Tasarımı Çalışan Uygulamaya Çevirme Yöntemleri

Merhabalar, Tasarımı Çalışan Uygulamaya Çevirme bir çoğumuzun çok detaylı bilmediği bir konu. Tasarım programlarına aşinayız, belirli tasarım ve ürün yaratma süreçlerini biliyoruz. Peki bu tasarımları çalışan birer uygulama yapma, kodlama ve yazılım aşamasında ne gibi yöntemleri kullanabiliriz ufak bir rehber hazırladık.

Yalnızca mobil uygulama olarak ele almayalım bir web sitesi tasarımını da çalışan bir siteye çevirmek için farklı yöntemler mevcut. Bir tasarımı koda çevirmek gerçekten özel bir bilgi ve tecrübe isteyen bir süreçtir. Tasarımcıların çoğu tüm kodlama ve yazılım dillerine hâkim değildir.

Projenizi Sınırlandırın

Pin

Öncelikle bir tasarımı kod bütününe çevirip çalışan bir uygulamaya başlamadan önce her şeyi kurgulamalısınız. Bu web sitesi ya da uygulamanın amacı nedir? Kısa, orta ve uzun vadeli planlarını yapın. Temel özellikleri üzerine iyi düşünüp bir rapor ve özet dosyası hazırlayın. Zaten hali hazırda pek çok yardımcı program ile bu tarz planlamaları yapmak mümkün. Özellikle arayüz tasarımı yapan tasarımcıların aşina olduğu Figma programında yer alan figjam özelliğine de göz atabilirsiniz.

Daha sonra bütçenizi oluşturun. Aslında tasarımı koda çevirme konusunda önemli bir kıstas da harcayabileceğiniz bütçe. Dinamik ve veri tabanları ile çalışan bir web projesi genelde sabit bir tanıtım sitesinden daha maliyetlidir.

Pin

Kodlama ve yazılım süreci seçeneklerinizi araştırmaya başlamadan önce tüm sayfalarınızı ve özelliklerinizi tasarlayın. Tasarım konusunda her şeyin bitmiş olması işleri epey kolaylaştıracaktır. Tasarımı kod dönüştürmenin yollarına geçelim;

Profesyonel Ajanslar

Türkiye’de pek çok yazılım ajansı mevcut. Bu tarz uygulamalar için en sağlıklı yöntemlerden biri emin olduğunuz bir ekibe güvenmektir. Ancak tahmin edeceğiniz üzere en yüksek maliyetli çözüm de bu gibi.

Profesyonel ajanslar sizin ön göremediğiniz sorunlar konusunda tecrübe sahibidir. Bu nedenle tasarımlarınızı emanet edeceğiniz en mantıklı çözüm olabilirler.

Serbest Çalışan Yazılımcılar

Ülkemizde gerçekten çok yetenekli yazılımcılar var. Hem eğitim döneminde hem de daha sonrasında kendisini geliştirmek ve ek kazanç elde etmek için pek çok yazılımcı dışarıdan iş alıyor. Bir tasarımcı olarak bu yöntem ile çalışan bir serbest yazılımcı ile anlaşabilirsiniz. Bu maliyet açısından bir ajansa göre çok daha uygun olacaktır.

Pin

Ayrıca bu tarz yazılımcılarla projeniz üzerinde doğrudan fikir alışverişi yapmak ve iletişim kurmak daha kolay olabiliyor. Dezavantaj olarak teslim tarihlerinde aksamalar ve diğer insani sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sonuçta bu insanlardan bir ajans disiplini beklememiz mümkün değil.

Kodlama Öğrenmek

Evet bu da bir seçenek. Artık teknoloji çok ilerledi. Youtube ve diğer video servisleri ile her konuda detaylı eğitimler bulabiliyorsunuz. Kendinizi geliştirmek ve asıl yatırımı kendinize yapmak gibi bir fikriniz varsa bu en iyi seçenek.

Önceden hazırlamış olduğunuz özet ve raporda uygulamanızın temel özelliklerini belirlediniz. Bunları nasıl yapabileceğiniz hakkında elinizde küçükte olsa ipuçları var demektir. Temel seviye de bir eğitim ile başlayıp yavaş yavaş kendinizi geliştirebilirsiniz. Web uygulamaları konusunda bilinmesi gereken en temel diller HTML, CSS ve Javascript’dir.

Bu size baya zaman kaybettirebilir. Aslında aceleniz yoksa tercih edebileceğiniz bir yöntem. Avantajları daha az maliyetle proje çıkartmak, özelleştirme imkanları, tüm mülkiyet haklarının sizde olması ve bilgilerinizi başka projelerde de kullanabilmek. 

Eksi yönleri ise uzun süren eğitim ve uygulama süreci diyebiliriz. Yeteneklerinize bağlı kalite standartları konusunda da zayıf kalabilme ihtimali var tabi.

Pin

Hazır Şablonlar Kullanmak

Tasarım dünyasında da bildiğimiz bir yöntem. Tasarımı Çalışan Uygulamaya Çevirme yöntemi olarak hazır olarak satılan bir uygulama ya da web projesini alıp kendi özelleştirmelerinizi uygulayabilirsiniz.

Web projelerinde birçok CMS yani içerik yönetim sistemi bulunuyor. Bunların bazıları özelleştirme imkânı konusunda oldukça çok şey sunuyor. Uygun fiyatlı ve hızlı bir başlangıç için iyi bir seçenek olabilir. Ancak gerçekten benzersiz bir proje oluşturmak istiyorsanız biraz zayıf bir yöntem.

Özet

Tasarımı Çalışan Uygulamaya Çevirme konusunda izleyeceğiniz yöntemi aslında zamanınız, hedefleriniz ve bütçeniz belirliyor. Herhangi bir seçeneği seçmeden önce detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var. Okuduğunuz için teşekkürler. Diğer içeriklerimize göz atarak tasarım dünyasında neler konuşuluyor, ücretsiz grafik tasarım eğitimleri gibi bilgi içeriklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bizi aşağıdaki Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yorum yapın