Albüm Kapağı Nasıl Tasarlanır?

Albüm kapağı her zaman önemliydi. Müzik dünyasında albüm kapağı nasıl tasarlanır? Sorusu ilk yıllardan beri soruluyor. Çünkü iyi bir görsel tasarım dikkat çeker. Günümüzde albüm ve single kapakları daha da önem kazandı. Çünkü artık dijital platformlar var. Görsellerin ön plana çıktığı ekranlar ve uygulamalar dinleyicilere ulaşmak için iyi bir araç. 

Bu makalede iki ana konu üzerinde duracağız. Birincisi albüm kapağı nasıl olmalı? Nasıl tasarlanır? İkincisi ise single yani tekli şarkılar için kapak nasıl tasarlanır? İkisi içinde süreç benzer gibi görünebilir. Ancak temelde farklı mesajları barındırır.

Pin
Örnek Albüm Kapağı Nasıl Tasarlanır?

Albüm Kapağı Tasarımı Nasıl Olmalı

Öncelikle tasarımını yapacağınız projeyi ve sanatçıyı iyi tanımalısınız. Ondan doğru bilgiler isteyin. Tasarım Özeti konumuzda anlattığımız bilgileri talep edebilirsiniz. Daha sonra albümü oluşturan parçaların ortak özelliklerini ve neden aynı albümde olduğunu düşünün. Albümün bir mesajı ve alt metni olmalı. Bu mesajı sanatçı ile açıkça konuşun. Sırada albümün bir görsel özetini çıkartmak var. Evet parçaların ayrı ayrı verdiği anlamları görsellere dönüştürebilirsiniz bu bir yöntemdir. 

Farklı parçalarda geçen imgeleri tek bir manipülasyon ile görsel haline getirebilirsiniz. Ya da ortak bir mesaj, slogan üzerinde durup tek ve farklı bir çizim yapabilirsiniz. Renk psikolojisini, şekillerin anlamlarını sitemizde bulabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak albümün anlatmak istediklerini siz albüm kapağında özetleyebilirsiniz. Böylece ortaya yalnızca göze güzel görünen bir tasarım değil anlamlı bir iş çıkarmış olursunuz.

Albüm Kapağı Tasarlarken Nereden Başlamalıyız?

Albüm ve sanatçı hakkında tüm detayları öğrendiniz. Yukarıdaki bilgileri biliyorsunuz. Sıra geldi tasarımı oluşturmaya. Albüm kapağı tasarlarken nelere ihtiyacımız var? Sırasıyla başlayalım.

Renkleri belirleyin.

Öncelikle bir ana renk ve tema belirleyelim. Örneğin melankolik bir albüm için kapak hazırlıyorsak. Koyu renkler ve karanlık bir tema isteyebiliriz. Ya da yaz döneminde çıkacak hareketli bir albüm için tasarım yapıyorsak açık tonlar ve renkli bir içerik kullanmak isteriz.  Bir ana renk seçimi yapın. Hemen ardından vurgu rengini belirleyin. Bu renkler birbirini tamamlayıcı renkler de olabilir. Zıtlık ve kontrast yaratmak için tam ters renkler de. Bu sizin yaratıcılığınıza ve kompozisyonunuza bağlıdır. 

Objeleri ve görselleri belirleyin.

Evet en önemli kısım kapakta kullanacağınız görseller. Bunlara logolar, sanatçının fotoğrafı, dijital çizimler, şekiller dahil olabilir. Asıl mesajı bu görseller ile verebilirsiniz. Çoğu zaman sade tasarımlar başarılı olsa da bazı durumlarda karmaşa yaratmak isteyebilirsiniz. Bu çalıştığınız projeye bağlıdır. Anlamlı bir karmaşa ya da anlamlı bir sadelik. Her koşulda ne yaptığınızı bilin. Bir objeyi tasarımınıza yerleştirirken onun neden orada olduğunu bilerek hareket edin. Yalnızca göze güzel görünmesi de bir sebep. Ancak hem güzel görünüp hem de başka bir görevi tamamlıyorsa harika bir iş çıkartıyorsunuz demektir. 

Metinleri Dahil Edin

Çoğu zaman albüm kapaklarında yalnızca sanatçı ve albüm ismi olur. Bazı durumlarda ise yapımcı firmanın lisans haklarını koruyan metinler ve paylaşım platformlarının içerikleri olabilir. Kullanmanız gereken yazıları önceden belirleyin. Sanatçı ile mutabık olun. Albüm kapağının ön yüzünden çok fazla yazı bulundurmamaya gayret edin. Tabi yazılar tasarımınızın bir parçası değilse. Bazen yalnızca yazı karekterlerinden tipografik bir tasarım elde edilebilir. Albüm kapağının arkası yazılar için önemlidir. Parça listesini estetik şekilde tasarlayabilirsiniz. Bu kısımda yaratıclığınızı kullanmak daha olasıdır. İyi bir albüm kapağı her açısından özgün olmalıdır. Albüm kapağının arka yüzünde metinler daha fazladır. 

