Ara
Close this search box.

En İyi Reklamlar – YouTube 2023 İkinci Çeyrek

En iyi reklamlar listesi Google tarafından yayınlandı. 2023 yılının ikinci çeyreği için yayınlanan YouTube reklamları listesinde ülkemizde en çok izlenen ve beğenilen reklamları sizinle paylaşmak istedik. Bu reklamların neden başarılı olduğu konusunda birlikte düşünelim ve bu stratejileri kendi markalarımız için nasıl uygulayabileceğimize göz atalım.

Bir Reklamın Başarılı Olması İçin Gerekenler

Elbette iyi bir reklam filmi için pek çok kriterin sağlanması gerekiyor. Bu reklamların nerede yayınlanacağı da bazen reklam filminin içeriğini ve teknik detaylarını belirleme konusunda önemli bir rol oynuyor. Biz bu listesiyi YouTube özelin hazırladığımız için reklam filmlerinin başarılı olması için gerekenler konusunda da YouTube platformunu göz önünde bulunduracağız. Ayrıca aşağıdaki maddelere ek olarak bu reklam filminin Kurumsal Kimliğinize uygun olması gerekiyor.

Hedef Kitleyi Belirleme

Reklam filmi yaparken öncelikle hedef kitlenizi tanımlamalısınız. Kimi hedefliyorsunuz? Hangi yaş grubundan insanlar? İlgi alanları neler? Bu bilgiler, içeriği ve tonu belirlemenizde size yardımcı olacaktır.

Kısa ve Öz Olma

İnternet kullanıcılarının dikkati kısıtlıdır. Bu yüzden reklam filminizi mümkün olduğunca kısa tutun. En önemli mesajları hızlıca iletebilecek şekilde tasarlayın. 15 ila 50 saniye arası genellikle etkili olabilir. Bu listedeki en çok beğenilen reklam filmlerinin çoğuda bu süreye uygun hazırlanmış. Ancak listedeki bazı reklamlar 4-8 dakika gibi uzun sürelere de sahip bu da reklamın bir hikaye ile anlatılmasından kaynaklanıyor.

İlk Saniyelerin Etkisi

İzleyiciler genellikle videoları ilk birkaç saniye içinde değerlendirirler. Bu yüzden reklamınızın en ilgi çekici yönlerini hemen başta göstermeye çalışın. İzleyicileri meraklandırın ve devam etmelerini sağlayın.

Duygusal Bağ Kurun

İyi bir reklam, izleyicilerde duygusal bir tepki uyandırabilir. Komik, dokunaklı, ilham verici veya heyecan verici bir öğe eklemek, izleyicilerin reklamınıza daha fazla bağlanmasını sağlayabilir.

Net ve Basit Mesajlar

Reklamınızın ana mesajları net ve anlaşılır olmalı. Karmaşık veya çok fazla detay içeren bir hikaye yerine, temel mesajları basit ve etkili bir şekilde iletmeye çalışın.

Marka Tanıtımı

Reklamın sonunda markanızı belirgin bir şekilde tanıtın. Logo, slogan veya marka ismi gibi unsurları kullanarak izleyicilere hangi markanın reklamını izlediklerini açıkça gösterin.

Çağrı Yapın

Reklamın sonunda, izleyicilere ne yapmaları gerektiğini açıkça belirten bir çağrı yapın. Bu, web sitenizi ziyaret etmelerini, ürününüzü satın almalarını veya sosyal medya hesaplarınızı takip etmelerini içerebilir.

Kaliteli Üretim

Reklamınızın kalitesi önemlidir. İyi görüntü kalitesi, ses, kurgu ve görsel efektler kullanarak profesyonel bir görünüm elde etmeye çalışın.

Hikaye Anlatımı

İyi bir reklam, bir hikaye anlatır. İzleyicilerin olay örgüsüne ve karakterlere bağlanmalarını sağlayacak bir hikaye oluşturun.

YouTube En İyi Reklamlar

Bu liste 2023 yılı ikinci çeyreği için geçerlidir. Tüm zamanların en iyi reklamları listesi yakında Tasarım Fikir’de yayınlanacak.

iPhone 14 Pro ile çekildi | Büyük Kaçış | Apple

Yönetmen Sinan Sevinç tarafından çekilen bu reklam filmi 2023 yılının ikinci çeyreğinde en çok beğenilen reklam filmlerinden birisi oldu. Makalenin yayınlandığı tarihte 66 Milyon görüntülemeye sahip bu reklam filmi İstanbul Kapalıçarşı’nın tarihi sokaklarında geçen aksiyon dolu bir kovalamaca hikayesini konu ediniyor.

YouTube video

Apple Türkiye kanalından yayınlanan reklamda, profesyonel sinema teknikleri göze çarpıyor. Bir cep telefonu ile çekildiği vurgulansa da oley, kurgu teknikleri, ışık, renklendirme, senaryo gibi unsurların tümü oldukça profesyonel görünüyor.

Haydi Gel Benimle Ol | Güneş | Cornetto Türkiye

Cornetto uzun yıllardır reklamlarını şarkılar ve müzik kullanımı ile yayınlamayı tercih ediyor. 10.yılında da şarkıcı Güneş ile ortak bir çalışmaya imza atıyorlar. Haydi Gel Benimle Ol isimli bu şarkının yaza damga vurmasını bekleyen Cornetto doğru bir karar vermiş olacak ki en çok izlenen reklamlar arasında yerini almış.

