Büyük Markalar Logolarını Neden Değiştiriyor

Merhabalar, son zamanlarda tasarıma ilgi duyan kişiler markaların logolarını güncellenmesi ile ilgili haberleri sıklıkla görmüştür. Peki büyük markalar logolarını neden değiştiriyor. 

Özellikle neden bu dönemde çok sayıda firmanın benzer hamleyi yaptığını merak ediyorsanız muhtemel sebeplerini bir liste haline getirdik.

İhtiyaç 

Tasarım ihtiyaçtır. Bazı kişilere göre önem sırasında alt sıralarda olsa bile tasarım bir firma için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Her firma ya da hizmet veren kuruluş bir şekilde gelir elde etmeyi hedefler. Kuruluş amacı kazanç sağlamaktır. Bunun için yalnızca yaptıkları işi iyi yapmaları ya da ürünlerinin kaliteli olması yeterli değildir. 

Pin
Büyük Markalar Logolarını Neden Değiştiriyor

Bu hizmetlerini bir şekilde potansiyel müşterilerine duyurmak zorundalar. Reklamların izleyicilerle doğru şekilde etkileşime geçmesi ve potansiyel müşterilere bir şeyler söylemesi gerek. Magnum reklamlarını düşünelim. İzleyicilere ne diyor? “Aradığınız haz, mutluluk bizde.” Ya da “Bizim dondurmalarımız o kadar iyi ki biyolojik olarak sizi mutlu ve keyifli hale getirecek hormonları çoğaltır”. Evet bu mesajları bu şekilde vermiyorlar. Kültürel olarak reklamı yapacakları coğrafyada güzellik algısını düşünüyorlar. Mutluluk ne ile ilgilidir araştırıyorlar. Estetik algı ile mesajı dengeli şekilde tasarlıyorlar. Reklam yüzlerini, oyuncuları, ortamı, arka planı ve ışığı bu mesajı verecek şekilde tasarlıyorlar. Bunun sonucunda satışları arttırarak gelir elde etmeyi hedefliyorlar. Yani tasarım bir ihtiyaç haline dönüşüyor.

Değişimin Asıl Nedeni

Artık eski tasarım trendleri ve eskiye ait çizgiler ihtiyaçları karşılamıyor. Nesiller değişti, alışkanlıklar, giyim tarzları, yediğimiz yemekler kısacası tüm kültür dönüşmeye ve değişmeye başladı. 

Pin
Modern Tasarımlar

Bazı markalarda yalnızca nostaljik hislerle, eski olarak algılanmak istemedi. Bu nedenle günümüzün çizgilerine, tarzlarına ayak uydurmak istediler. Fazlalıklardan kurtuldular ve bu dönemin sade, minimalist tasarım anlayışına uygun yenilikler yaptılar. Bu ay içerisinde Volvo, Pringles, Yemeksepeti, gibi daha birçok marka kurumsal kimliğini değiştirdi. 

Ortak Nokta ve Zamanlama

Tüm bu değişim hikayelerinin ortak noktalarına bakarsak eski logolardan ya da markayı çağrıştıran ana unsurlardan çok uzaklaşmadıklarını görürüz. Bu bir algı yönetimidir ve önemli bir karardır. Evet nostaljik eski bir marka algısında kalmak istemiyorlar ancak güvenilir ve yıllardır burada olduklarını da unutturmak istemezler. Bu nedenle değişimler çok köklü olmazlar. Yani bir markanın tamamen bambaşka bir logoyu kullanması çok doğru bir hamle değildir. Bunun yerine logo üzerindeki fazlalıkları atmak, daha döneme uygun eklemeler ve düzeltmeler yapmak iyi olacaktır. 

Pin
Grafik Tasarım

Zamanlama olarak da rakip firmaların hareketleri ve belirli büyük firmaların pazar üzerindeki etkisi çok önemlidir.

Büyük Markalar Logolarını Neden Değiştiriyor kabaca açıklamaya çalıştık, aklınıza gelen soruları yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Tasarım Fikir’i tüm sosyal medya platformlarında bulabilirsiniz. 

Yorum yapın