaşmasını duyurmaya yakın olduğunu bildirdi.

Figma ve Adobe

Pin

Adobe ve Figma ortaklığında tasarımcıları ne gibi yenilikler bekliyor yakında göreceğiz. Adobe anlaşma gereği ödemenin yarısını nakit yarısını da hisse senedi olarak yapacağını duyurdu. Gerekli yasal izinlerin ve onayların alınmasına ve Figma hissedarlarının onayı da dahil olmak üzere diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak önümüzdeki yıl kontrolün tamamen Adobe’a geçeceği söyleniyor.

Figma’nın en güçlü yanı bulut tabanlı bir tasarım ortamı sunması ve arayüz tasarımları için çok hızlı çalışmasıydı. Gelecekte programı ne gibi değişikliklerin beklediğini merakla bekleyen pek çok tasarımcı var.

Adobe XD’ye ne olacak?

Figma ile aynı amaca hizmet eden popüler Adobe uygulaması XD’nin ise akıbeti belli değil. Adobe XD ürününü tamamen ortadan kaldırmayı seçebilir ya da Figma ile XD yi birleştirerek farklı bir satış ve kullanıcı deneyimi üzerinde çalışıyor olabilir.

Pin

Adobe Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Shantanu Narayen yaptığı açıklamada, Adobe’nin farklı sektörler ve kategoriler için yeni satın alımlarla organik şekilde büyüyeceğini söyledi. 

Figma’nın değeri hızlıca artıyordu. Ancak 20 milyar dolarlık bir değer gerçekten ciddi bir sıçrama. Figma raporlarına göre 2025 yılına kadar şirket değerinin 16.5 milyar dolar olacağı yönündeydi. Elbette bu satın alma ile birlikte bu öngürler 2025 yılında 400 milyar dolara ulaşacağı yönünde.

Diğer Rakipler: Canva, Sketch

Adobe’nin Figma’yı satın almasıyla birlikte akla gelen diğer markalarda Sketch ve Canva oldu. Canva son zamanlarda popüler olan başka bir uygulama. Adobe bu şirketler içinde planları var mı? gibi sorular tasarımcılar arasında konuşulmaya başladı.

Resmi Duyuru: Adobe Blog

Adobe Figma’yı Satın Aldı önümüzdeki günlerde programlarda yapılan değişiklikleri göreceğiz. Umarım bu süreç tasarımcılar için güzel bir gelişme olarak ilerler.

Yorum yapın

2