Freelancer Grafik Tasarımcı Olmanın Artıları ve Eksileri

Freelancer grafik tasarımcı olmak gittikçe yaygınlaşan bir meslek haline geliyor. Özellikle müşteriler ile buluşma olanağı veren platformların da artması ile birlikte tasarımcılar işlerini freelancer olarak yürütüyor. Bu durumun bazı artıları ve eksileri ise haliyle bulunuyor.

Yüksek Kazanç, Değişen Kazanç

Freelancer grafik tasarımcı için kendi işini yapması daha yüksek kazançlar elde etmesine olanak verir. Özellikle tüm tasarım fiyatını kendisi belirlediği için önemli oranlarda kazanç elde etmesi söz konusudur. Ayrıca ücret yüksek çalışma süresi ise daha kısa olacaktır. Fakat bir yerde çalışıldığında alınacak olan ücret “garanti”dir ve hastalık vb. olduğu durumlarda da bu ücret alınır. Freelancer çalışırken ise ne kadar çalışırsanız o kadar kazanç elde edersiniz. Bu durum ise müşterinin olmadığı anlarda can sıkıcı olabilir.

Pin

Freelancer Grafik Tasarımcı Çalışma Saatleri

Freelancer çalışma saatleri hem avantaj hem de dezavantaj içerebilir. Olumlu olarak çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz, bu kapsamda bir mesai kavramından uzak olursunuz. Ancak bu durum olumsuz da olabilir. Bir yerde çalışırken mesainiz bittiğinde çıkarsınız. Fakat kendi işiniz olduğunda işiniz bitinceye ya da müşteri memnun oluncaya kadar mesai harcamak zorundasınız. Bu yüzden gecenin bir vaktinde bile müşteriler ile uğraşabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerin ne zaman talepte bulunacağı da belli olmadığından zamansız olarak çalışabilirsiniz. Fakat bu türden sorunların önüne geçmek için ise çalışma saatlerinizi müşterilerinize önceden belirtebilir ya da bir iş hattı edinerek, belirli saatlerde o hattı kapalı tutabilirsiniz.

Müşteriler ile İletişim

Pin

Freelancer çalışmak müşterileri seçmeniz açısından önemli fırsatlar sunar. Başka bir deyişle çalışmak istediğiniz müşteri kendiniz seçebilirsiniz. Örneğin yapmak istemediğiniz bir işe denk gelirseniz bu durumda geri çevirebilirsiniz. Ancak müşteriler konusunda ödeme almak açısından sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ödemeyi peşin almak ya da ödeme yapılmasa bile zarar etmeyeceğiniz tutarı önden alarak daha iyi sonuç elde edersiniz. Buna ise karşı taraf da size güvenemeyeceği için herkes olumlu yaklaşmayabilir. Böylesi durumlarda ise çalışmamayı tercih edebilir ya da referanslarınızı göstererek herhangi bir sorun olmayacağına yönelik teminat verebilirsiniz.

Yorum yapın