Ara
Close this search box.

Büyük Markalar Logolarını Neden Değiştiriyor

Kurumsal Kimlik Yenileme

Merhabalar, son zamanlarda tasarıma ilgi duyan kişiler markaların logolarını güncellenmesi ile ilgili haberleri sıklıkla görmüştür. Peki büyük markalar logolarını neden değiştiriyor. 

Özellikle neden bu dönemde çok sayıda firmanın benzer hamleyi yaptığını merak ediyorsanız muhtemel sebeplerini bir liste haline getirdik.

İhtiyaç 

Tasarım ihtiyaçtır. Bazı kişilere göre önem sırasında alt sıralarda olsa bile tasarım bir firma için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Her firma ya da hizmet veren kuruluş bir şekilde gelir elde etmeyi hedefler. Kuruluş amacı kazanç sağlamaktır. Bunun için yalnızca yaptıkları işi iyi yapmaları ya da ürünlerinin kaliteli olması yeterli değildir. 

Büyük Markalar Logolarını Neden Değiştiriyor

Bu hizmetlerini bir şekilde potansiyel müşterilerine duyurmak zorundalar. Reklamların izleyicilerle doğru şekilde etkileşime geçmesi ve potansiyel müşterilere bir şeyler söylemesi gerek. Magnum reklamlarını düşünelim. İzleyicilere ne diyor? “Aradığınız haz, mutluluk bizde.” Ya da “Bizim dondurmalarımız o kadar iyi ki biyolojik olarak sizi mutlu ve keyifli hale getirecek hormonları çoğaltır”. Evet bu mesajları bu şekilde vermiyorlar. Kültürel olarak reklamı yapacakları coğrafyada güzellik algısını düşünüyorlar. Mutluluk ne ile ilgilidir araştırıyorlar. Estetik algı ile mesajı dengeli şekilde tasarlıyorlar. Reklam yüzlerini, oyuncuları, ortamı, arka planı ve ışığı bu mesajı verecek şekilde tasarlıyorlar. Bunun sonucunda satışları arttırarak gelir elde etmeyi hedefliyorlar. Yani tasarım bir ihtiyaç haline dönüşüyor.

Değişimin Asıl Nedeni

Artık eski tasarım trendleri ve eskiye ait çizgiler ihtiyaçları karşılamıyor. Nesiller değişti, alışkanlıklar, giyim tarzları, yediğimiz yemekler kısacası tüm kültür dönüşmeye ve değişmeye başladı. 

Modern Tasarımlar

Bazı markalarda yalnızca nostaljik hislerle, eski olarak algılanmak istemedi. Bu nedenle günümüzün çizgilerine, tarzlarına ayak uydurmak istediler. Fazlalıklardan kurtuldular ve bu dönemin sade, minimalist tasarım anlayışına uygun yenilikler yaptılar. Bu ay içerisinde Volvo, Pringles, Yemeksepeti, gibi daha birçok marka kurumsal kimliğini değiştirdi. 

Ortak Nokta ve Zamanlama

Tüm bu değişim hikayelerinin ortak noktalarına bakarsak eski logolardan ya da markayı çağrıştıran ana unsurlardan çok uzaklaşmadıklarını görürüz. Bu bir algı yönetimidir ve önemli bir karardır. Evet nostaljik eski bir marka algısında kalmak istemiyorlar ancak güvenilir ve yıllardır burada olduklarını da unutturmak istemezler. Bu nedenle değişimler çok köklü olmazlar. Yani bir markanın tamamen bambaşka bir logoyu kullanması çok doğru bir hamle değildir. Bunun yerine logo üzerindeki fazlalıkları atmak, daha döneme uygun eklemeler ve düzeltmeler yapmak iyi olacaktır. 

Grafik Tasarım

Zamanlama olarak da rakip firmaların hareketleri ve belirli büyük firmaların pazar üzerindeki etkisi çok önemlidir.

Büyük Markalar Logolarını Neden Değiştiriyor kabaca açıklamaya çalıştık, aklınıza gelen soruları yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Tasarım Fikir’i tüm sosyal medya platformlarında bulabilirsiniz. 

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye