İnfografik Nasıl Yapılmalı?

İnfografik görsel tasarım açısından son zamanlarda dijital dünyada en çok tercih edilen işlerden birisi olarak öne çıkıyor. Çok farklı konularda detayları daha iyi açıklamak adına veya çeşitli reklam kampanyaları için başvurulan infografik tasarlamak için ise belirli noktalara dikkat etmelisiniz.

İnfografik Nedir?

Önce infografik nedir sorusunun cevabını verelim. Kısaca bilginin ve grafiğin bir araya getirilmesine infografik denilir. Başka bir ifade ile bilginin grafikler ile anlatılması sonucunda tasarım oluşur. Her türden veri; grafik, çizim, sembol ve işaret gibi görsel yöntemler kapsamında bir araya getirilerek karşı tarafa açıklayıcı şekilde aktarılır. Tasarımda temel konu karşı tarafa konu hakkında bilgiyi anlaşılır şekilde verebilmesidir.

Pin

Tasarımda Önemli Noktalar

İnfografik tasarımı yapmak için belirli noktaları göz önünde tutmalısınız. Doğru tasarım detaylarına öncelik verildiğinde infografiğin de etkisi artacaktır. Öncelikli olarak hedef kitle doğru şekilde tanınmalıdır. Hedef kitlenin ilgisini çekecek bir tasarım ortaya koyulmalıdır. Bu sayede infografiğin başarısı da artacaktır.

Bu tasarımlar için önemli olan nokta renklerin, tasarımın ve görselin doğru şekilde kullanılmasıdır. Bunun da verilecek olan mesaja ya da açıklanacak olan verilere uygun bir araya getirilmesi önemlidir. Aksi durumda infografik anlamsız ya da karmaşık olur ve böylece hayal kırıklığı yaşatır.

Font ve renk seçimi tasarımı doğrudan etkileyen unsurdur. Buradaki renk ve font seçimi de infografiğin yapısına göre belirlenecektir. Örneğin reklam amaçlı mizahi bir tasarım ortaya çıkarılacaksa sıcak renklerin kullanılması tavsiye edilir. Ciddi mesajlar vermesi gereken bir tasarım yapılacaksa bu durumda daha koyu veya sade renkler seçilmelidir.

Pin

Reklam gibi ticari amaç gözeten tasarımlar için kurumsal kimlik ön planda tutulmalıdır. Kurumsal markaların renkleri olduğu için infografikte de bu renk detaylarına dikkat edilir. Örneğin Coca Cola’nın yeşil ya da mavi tonlarında görsel hazırlaması beklenmez.

Tasarım yaparken tasarıma verilecek olan mesajların ya da kullanılacak verilerin de olabildiğince sade şekilde aktarılması gerekir. Gereğinden fazla yazının olması tasarımı boğacak ve dikkat dağıtıcı olacaktır. Profesyonel tasarım için son olarak mutlaka özgün bir tasarım ortaya çıkarılmalı ve alışılmış çizimlerden uzak durulmalıdır.

Yorum yapın