Grafik Tasarımı Nasıl Öğrenebilirim?

Grafik tasarım öğrenmek istiyorsanız, bunun için illa bu işin okulunu okumanıza gerek yok. Grafik tasarımı nasıl öğrenebilirim sorusuna çeşitli eğitimleri alabilir veya kendiniz kendinizin öğretmeni olabilirsiniz cevabı doğru olur. Kendi yaptığınız araştırmalarla bunu başarabilirsiniz.

Tasarım programlarını öğrenmek elbette zaman alacaktır. Ancak asıl öğrenmeniz gereken bir tasarımın temel öğeleri nelerdir? İyi bir fikir nasıl bulunur? Bu tarz temel tasarım öğretisini bildiğiniz zaman diğer tüm programlar öğrenilebilir. 

Pin
Grafik Tasarım Öğrenme Süreci

Merak Edin

Grafik tasarımı öğrenmeye başlamak için merak önemli bir etkendir. Çok derin bir alan olan grafik tasarımda yıllar boyu araştırıp keşfedeceğiniz çok şey bulunmaktadır. Zoraki bir öğrenme yerine merak ederek bir şeyleri araştırmak için hevesli olmanız çok daha ileriye gitmenizi sağlayacaktır.

İzlemek Ve Temel Oluşturmak

Grafik tasarımında bir şeyin nasıl yapıldığını izleyerek öğrenebilir ve bir temel oluşturabilirsiniz. Grafik tasarımına yeni başlıyorsanız, aklınızda yüzlerce soru olabilir. Bu sorulara en iyi şekilde cevap olmak istiyorsanız, daha önceden bunlarla karşı karşıya kalmış kişiler ile irtibata geçebilir ve onlara sorularınızı sorarak yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda dijital olarak hazırlanmış eğitim videolarından da faydalanabilirsiniz. Bu videoları izleyerek kendinizi geliştirebilir ve birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Temel Desen, Tasarım ve Perspektif Teknikleri Gibi Önemli Şeyleri Öğrenin, 

Bilindiği gibi insan gözünün estetik kavramı temel olarak doğa üzerinden ilerlemektedir. Aynı zamanda temel el yeteneklerinizin gelişmesi, gerçekleştireceğiniz grafik tasarımlarında sorunlarınıza daha hızlı çözüm bulmanızı sağlar. Perspektifin yamuk olması, gölgelerin yanlış düşmesi veya yanlış renklerin kullanılması gibi sorunları çözmek için temel çizim becerilerini geliştirmek ve bu konudaki eksikliklerinizi tamamlamak gerekmektedir.

Pin
Pratik Yaparak Tasarım Eğitimini Geliştirin

Basit Bir Başlangıç Yapın

Grafik tasarımına başladığınızda bir anda her şeyi öğrenmek için dört koldan saldırmayın. Çünkü hepsini bir arada öğrenmen izin imkanı yoktur. Bu yüzden basit bir başlangıç yaparak kullanacağınız programların ve yaptığınız için temel çalışma mantığını kavramaya çalışın. Yaptığınız araştırmalarda rastladığınız büyük projelere özenerek bir seferde öyle bir şeyi ortaya çıkarmanız mümkün değildir. Hatta bu konuda başarısız olmanız sizi bu işten soğutabilir. Bu yüzden basit başlangıçlar yaparak kendinizi yavaş yavaş geliştirin ve adımlarınızı sağlam atın.

Özgün Olmak

Grafik tasarımında sahip olduğunuz bilgileri başkalarını taklit ederek kullanabilirsiniz. Fakat bunlar her zaman yeterli gelmeyebilir. Çünkü taklit ettiğiniz kaynak tükendiğinde yaratıcılığınız olmadığı için siz de tükenmiş olursunuz. Bu yüzden kötü bir de olsa kendinize ait tasarımları tercih edin ve özgün olun. Özgün olmaya çalışmak aynı zamanda yaratıcılık yeteneğinizin de gelişmesini sağlayacaktır.

Bir Şeyler Yapmak İçin Çabalayın

Grafik tasarım öğrenmeye başlamak bu iş için büyük bir adımdır ama asla yeterli değildir. Birçok şey öğrenseniz bile kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bir anda büyük projeler içerisinde yer olmamız mümkün olmadığından kendi çapımızda bir şeyler yapabilirsiniz. Bunun için ufak tefek projelerde rol alabilirsiniz ve diğer insanların yaptığı tasarımları örnek alarak daha iyisini yapmak için kendinizi teşvik edebilirsiniz. Grafik tasarımcı olarak sizi teşvik edecek iki şey vardır; bir tanesi yapmış olduğunuz tasarımların içinize sinmesi, diğeri de bu tasarımları yayınladığınızda gören kişilerin beğenmesi. Bu yüzden yapmış olduğunuz tasarımları mutlaka yayınlayın ve insanlara sunarak onların tepkilerini merak edin. Fazla büyük olmayan platformlarda iş yaparak birçok kişinin çalışmalarınızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece daha hevesli ve özgüveni yüksek bir tasarımcı olabilirsiniz.

Pin
Grafik Tasarımcı Olmak

Zaman Harcayın ve Sabırlı Olun

Grafik tasarım işini öğrenmek ve zaman içerisinde ustalaşmak istiyorsanız, bunun için uzun süreli bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekiyor. Çünkü birkaç ay içerisinde bu işi öğrenmek ve kendinizi geliştirmek mümkün olmamaktadır. Her zaman devamlılığı bulunan çalışmalarda yer alın ve zaman içerisinde mevcut işlerinizin kapasitesini genişletin. Böylece profesyonel ve sistemli bir şekilde ilerlemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Grafik Tasarımı Nasıl Öğrenebilirim? Tasarım programları nelerdir? En kolay tasarım programı gibi merak ettiğiniz her şeyi bize sorabilirsiniz. Yorumlar kısmında görüşmek üzere.

“Grafik Tasarımı Nasıl Öğrenebilirim?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın