Ara
Close this search box.

Her İhtiyaca Uygun 13 Font

Merhabalar, önümüzdeki yıllarda daha sık kullanılacağını düşündüğümüz modern ve Her İhtiyaca Uygun 13 Font listesini hazırladık. Eğer tasarımlarınız için yeni yazı tipi arayışındaysanız aramayı bırakın çünkü harika seçenekler bu makalede.

Tasarımcılar belirli dönemlerde kullandıkları araçları ve setleri düzenler. Genelde sadece bir iki proje de kullandığımız yazı tipleri zamanla bilgisayarımızda ağırlık yapar ve yer kaplar. O zaman iyi bir temizlik yapmak şart. Eğer siz de bilgisayarınızı temizleyip yeni fontlar ve güncel araçları kullanmak isterseniz sizin için kullanışlı fontları derledik.

Ön Bilgi

Bu listedeki bazı fontlar uzun yıllardır profesyonel tasarımcılar tarafından kullanılıyor.

Çok Sayıda Yazı Tipine Gerek Var Mı?

Çok fazla yazı tipine ihtiyacınız yok. Büyük tasarım ajanslarını, afişleri ve en dikkat çeken reklam çalışmalarını düşünün. Font konusunda birbirlerine çok benzediklerini göreceksiniz. En çok kullanacağınız fontlar 3-5 set ile sınırlıdır. Elbette yeni şeyler denemek bu işin doğasında var. Ancak çalışmaların çoğunu ana fontlarınızla yapacaksınız. Bu nedenle binlerce yazı tipini yüklemenize gerek yok.

Yazı Tipi’ne Para Verilir Mi?

Evet. Kesinlikle yazı tipine para verilir. Ülkemizdeki ekonomik durum ve kullanıcıların alışkanlıklarına bakılırsa çok az tasarımcı yazı tipi satın alıyor.  Genellikle ülkemizde ya ücretsiz fontlar ya da ücretli fontların yasa dışı dağıtılan kopyalarını kullanıyoruz.


Ancak iyi bir font için sağlam bir yatırım diyebiliriz. Çünkü ileride alacağınız bir ambalaj tasarımı, ürün tasarımı konusunda fark yaratmanızı sağlayacak şey metinlerdir. Elbette ücretsiz olarak sunulan çok iyi fontlar da var ancak nadiren bir ücretli font kadar etkileyici oluyorlar.

Tırnaksız “Sans Serif” Yazı Tipleri

Sofia Pro

Sofia Pro Yazı Tipi

Şık, ince ve büyüleyici bitişik harflerle günlük kullanım için mükemmel bir yazı tipi ailesi. Benim kişisel favorilerimden biri.

Gilroy

Gilroy Yazı Tipi

Herkes birden hangi yazı tipini kullandığınızı öğrenmek isterse, muhtemelen Gilroy kullanıyorsunuzdur.

Lufga

Lufga Yazı Tipi

Gilroy yazı tipine oldukça benziyor, ancak ufak farklar ve dinamik detaylar onu daha çekici yapıyor.  

Epilogue

Epilogue Yazı Tipi

Alışılmadık, göz alıcı bir “g” harfine sahip ücretsiz bir yazı tipi. Başlıklarda çok işe yarıyor. Farklı bir alternatif arayanlar için uygun.

Sora

Sora Yazı Tipi

Ücretsiz bir yazı tipi. Hem başlıklar hem de paragraflar için mükemmeldir. Ücretsiz olmasına rağmen çok kullanışlı. Özellikle blog ve arayüz tasarımları için uygun.

New Atten

New Atten Yazı Tipi

Zarif bir tırnaksız font daha. Sade ve şık duruyor. Basılı işlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Apertura

Apertura Yazı Tipi

Daha “yuvarlak”, eğlenceli bir tarza sahip basit, okunabilir bir yazı tipi.

Tırnaklı “Serif” Yazı Tipleri

Source Serif Pro

Source Serif Pro Yazı Tipi

Ücretsiz, okunabilir, arkadaşça bir serif yazı tipi. Hem başlıklar hem de paragraflar için uygun. Günlük kullanım için mükemmel seçim.

Recoleta

Recoleta Yazı Tipi

Okunaklı bir font. Özellikle başlıklarda ve vurgu metinlerinde tercih edilebilir. Hafif nostalji havası veriyor.

Ivy Journal

Ivy Journal Yazı Tipi

Çok şık, zarif yazı tipi, hem başlıklar hem de paragraflar için mükemmel. Favori fontlarınızdan biri olabilir. İnternet sitelerinde de oldukça şık duracaktır.

Gelasio

Gelasio Yazı Tipi

Ücretsiz bir serif yazı tipi, klasik ve okunabilir. Ünlü “Georgia” fontu için ilginç bir alternatif.

Dekoratif Fontlar

Zooja Pro

Zooja Pro Yazı Tipi

Bazen sadece güzel bir el yazısı yazı tipine ihtiyacınız vardır. Bazı tasarımcılar için biraz karmaşık gelebilir ancak tasarımlarınızı renklendirmek için harika bir seçenektir. Organik ve doğal bir görünümü var.

Bely

Bely Yazı Tipi

Biraz ağır bir font. Ancak büyük bir başlık yazarken etkileyici olabilir. Özellikle dış mekan reklamlarında kullanımı daha uygun gibi duruyor.

Umarım yazı tipi listemizi beğenmişsinizdir. Ayrıca daha önce Profesyonel tasarımcılar İçin En İyi 13 Yazı Tipi listesi paylaşmıştık. Oradaki font setlerine de göz atabilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun 13 Font önümüzdeki yılların trend tasarım tarzlarına en uygun olanlardan seçildi. Sizin favori fontunuz hangisidir yorumlarda bizimle paylaşın. Görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye