Adobe İle Kırpılmış Fotoğrafları Genişletme

Merhabalar, kırpılmış fotoğrafları genişletme konusunda geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Adobe Max etkinliğinde harika bir özellik tanıtıldı. Adobe mühendislerinin üzerinde çalıştığı bu yeni kırpma teknolojisi yapay zeka destekli. 

Kırpmayı Yok Et

Çoğu kişinin başına gelen yanlış kadraj ile çekilmiş fotoğrafları ya da Instagram gibi platformlardaki en-boy oranını korumak için yapılan kırpma işlemlerini artık kolay şekilde yeniden düzenleyebiliriz.

Pin

Fotoğrafa Dahil Olmayan Alanları Tahmin Etme

Adobe’un tanıttığı bu yeni yöntem fotoğrafa dahil olmayan alanları tahmin ederek ve gelişmiş bir yapay zeka teknolojisi kullanarak kırpılmış alanları tamamlıyor. Project All of Me ismini verdikleri bu proje çok yakında kullanılabilir olacak. 

Asıl amaç çerçevenin dışında kalan ve kompozisyona doğrudan etki eden detayları ortaya çıkarmak. 

Örnek Çalışma

Pin

Adobe Max sunumunda gösterilen örnekte bir moda broşürü yer alıyor. Bu tasarımda kullanılan fotoğrafın modeli boydan gösteren bir fotoğrafla değiştirilmesi gerekiyor. Yeni teknolojimiz burada devreye giriyor. Yukarıda gördüğünüz ve fotoğrafa dahil olmayan alanları tahmin eden yapay zeka ortaya muhteşem işler çıkarıyor. Üstelik farklı kıyafet seçenekleri ile birden fazla çalışmayı saniyeler içerisinde yapabiliyor.

Pin

Sonuç aşağıdaki gibi boydan bir fotoğrafa dönüşüyor. Kırpma işlemi alışık olduğumuz ve kolay bir işlem ancak fotoğraftaki diğer detayları düzgün şekilde tamamlamak ise oldukça yorucu ve zaman isteyen bir çalışma türü. Bu yapay zeka destekli araç ile artık manipülasyon işlemlerine gerek kalmadan sahneleri tamamlayabileceksiniz. 

Pin

Bu proje için büyük bir fotoğraf kütüphanesi kullanılıyor ve sizin sahnenize en uygun olan fotoğraf ile harmanlanarak ortaya etkileyici bir sonuç çıkıyor. 

Adobe İle Kırpılmış Fotoğrafları Genişletme yani Project All of Me şimdilik herkese açık ve test edilebilir halde değil. Ancak yakın zamanda Adobe Max etkinliğinde duyurulan teknolojileri kullanabileceğiz. 

Tasarım Fikir’de grafik tasarım ve tasarım dünyasına ait güncel haberleri, ilham alabileceğiniz portfolyoları ve paylaşmaya değer hikayeleri bulabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek destek olabilirsiniz. 

Yorum yapın