YouTube video

Panda Film ve İmaj imzasını taşıyan klipte pek çok kişinin emeği geçiyor. Cornetto Türkiye’nin alışılmış bir tarzı var. Şarkı için emeği geçenlerin listesi ise şöyle. Söz Yazarı Aysel Gürel (Ossi Müzik) ve Güneş Taşkıran, Besteci Onno Tunç ve yine Güneş Taşkıran’ın emeği var. Aranjör Felix Eickhoff ve Simon Reichardt, Kayıt Berkin Laleli, Miksaj The Ironix ve Mastering Gökhan Güler’i de tebrik etmek gerek.

I Love Me | Afra x DeFacto | DeFacto Türkiye

“Kendini Sev” sloganı üzerinde yoğunlaşan ve Afra Saraçoğlu’nun yer aldığı reklam filmi 2023 yılının ikinci çeyreğinde epey izlenmiş ve beğenilmiş. Makale yayın tarihinde 14 Milyon izlenmiş olan bu reklamın süresi 40 saniye. Filtresiz, özgür ve kendini en iyi hissettiğin her halinle kendini sevmen gerektiğini anlatan bir reklam filmi.

YouTube video

Reklam filmi için “I love me” isimli bir şarkı ve klip kurgulanmış. Çok iyi bir hikaye sunmasa da izleyicilere keyif vermeyi başarmış ve Google’ın listesine girebilmiş bir reklam. Siz bu reklam filmi hakkında neler düşünüyorsunuz yorumlarınızı merak ediyoruz.

Balkonunuza Şık Bir Dokunuş | Koçtaş

Listedeki diğer reklam filmlerinden farklı bir içerikle karşı karşıyayız. Bu tamamen amatör olarak çekilmiş, seslendirilmiş bir video. Koçtaş bir kullanıcının balkonuna yaptığı dekorasyon çalışmasını herhangi bir açıklama yazmadan şirketin YouTube kanalında paylaşıyor.

YouTube video

Bu video video sahibi ile iş birliği doğrultusunda mı çekilmiş yoksa yalnızca içerik üretmek için kullanıcı kendisi mi çekmiş bilemiyoruz. Ancak Google’ın listesine girmeyi başarmış. Bu videoyu kare kare inceleyerek yukarıdaki “başarılı olma gereksinimleri” listesinden hangi öğelere uyduğunu gözlemlemek gerekiyor.

Cheetos Flamin’ Hot | Cheetos Türkiye

Cheetos’un Flamin’ Hot ismini verdiği yeni cipsinin Türkiye pazarında satılacağını duyurduğu bu reklam kısa sürede 8 Milyon kişi tarafından izlenmiş. Reklam filminde yine Cheetos’un diğer reklamlarından aşina olduğumuz maskotu yer alıyor.

YouTube video

Algida’nın Ustalık Eseri | Algida Türkiye

Algida yeni reklam filminde Maraş Usulü ürününün yeni lezzetinden söz ediyor. Geleneksel bir ürün algısını oluşturmak isteyen Algida, bu reklamda sıcak bir hikaye anlatmak istemiş. Uzun yıllardır farklı markalarında kullandığı bir formülü pekte değiştirmeden kullanan Algida, Google’ın 2023 Yılı 2.Çeyrek En iyi Reklamlar listesinde yerini almış.

YouTube video

Reklam filmde geniş bir ailenin sofra başında olduğunu görüyoruz. Ailenin büyüğü, Algida Maraş Usulü ürününün yeni lezzetini vurgulamak için değişikliğin farkında mısınız? Diye soruyor. Aile üyelerinden gelen yanıtlar ise komedi unsuru olarak hikayeye hizmet ediyor. Reklamcılıkta oldukça sıradan hale gelen bu anlatım teknikleri ile yine amacına hizmet eden bir reklam filmi ortaya çıkmış.

Türkiye’nin Kanatları | Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları geçtiğimiz yıllar boyunca çok konuşulan pek çok reklam filmine imza attı. Bu yılda yine reklam için bir hikaye anlatmayı tercih ediyor. İki aylık süreçte yaklaşık 6 Milyon izleyici tarafından görüntülenmiş. Türk hava Yolları’nın 90. Yaşı için hazırlanan reklam filmine bir göz atalım.

YouTube video

Türk Hava Yolları’nın ilk uçuşu için toplanmış bir kalabalık görüyoruz. Daha sonra pilotumuz ve TC-Kuş isimli uçağımızı görüyoruz. Bir çocuğun bugünün anısına diyerek pilota bayrak uzatması, reklam filmlerinde duygusal bağı güçlendirmek amaçlı çocukların kullanımı ile ilgili tekniklerin başarısını ortaya koyuyor ki hala bu yöntemler işe yarıyor. Milli değerler, bayrak, ilk uçuşun heyecanı, tarihi bir olaya tanıklık etmenin gururu ile pilotumuz havalanıyor. Reklamın kırılma noktalarından biri de uçuşun ilerleyen saniyelerinde ortaya çıkıyor, kara bulutlar, türbülans, kötü hava şartlarını görüyoruz. Ancak bunları büyük bir ustalıkla aşan pilotumuz TC-Kuş’u kara bulutların içerisinden aydınlığa çıkarıyor. Daha sonra piste iniş yapan pilotumuz Mehmet etrafında bir gariplik fark ediyor.

Sonuç Özet

En İyi Reklamlar YouTube 2023 İkinci Çeyrek Liderleri listesini okuduğunuz için teşekkürler. Listedeki en başarılı içeriği sona sakladık. Reklamcılık açısından başarılı bir örnek olarak gösterecebileceğimiz, bu listedeki en iyi iş Türk Hava Yolları’nın reklamı oldu.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye