100 Yıllık Yazı Tipi Tersten Okunabiliyor

Merhabalar, yabancı tasarım basınından ilginç bir habere denk geldik. 100 Yıllık Yazı Tipi Tersten de Okunabiliyor. İlginç bir başlık değil mi?  1909 yılında ortaya çıkan bu yazı tipi hem ileriye hem de geriye doğru okunabiliyor.

Tuhaf Bir Yazı Tipi

Pin
100 Yıllık Yazı Tipi

İlk bakışta çok tuhaf görünüyor. Ancak biraz dikkatli bakınca harfleri seçmek ve anlamak kolaylaşıyor. İleri ve geri okunabilen bu yazı tipi Scott H Perky tarafından tasarlanmış. Tasarlanma amacı da oldukça ilginç. Beyni uyarmaya yardımcı oluyormuş böylece kendisinden yorgunluğu azaltması ve baş ağrısına çözüm olması bekleniyormuş. Gerçekten garip bir düşünce. Bize sanki böyle biraz daha fazla yoruyormuş gibi geldi ama siz ne düşünüyorsunuz?

Yazı tipindeki her harf, onu geriye doğru okunabilir kılan dikey bir simetri çizgisine sahiptir. Yazı tipi bu ay Weird Universe tarafından fark edildi ve hem ileri hem de geri okunabilmesi nedeniyle ‘çift yönlü’ olarak adlandırıldı.  Zihinsel yorgunluk konusunda ne gibi etkilerinin olduğunu araştırmacılar ve akademisyenler araştırıyorlar. Meraklısı için çok sayıda yabancı kaynak mevcut. Görünüşe göre, çift yönlü yazı tipleri tarih boyunca çok popüler olmuştur. Araştırmacılar birçok eski ve kutsal metinlerde bu tarz yazılarla karşılaşmıştır.

Genelde yazılar soldan sağa ya da İbranice ve Arapça gibi dillerde sağdan sola okunur. Ancak bazı eski kaynaklarda yazıların ters çevirerek ya da sadece harfleri ters çevirerek okuduğunuzda anlamlı olduğu görülür.

Bu tarz yazı tiplerini yaratıcı projelerinizde kullanabilirsiniz ancak genel kullanım için ne kadar doğru bir seçim olur tartışmalı.

Yazı Tipleri Önerisi

Bu arada modern ve etkileyici yazı karakterleri arıyorsanız ve profesyonel tasarımcıların en çok kullandığı fontları merak ediyorsanız bir kaynak hazırlamıştık. Bu haberle ilgili olduğu için onu da şöyle bırakalım. Her ihtiyaca Uygun 13 Font listesini okumak için bağlantıya tıklayın.

100 Yıllık Yazı Tipi Tersten Okunabiliyor haberi dikkatinizi çektiyse sitemizdeki diğer haber içerikleri için ana menüden haberler kategorisini seçebilirsiniz. Ancak Tasarım Fikir’de yalnızca haber içerikleri yok. Eğitici ve eğlenceli pek tasarım içeriği için bizi takip ederek destek olabilirsiniz. Aşağıya hem Twitter hem de Telegram kanalımızı bırakıyoruz. En yeni içerikler için takip edin. 😊

Pin

“100 Yıllık Yazı Tipi Tersten Okunabiliyor” üzerine bir yorum

  1. Tersten okumaları hep merak etmiştim. Bu makale sayesinde nasıl okunduğunu anlamış oldum. Teşekkürler 🙏

    Cevapla
Yorum yapın