Ara
Close this search box.

Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar

Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar

Merhabalar, bizler tasarımcıyız. Aslında işimiz boş beyaz bir sayfadan anlamı olan ve göze güzel görünen bir şeyler tasarlamak. Yeni bir ürün tasarlamak için izlenecek adımlar nelerdir? Bir ürün tasarlarken nereden başlamalıyız? Bunlar önemli sorular. Bu sorulara rahatlıkla cevap veriyor olmamız lazım.

Bu bir süreç işi ve doğru bir planlama ile yapılmalıdır. Başarılı bir ürün ve tasarım ortaya çıkartmak için başka insanlara da ihtiyacımız var. En azından ilerleyen süreçlerde. İlk adım olarak ön çalışma ve planlama diyelim.

Planlama süreci.

Ön Çalışma ve Planlama

Bu aşamada ortaya çıkartacağımız ürünü ya da tasarımı genle hatları ile bilmemiz gerekiyor. Bazı soruları sorarak durumumuzu gözden geçirelim. Örneğin bu ürün ya da tasarım hangi sorunu çözüyor? Eğer satılacaksa para vermeye değer bir şey mi? Bu soruları yanıtladıktan sonra sormamız gereken başka sorularda var. Daha önce benzer bir amacı olan ürün yapılmış mı? Başarılı olmuş mu? Nerelerde satılıyor? Hedef Kitlesi kimlerden oluşur? Gibi soruları sorarak araştırma ve ön çalışma sürecini tamamlayalım.

Planlama kısmında ise artık elimizde birçok cevap var. Çalışma takvimi oluşturarak öncelik sırasına göre bir plan yapmamız gerek. Planlama aşamasında bize lazım olacak araçları, programları, ekip arkadaşlarını düşünelim. Tüm bunlar başarılı bir tasarımın bileşenleridir. Eğer kâğıt üzerinde çok iyi bir çalışma yaparsanız. İşe başladığınızda faydasını o kadar çok hissedersiniz.

Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar

Tasarım Süreci

Öncelikle ürün fiziki bir ürün olacaksa ve planlama aşamasındaki ihtiyacınız olan araçları belirlediyseniz bu kısımda zaten yapılacakları biliyorsunuz. Ürününüz için bir marka oluşturacaksanız kurumsal kimliği unutmayın. Neden bu kadar önemli derinlemesine yazmıştık. Ürününüzün ilk prototip şeklini ve genel tasarımlarını bitirin. Daha sonra üretim aşamasına baştan başlayın ve bu sefer yaptığınız şeyleri yapmayın. Yani alternatif tasarımlar üretin.

Fikir Paylaşımı

Hazırladığınız prototip ürünü veya tasarımı ekip arkadaşlarınıza ve yakın çevrenize sunun. Onların fikirlerini değerlendirin. Göze en güzel gelen tasarımı seçmek için oylama yapın. Daha sonra asıl ürünü ya da tasarımı ortaya çıkartın. Yaptığınız diğer alternatiflerden en iyi özellikleri alıp son ürüne entegre edebilirsiniz.

Beyin fırtınası önemlidir.

PR ve Reklam Çalışmalarını Düşünün

Ürününüz hazır. Artık reklamları tasarlama aşamasına geçebilirsiniz. Unutmayın dünyanın en iyi ürününü de tasarlasanız reklama ihtiyacınız var. Çünkü bu ürünü yalnızca çevrenizdekiler biliyor. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı, dijital pazarlama yöntemlerini mutlaka kullanın. Artık teknoloji çağındayız. Tüm araştırma, üretim, tasarım süreci elinizde olmalı. Buna satış ve pazarlama içeriklerini tasarlamak da dahil.

Yeni bir ürün bulma çoğu zaman çok zordur. Çünkü her şey daha önce yapılmıştır. Yani böyle düşünerek projelerinden vazgeçen insanları tanıyoruz. Siz vazgeçmeyin. Yaptığınız projenin bir hedefi ve çözüm sunduğu bir sorun olursa onu geliştirmeye devam edin. En iyisini yapana kadar kötü denemeler yapmaktan zarar gelmez.

Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Özetlemek gerekirse listeye şu adımları ekleyebiliriz.

  • Ön Çalışma
  • Planlama
  • Üretim Süreci
  • Fikir Alışverişi
  • Sunum
  • PR & Reklam Tasarımları
Yeni Bir Ürün Tasarlamak İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?

Sırasıyla yeni bir ürün tasarlamak için izlenecek adımlar böyledir. Bazı durumlarda ilham kaynaklarına ihtiyacınız olur. İyi bir tasarım fikri nasıl bulunur? Yazımızı okumadıysanız işinize yarayacak bilgileri oraya ekledik. Umarım yeni ve bazı sorunlara çözüm üretebilen güzel tasarımlara imza atarsınız. Bunları bizimle paylaşmaktan kaçınmayın, yorumlarda görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir Yanıt

  1. sıfırdan ürün nasıl tasarlanır süreçleri öğrendik hocam teşekkürler yakında bir mum markası yaratmayı düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye