Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar

Merhabalar, bizler tasarımcıyız. Aslında işimiz boş beyaz bir sayfadan anlamı olan ve göze güzel görünen bir şeyler tasarlamak. Yeni bir ürün tasarlamak için izlenecek adımlar nelerdir? Bir ürün tasarlarken nereden başlamalıyız? Bunlar önemli sorular. Bu sorulara rahatlıkla cevap veriyor olmamız lazım.

Bu bir süreç işi ve doğru bir planlama ile yapılmalıdır. Başarılı bir ürün ve tasarım ortaya çıkartmak için başka insanlara da ihtiyacımız var. En azından ilerleyen süreçlerde. İlk adım olarak ön çalışma ve planlama diyelim.

Pin
Planlama süreci.

Ön Çalışma ve Planlama

Bu aşamada ortaya çıkartacağımız ürünü ya da tasarımı genle hatları ile bilmemiz gerekiyor. Bazı soruları sorarak durumumuzu gözden geçirelim. Örneğin bu ürün ya da tasarım hangi sorunu çözüyor? Eğer satılacaksa para vermeye değer bir şey mi? Bu soruları yanıtladıktan sonra sormamız gereken başka sorularda var. Daha önce benzer bir amacı olan ürün yapılmış mı? Başarılı olmuş mu? Nerelerde satılıyor? Hedef Kitlesi kimlerden oluşur? Gibi soruları sorarak araştırma ve ön çalışma sürecini tamamlayalım.

Planlama kısmında ise artık elimizde birçok cevap var. Çalışma takvimi oluşturarak öncelik sırasına göre bir plan yapmamız gerek. Planlama aşamasında bize lazım olacak araçları, programları, ekip arkadaşlarını düşünelim. Tüm bunlar başarılı bir tasarımın bileşenleridir. Eğer kâğıt üzerinde çok iyi bir çalışma yaparsanız. İşe başladığınızda faydasını o kadar çok hissedersiniz.

Pin
Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar

Tasarım Süreci

Öncelikle ürün fiziki bir ürün olacaksa ve planlama aşamasındaki ihtiyacınız olan araçları belirlediyseniz bu kısımda zaten yapılacakları biliyorsunuz. Ürününüz için bir marka oluşturacaksanız kurumsal kimliği unutmayın. Neden bu kadar önemli derinlemesine yazmıştık. Ürününüzün ilk prototip şeklini ve genel tasarımlarını bitirin. Daha sonra üretim aşamasına baştan başlayın ve bu sefer yaptığınız şeyleri yapmayın. Yani alternatif tasarımlar üretin.

Fikir Paylaşımı

Hazırladığınız prototip ürünü veya tasarımı ekip arkadaşlarınıza ve yakın çevrenize sunun. Onların fikirlerini değerlendirin. Göze en güzel gelen tasarımı seçmek için oylama yapın. Daha sonra asıl ürünü ya da tasarımı ortaya çıkartın. Yaptığınız diğer alternatiflerden en iyi özellikleri alıp son ürüne entegre edebilirsiniz.

Pin
Beyin fırtınası önemlidir.

PR ve Reklam Çalışmalarını Düşünün

Ürününüz hazır. Artık reklamları tasarlama aşamasına geçebilirsiniz. Unutmayın dünyanın en iyi ürününü de tasarlasanız reklama ihtiyacınız var. Çünkü bu ürünü yalnızca çevrenizdekiler biliyor. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama yöntemlerini mutlaka kullanın. Artık teknoloji çağındayız. Tüm araştırma, üretim, tasarım süreci elinizde olmalı. Buna satış ve pazarlama içeriklerini tasarlamak da dahil.

Yeni bir ürün bulma çoğu zaman çok zordur. Çünkü her şey daha önce yapılmıştır. Yani böyle düşünerek projelerinden vazgeçen insanları tanıyoruz. Siz vazgeçmeyin. Yaptığınız projenin bir hedefi ve çözüm sunduğu bir sorun olursa onu geliştirmeye devam edin. En iyisini yapana kadar kötü denemeler yapmaktan zarar gelmez.

Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Özetlemek gerekirse listeye şu adımları ekleyebiliriz.

  • Ön Çalışma
  • Planlama
  • Üretim Süreci
  • Fikir Alışverişi
  • Sunum
  • PR & Reklam Tasarımları
Pin
Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Sırasıyla yeni bir ürün tasarlamak için izlenecek adımlar böyledir. Bazı durumlarda ilham kaynaklarına ihtiyacınız olur. İyi bir tasarım fikri nasıl bulunur? Yazımızı okumadıysanız işinize yarayacak bilgileri oraya ekledik. Umarım yeni ve bazı sorunlara çözüm üretebilen güzel tasarımlara imza atarsınız. Bunları bizimle paylaşmaktan kaçınmayın, yorumlarda görüşmek üzere.

“Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar” üzerine bir yorum

  1. sıfırdan ürün nasıl tasarlanır süreçleri öğrendik hocam teşekkürler yakında bir mum markası yaratmayı düşünüyorum

    Cevapla
Yorum yapın