Pin
Albüm kapağı tasarımı nasıl yapılır?

Son Dokunuşlar

Tasarımınız son haline yaklaştı. Ancak işimiz bitmedi. İlk adımdan beri uyguladığımız mesaj verme, renk seçimi, görseller, logolar ve metinler tamamlandı. Ancak bunları belirli bir bütüne dahil edip etmediğinizi düşünün. Tasarımda yer alan tüm bu detaylar sanki ayrı ayrı tasarımların bir parçası mı? Yoksa bir bütünlük oluşturuyor mu? Eğer cevabınız bütünlük oluşturuyorsa doğru yoldasınız. Ancak her biri ayrı telden çalıyorsa ufak bir dokunuşa ihtiyaç var. Bu durumu ufak bir renk katmanı ile çözebilirsiniz. Ya da kullandığınız objeleri birbiri ile ilişkilendirebilirsiniz. Örneğin eski tip bir kaset çizimi düşünün kasetin içerisindeki bant uzayarak yazıların etrafında dolaşabilir, harflerin içerisinden geçebilir. Ya da daha basit bir birleştirme yöntemi olan renk katmanını kullanabilirsiniz. Bir tamamlayıcı renk seçip tüm tasarımınızın en üst katmanına karıştırma modu kullanarak o rengi uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak tasarımdaki tüm objeler o tonlara yakın olacaktır. 

Albüm kapağı hangi programla tasarlanır?

Albüm kapağı yaparken birden fazla programı bir arada kullanabilirsiniz. Çizimleriniz için vektörel tabanlı bir program kullanırken genel tasarım için Photoshop kullanabilirsiniz. Ancak çalıştığınız sanatçının bu albüm kapağını nerede kullanacağını mutlaka öğrenmelisiniz. Yalnızca dijital platformlar için tasarlıyorsanız. Belirli bir çözünürlükte yapabilirsiniz. Ancak işin içine basılı mecralar giriyorsa çözünürlükle ilgili detaylı düşünmelisiniz. Basılı bir albüm kapağı, reklam panoları, büyük ölçülü işler için vektörel bir çalışma yapmanız gerekebilir. 

Albüm kapağı tasarımında yazı tipi

Çoğu zaman karmaşık yazı tiplerinden uzak durulması gerekir. Özellikle reklam sektöründe. Ancak söz konusu bir müzik albümü olunca işler değişiyor. Albümün ruhuna uygun her yazı tipini kullanabilirsiniz. Müzik türüne göre görünümünün önünde hemen farklı yazı tipleri canlanıyor. Bizim tavsiyemiz imkanınız varsa yazı tipini kendiniz oluşturun. Procreate gibi yazılımla ya da grafik tablet kullanarak özgün bir yazı yazabilirsiniz. Alt metinler içinse mümkün olduğunca okunaklı ve sade fontlar tercih edilmeli. Örneğin helvetica, futura gibi. 

Single tekli şarkı kapağı nasıl tasarlanır?

Albüm kapağı ile benzer bir süreci var aslında. Ancak bu sefer daha geniş bir alana sahibiz. Çünkü albümdeki gibi bir çok parça bulunmuyor. Bu bizim için mesaj seçme konusunda özgürlük sağlıyor. Tek bir mesaj var. Bu durumda kullanacağımız objeler daha yalın olabilir. Single kapağı genellikle tek parçadır arka yüzü yoktur. Bu nedenle tüm metinler ve içerikler tek bir alanda olmalıdır. Bu tür tasarımları yaparken yerleştirilmesi zorunlu olan objeleri de düşünün. Örneğin basılı bir CD kapağı olacaksa bandrol ya da yetişkinlere uygun bir içeriğe sahipse uyarı logosu gibi. Bunlara uygun boşluklar bırakılmalı.

Albüm kapağı nasıl tasarlanır detaylarına birlikte baktık. Sizde etkileyici bulduğunuz albüm kapaklarını yorumda belirtebilirsiniz. Böylece burayı okuyan diğer dostlarımız ilham alabilirler. Teşekkürler, bir başka tasarıma dair içerikte görüşürüz. 

“Albüm Kapağı Nasıl Tasarlanır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın