Ara
Close this search box.

Modern ve Minimalist Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır?

Modern ve Minimalist Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır

Merhabalar, uzun yıllardır interneti aktif olarak kullanıyoruz. Bir dönem özellikle Windows Vista’nın da etkisiyle web sitelerinin ve uygulamaların tasarımında değişiklikler yapıldı. Ancak hatırlarsanız klasik tasarım trendlerinden üç boyutlu ve daha karmaşık bir tasarım stili benimsendi. Neyse ki artık yeniden daha sade ve şık tasarımlara dönüyoruz. Modern ve Minimalist Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır? Web siteleriniz için Minimalist bir tasarım yaparken nelere dikkat etmelisiniz detaylı bir rehber hazırladık.


Temelde bu tarz Minimalist tasarımlar kolay anlaşılır, göz yormayan ve abartıdan uzak bir tarzı yansıtır. Elbette bunlarla birlikte hem güzel hem de işlevseldir. Flat tasarım trendini biliyorsanız bu tarzın içerisinde de biraz flat, neumorphism ya da glassmorphism esintilerini bulacaksınız.

Aşağıya her şeyi özetleyen bir sunum görseli bırakıyorum. Bu modern ve Minimalist arayüz tasarımları örneği için mobil uygulamaların daha doğru olacağını düşündüm. Responsive Tasarım Nedir? Makalemizde artık mobil kullanıcı sayısının masaüstüne göre çok daha yoğun olduğunu yazmıştık. Dileyen oraya bakabilir.

Modern ve Minimalist Arayüz Tasarımı Temel Özellikleri

Temel Özellikler

Yukarıdaki görselde tüm özelliklerin rakamsal karşılığı mevcut. Makalenin devamında her maddeyi detaylandırdık. Çeşitli tasarımcıların örnek çalışmalarını da yazının devamında bulabilirsiniz.  

1. Temiz Arka Planlar ve Boşluk

Boşluk en kıymetli anlatım aracımızdır. Özellikle modern ve Minimalist bir tasarım yapıyorsak boşlukları iyi düşünmeliyiz. İçeriklerin çoğu beyaz ya da parlak bir arka planda daha rahat okunacaktır. Boşlukları doğru planlamak genel olarak arayüzün sade ve temiz bir algı oluşturmasını sağlar.

UI arka plan tasarım örnekleri.

2. Yuvarlak Hatlar

Tasarım öğelerinde son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız yuvarlak kenarlar modern bir algı yaratıyor. Düz köşeler yerine bu tarz bir kullanım zarif ve şık görünecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur aşırı yuvarlağa kaçmamak. Oval kenarlar estetik açıdan göze güzel görünürler ancak denge çok önemlidir.

Arayüz tasarımında Oval Kenarlar

3. Büyük Başlıklar

Aslında tasarımın temel ilkelerinde söz ettiğimiz hiyerarşi tüm tasarım içeriklerinde önemli bir unsurdur. Başlık kullanımı okunaklı ve dikkat çekici olmalı. Bu nedenle modern bir tasarımda başlık kullanırken normalden daha büyük ve dikkat çeken, okunaklı bir başlık tercih edebilirsiniz. Font seçimine dikkat edin. Kötü bir font ile büyük bir başlık yazarsanız muhtemelen bütün emekleriniz yabana gider. Sitemizde “Font” kelimesini aratarak profesyonel tasarımcıların en çok tercih ettiği fontları bulabilirsiniz.

Modern ve Minimalist Arayüz Tasarımında Başlık ve Tipografi

4. Kaliteli ve Gerçek Fotoğraflar

Evet dijital çizimler oldukça hoş görünür. Ancak yavaş yavaş insanlar sıkılmaya başladılar bile. Bu nedenle gerçek ve yüksek çözünürlüklü, ışığı ve kompozisyonu iyi düşünülmüş özetleyici görseller kullanmak ileriye dönük iyi bir adım olacaktır. Modern ve Minimalist bir tasarımda fotoğrafları kullanırken dikkatli olmalıyız.

Görsel ve Fotoğraf Kullanımı

5. Renklerin Uyumu

Minimalist tasarımlarda renk kullanımı çok risklidir. Genelde olabildiğince az renk seçeneği kullanmak mantıklıdır. Bunun yerine bir rengin farklı tonları ya da ikincil bir kontrast rengi tercih edilir. Arayüzün geneli aynı renktedir ve bazı butonlar ya da önemli veriler kontrast yaratmak için farklı bir vurgu renginde kullanılır.

Renk Kullanımı

6. Kontrast

Yani zıtlık. Arka planı ve vermek istediğini mesajı birbirinden ayıran en etkili araç kontrast. İzleyicinin her şeyi kolayca ayırt etmesini sağlayan zıtlıkları iyi düşünmek gerek. Vaktiniz varsa Görsel Hiyerarşi konusuna bakın.

Kontrast

7. Efektler

Bu sadeliği biraz özelleştirmek ve daha güzel bir estetik form oluşturmak için efektler kullanırız. Özellikle bulanıklaştırma, ince ve renkli gölgeler gibi efektler bu tarz tasarımlara yakışıyor. Efekt kullanımını abartmadan sade ve estetik şekilde kullanmak önemli. Birden fazla efekti aynı anda tasarıma yerleştirmek karmaşa yaratır.

Efekt Kullanımı

8. Küçük Ayrıntılar ve İkonlar

İkonlar ve emojiler artık hayatımızın vazgeçilmeyen bir parçası. Çoğu duyguyu yazarak insanlara geçirmek zor. Bunun yerine bu ufak ikonları kullanıyoruz. Bu tasarımlarımızı daha organik ve sevimli gösterir. Arayüz tasarımına biraz daha enerji ve dinamiklik katıyorlar.

İkon ve Emoji Kullanımı

Sonuç

İnsanlar artık modern ve Minimalist tasarımları daha çok seviyorlar. Özellikle büyük teknoloji şirketleri de kullanıcı deneyimi testlerinde bu konuya değiniyorlar. Daha bize yakın, sade ve huzurlu bir tasarım trendine doğru gidiyoruz. Ayrıca erişilebilirlik yani bir sitenin ya da uygulamanın temel işlevlerine kolayca ulaşım konusunda ad etkili bir tasarım yöntemidir. Arayüzler Minimalist olmalı böylece daha kullanışlı olacaklardır.

Modern ve Minimalist Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır detayları ile aktarmış olduk. Pek yakında bu makalede bulunan içeriklerle ilgili bir uygulama videosu paylaşacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Konuyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Arayüz ne demektir?

İnternet siteleri ve uygulamaların ön tarafta izleyiciler için sunduğu tasarıma arayüz denir.

Arayüz tasarımı kodlarla mı yapılır?

Bir arayüz tasarlamak için kod bilmenize gerek yoktur. Bazı programlar ile yalnızca tasarım aşamasını hazırlayabilirsiniz.

Arayüz tasarımı hangi programlar ile yapılır?

Arayüz tasarlamak için eskiden Photoshop kullanılırdı. Günümüzde Adobe XD, Figma gibi yazılımlar daha çok kullanılıyor.

Modern bir arayüz nasıl tasarlanır?

Aslında bu konuda detaylı bir rehber sunduk. Ancak kısaca şöyle diyebiliriz. Sadelik ve anlaşılabilirlik her şeydir.

Arayüz tasarımcısı nasıl olunur?

Öncelikle tasarımın temel ilkelerini öğrenmek zorundasınız. Daha sonra trendleri takip ederek ve pratik yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Arayüz tasarımı siteye nasıl eklenir?

Tüm tasarımı bitirdiniz ve siteye giydirme işlemine geçeceksiniz. Bu durumda biraz kod bilmeniz ya da bir yazılımcıdan destek almanız gerekebilir.

Arayüz tasarımı nereden satın alınır?

Ülkemizde çok başarılı tasarımcılar var. Bionluk, pazaryerleri, R10 gibi sitelerden onlara ulaşabilirsiniz. Themeforest gibi popüler sitelere de bakabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye