Grafik Tasarım Mesleği Gelecekte Nasıl Olur

Merhabalar, grafik tasarım mesleği gelecekte nasıl olur? Mantıklı bir iş alanı mıdır? İleride meslek olarak yapılabilir mi? Gibi sorularınız için bir rehber kaynak hazırlamak istedik. 

Öncelikle her meslekte olduğu gibi yaptığınızı işi sevmek zorundasınız. Aksi halde mesleğin geleceği parlak bile olsa dayanma gücünüz az olacağı için uzaklaşma şansınız yüksek olur. 

Grafik Tasarımın Geçmişi

Öncelikle tasarımın geçmişini ve neden var olduğunu bilmek gerekiyor. Tasarım çok eski dönemlerden beri var hatta tasarımın ilk örneklerini mağara duvarlarında görüyoruz. Bilinene göre 45.000 yıldır insanlar şekiller çizerek yani görsel bir dil kullanarak iletişim kurmaya çalışıyorlar. 

Pin
Tasarımın Geçmişi

Sanayi devrimi, rönesans dönemi gibi dünya tarihinde önemli olayları incelersek insanların mesaj verme şekillerini ve sanat akımlarının işin içerisine nasıl dahil olduğunu daha iyi anlarız. Özetle grafik tasarım çok eski bir sanat, iletişim aracı ve meslektir. 

Yapay Zeka Tasarımcıların Düşmanı mı?

Teknoloji ilerliyor. Bir bilgisayar yardımı ile daha önce hiç var olmamış görseller, portreler, manzaralar oluşturmak mümkün hale geldi. Ayrıca her geçen gün güncellenen algoritmalar sayesinde makine öğrenmesi de tasarım alanı için yeni araştırmalar sunuyor.

Peki ileride tasarımcılara ihtiyaç kalmayacak mı? Bu makineler insanları taklit ediyor, yapay zekanın bir açıklaması da bu. Bu bağlamda düşünüldüğü zaman sizi taklit eden bir yaratıcı araç sizden daha iyi olabilir mi? Böyle düşünürsek şimdiki tasarımcılar da birbirlerini takip ediyorlar.

Pin
Grafik Tasarım Mesleği Gelecekte Nasıl Olur

Bu nedenle mesleğin bitmesi ya da gerçek tasarımcıların bilgisayar yazılımlarına yenik düşmesi için bu işi sevmemesi ve sanatsal bakış açısını kaybetmesi gerekir. 

Bakış açısı ve duygular önemlidir. Sız istediğiniz ve başarılı olduğunuz sürece bu iş devam eder. 

Tasarıma Her Dönemde İhtiyacımız Var

Giderek kısalan tüketim sürelisini göz önüne alınca insanlar artık uzun metinler ve detaylı şeyler görmek istemiyor diyebiliriz. Bu nedenle duyguları, mesajı aktaracak daha güzel görünen, kısa ve hızlı çözümlere ihtiyaç var. Bu çözümde tasarımda gizli. Bu nedenle her dönemde önemli bir yere sahip olacak olan grafik tasarım sanatı ve mesleği tercih edilecektir. 

Sürekli Değişiyoruz

Tasarım ilk bulunduğu dönemdeki gibi değil. Her şey değişiyor tasarım araçları, trendler, sanat akımları değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Ancak tasarım bitmiyor. Örneğin yaklaşık 50 yıl önce hizmet vermeye başlayan Pringles cips markasını duymuşsunuzdur. Bu tarz eski firmalar görsel yenilenme ile çağa ayak uydurmaya çalışıyorlar. Pringles’ın logosu değişti adlı haber makalemizde detaylarını vermiştik. Son zamanlarda bunun gibi görsel değişimi tercih eden çok sayıda marka var. 

Pin
Grafikerlik nasıl bir meslek.

Çünkü insanlar değiştikçe tasarımın işlevselliği ve estetik formları da değişiyor. Değişime açıksanız sizin için bitmeyecek bir meslek. 

Grafik Tasarım Mesleği Gelecekte Nasıl Olur özetlemek gerekirse her zaman kitle iletişim aracı olarak kullanılabilecek bir meslek olmaya devam eder. Değişime ayak uydurabilenler ve trendleri belirleyebilen tasarımcılar başarılı olmaya devam edecekler. 

Yorum yapın