Her İhtiyaca Uygun 13 Font

Merhabalar, önümüzdeki yıllarda daha sık kullanılacağını düşündüğümüz modern ve Her İhtiyaca Uygun 13 Font listesini hazırladık. Eğer tasarımlarınız için yeni yazı tipi arayışındaysanız aramayı bırakın çünkü harika seçenekler bu makalede.

Tasarımcılar belirli dönemlerde kullandıkları araçları ve setleri düzenler. Genelde sadece bir iki proje de kullandığımız yazı tipleri zamanla bilgisayarımızda ağırlık yapar ve yer kaplar. O zaman iyi bir temizlik yapmak şart. Eğer siz de bilgisayarınızı temizleyip yeni fontlar ve güncel araçları kullanmak isterseniz sizin için kullanışlı fontları derledik.

Ön Bilgi

Bu listedeki bazı fontlar uzun yıllardır profesyonel tasarımcılar tarafından kullanılıyor.

Çok Sayıda Yazı Tipine Gerek Var Mı?

Çok fazla yazı tipine ihtiyacınız yok. Büyük tasarım ajanslarını, afişleri ve en dikkat çeken reklam çalışmalarını düşünün. Font konusunda birbirlerine çok benzediklerini göreceksiniz. En çok kullanacağınız fontlar 3-5 set ile sınırlıdır. Elbette yeni şeyler denemek bu işin doğasında var. Ancak çalışmaların çoğunu ana fontlarınızla yapacaksınız. Bu nedenle binlerce yazı tipini yüklemenize gerek yok.

Yazı Tipi’ne Para Verilir Mi?

Evet. Kesinlikle yazı tipine para verilir. Ülkemizdeki ekonomik durum ve kullanıcıların alışkanlıklarına bakılırsa çok az tasarımcı yazı tipi satın alıyor.  Genellikle ülkemizde ya ücretsiz fontlar ya da ücretli fontların yasa dışı dağıtılan kopyalarını kullanıyoruz.


Ancak iyi bir font için sağlam bir yatırım diyebiliriz. Çünkü ileride alacağınız bir ambalaj tasarımı, ürün tasarımı konusunda fark yaratmanızı sağlayacak şey metinlerdir. Elbette ücretsiz olarak sunulan çok iyi fontlar da var ancak nadiren bir ücretli font kadar etkileyici oluyorlar.

Tırnaksız “Sans Serif” Yazı Tipleri

Sofia Pro

Pin
Sofia Pro Yazı Tipi

Şık, ince ve büyüleyici bitişik harflerle günlük kullanım için mükemmel bir yazı tipi ailesi. Benim kişisel favorilerimden biri.

Gilroy

Pin
Gilroy Yazı Tipi

Herkes birden hangi yazı tipini kullandığınızı öğrenmek isterse, muhtemelen Gilroy kullanıyorsunuzdur.

Lufga

Pin
Lufga Yazı Tipi

Gilroy yazı tipine oldukça benziyor, ancak ufak farklar ve dinamik detaylar onu daha çekici yapıyor.  

Epilogue

Pin
Epilogue Yazı Tipi

Alışılmadık, göz alıcı bir “g” harfine sahip ücretsiz bir yazı tipi. Başlıklarda çok işe yarıyor. Farklı bir alternatif arayanlar için uygun.

Sora

Pin
Sora Yazı Tipi

Ücretsiz bir yazı tipi. Hem başlıklar hem de paragraflar için mükemmeldir. Ücretsiz olmasına rağmen çok kullanışlı. Özellikle blog ve arayüz tasarımları için uygun.

New Atten

Pin
New Atten Yazı Tipi

Zarif bir tırnaksız font daha. Sade ve şık duruyor. Basılı işlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Apertura

Pin
Apertura Yazı Tipi

Daha “yuvarlak”, eğlenceli bir tarza sahip basit, okunabilir bir yazı tipi.

Tırnaklı “Serif” Yazı Tipleri

Source Serif Pro

Pin
Source Serif Pro Yazı Tipi

Ücretsiz, okunabilir, arkadaşça bir serif yazı tipi. Hem başlıklar hem de paragraflar için uygun. Günlük kullanım için mükemmel seçim.

Recoleta

Pin
Recoleta Yazı Tipi

Okunaklı bir font. Özellikle başlıklarda ve vurgu metinlerinde tercih edilebilir. Hafif nostalji havası veriyor.

Ivy Journal

Pin
Ivy Journal Yazı Tipi

Çok şık, zarif yazı tipi, hem başlıklar hem de paragraflar için mükemmel. Favori fontlarınızdan biri olabilir. İnternet sitelerinde de oldukça şık duracaktır.

Gelasio

Pin
Gelasio Yazı Tipi

Ücretsiz bir serif yazı tipi, klasik ve okunabilir. Ünlü “Georgia” fontu için ilginç bir alternatif.

Dekoratif Fontlar

Zooja Pro

Pin
Zooja Pro Yazı Tipi

Bazen sadece güzel bir el yazısı yazı tipine ihtiyacınız vardır. Bazı tasarımcılar için biraz karmaşık gelebilir ancak tasarımlarınızı renklendirmek için harika bir seçenektir. Organik ve doğal bir görünümü var.

Bely

Pin
Bely Yazı Tipi

Biraz ağır bir font. Ancak büyük bir başlık yazarken etkileyici olabilir. Özellikle dış mekan reklamlarında kullanımı daha uygun gibi duruyor.

Umarım yazı tipi listemizi beğenmişsinizdir. Ayrıca daha önce Profesyonel tasarımcılar İçin En İyi 13 Yazı Tipi listesi paylaşmıştık. Oradaki font setlerine de göz atabilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun 13 Font önümüzdeki yılların trend tasarım tarzlarına en uygun olanlardan seçildi. Sizin favori fontunuz hangisidir yorumlarda bizimle paylaşın. Görüşmek üzere.

Yorum yapın

10