Freepik Satış Yapma Rehberi

Freepik satış yapma rehberi makalesine hoş geldiniz. Her birimiz tasarım süreçlerimizde çeşitli kaynaklardan ilham alıyor ya da bazı kaynak dosyalarını internet siteleri üzerinden bulup onları farklı formlara getiriyoruz. Bu durumlarda sıklıkla karşılaştığımız bir web sitesi var Freepik. Peki bu sitedeki içerikleri yalnızca tüketmekle ilgilenmiyorsanız ve site üzerinden kendi tasarımlarınızı satarak para kazanma niyetiniz varsa hangi adımları izlemelisiniz? Freepik’te satış nasıl yapılır? Bu rehberde birlikte inceleyeceğiz. Ayrıca bu rehber dikkatinizi çektiyse İnternetten Para Kazanma (Geniş Konu) ve Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler makalelerine göz atabilirsiniz.

PSD satmak ya da vektör satışı yapmak istiyorsanız doğru adres freepik olabilir. Bu Grafik tasarım satış platformu aktif olarak kullanıldığında aylık ciddi miktarda döviz kazancı sağlayabiliyor.

Freepik Satış Yapmak

Freepik sitesinde satış yapmak için bir satıcı hesabına ihtiyacımız olacak. Daha sonrasında sisteme dosyalarımızı yükleyeceğiz ve onay sürecinin tamamlanmasını bekleyeceğiz. Üyelik aşaması sırasıyla şu şekilde;

  1. Satıcı Hesabı Oluştur bu bağlantıya tıklayarak Freepik sitesine gidelim.
  2. Daha sonra “Become a contributor” yazan butonu tıklayalım.
  3. Çıkan ekrandaki seçeneklerden bir tanesi ile hesabınızı oluşturmaya başlayın. (Google hesabı ile devam edebilirsiniz.)
  4. Karşınıza çıkan lisans, şartlar ve sözleşmeler sayfasını okuyun ve “I accept the terms and conditions” butonu ile onaylayıp sonraki aşamaya devam edin.
  5. Bu aşamada profilinizde görünecek bilgileri girmeniz gerekiyor. Buraya girdiğiniz bilgiler herkes tarafından görüntülenebilir. Kullanıcı Adı, İnternet Siteniz, Ülkeniz ve sosyal medya hesaplarınızı ekleyerek sonraki aşamaya ilerleyebilirsiniz.
  6. Son olarak bir tebrik ekranı ve “Start uploading” butonu ile karşılaşmış olmalısınız. Artık yükleme yaparak satışa hazır hale gelmenize çok az kaldı.
  7. İlk yüklemelerinizi yaptıktan sonra onay sürecine gireceksiniz. Satıcı hesabınızın onaylandığını belirten bir geri bildirim alana kadar bekleyin. Daha sonra satışlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

İlk Yükleme Nasıl Yapılır?

Yeni bir satıcı adayı olarak, Freepik resimlerinizi incelemek isteyecek. Bunun için ilk etapta 10 dosya yüklemeniz gerekiyor. Eğer 9 dosya yüklerseniz, sistem size ilerlemek için butona tıklama izni vermez. Aynı durum, panele 10’dan fazla dosya yüklesenizde geçerlidir; 30 tane yükeleme yaparsanız ve 10 tanesini seçseniz bile, buton pasif kalır. Bu nedenle yalnızca 10 dosya yükleyin.

Eğer yüklediğiniz resimler Freepik’in gerekliliklerini karşılamazsa, tekrar denemek için 10 tane daha dosya yükleyebilirsiniz. Freepik sizi bir satıcı olarak kabul etmezse, bir ay sonra tekrar deneme şansınız olacaktır. Bu yüzden en iyi çalışmalarınızı göndermek, seçilme şansınızı artırmak için önemlidir.

Dosyalarınızı yüklemek için bir zaman sınırlaması yoktur, istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ancak, ne kadar erken yaparsanız, sonuca ulaşma şansınız o kadar artar!

İlk dosyalarınız yayınlandıktan sonra, daha fazla dosya göndermek için bir süre sınırlaması yoktur. Ancak, dosyalarınızı en kısa sürede göndermeniz ve bunları yayınlayarak hızlı şekilde para kazanmaya başlamanız önerilir.

Pin

Freepik Satış Yapmak İçin Teknik Gereksinimler

Vektör dosyalar yüklemek istiyorsanız şu şartları karışlamanız gerekiyor;

EPS formatlı bir çalışma dosyası hazırlayın. Dosyanızı düzgün isimlendirin. Küçük harfler ve çizgiler kullanabilirsiniz. Örneğin “kahve_fincani_cizim.eps” aynı isme sahip bir JPG önizleme dosyası ekleyin. Unutmayın büyük, küçük harf duyarlılığı olabilir bu nedenle tam olarak aynı isme sahip olmalı. Örneğin “kahve_fincani_cizim.jpg” Dosya boyutunuz 0.5 MB ile 80 MB arasında olmalı. Önizleme görselinizin ölçüsü ile 2000 px ile 1000 px arasında olmalı. Çalışmanızı RGB renk modunda çalışmalısınız. RGB ve CMYK farkını bilmiyorsanız buraya bakabilirsiniz. Bu şartları sağlayan çalışmalarınızı Freepik sitesine yükeleyebilirsiniz.

PSD dosyaları satmak istiyorsanız aşağıdaki teknik şartların karşılandığından emin olmalısınız;

PSD formatlı dosyanızın boyutu 1.5 MB ile 250 MB arasında olabilir. Daha büyük dosyaları yüklemeniz bu aşamada imkansızdır. Vektör teknik şartındaki gibi isimlendirmeye dikkat etmelisiniz. Aynı ismi taşıyan bir önizleme JPG dosyası eklemeniz gerekiyor. Ölçü olarak yine 2000 px ile 1000 px arasında bir kenar ölçüsü kullanabilirsiniz. PSD dosyanızın renk modu da sRGB, Adobe RGB, Prophoto RGB ya da P3 olabilir.

Eğer Freepikte Stok Fotoğraf satmak istiyorsanız dosyalarınız bu şartları karşılamalı;

Fotoğrafınız JPG formatlı olmalı. Dosyanızın boyutu 0.5 MB ile 80 MB arasında olmalıdır. Yine px ölçüleri yukarıdaki ölçülerle aynıdır. Renk uzayı konusunda PSD dosyalarında olduğu gibi sRGB, Adobe RGB, Prophoto RGB ya da P3 renk modu ile yükleme yapabilirsiniz.

Ödeme Bilgilerinizi Sisteme Ekleme

Sıradaki adımda fatura bilgilerinizi girmeniz gerekecek. Bu bilgilerin, Vergi Merkezi’ne yüklemeniz gereken kimliğinizde yer alan verilerle uyuşması son derece önemlidir. Lütfen bu sayfadaki bilgileri doğru bir şekilde sağlayın. Adınızı girerken resmi evraklarda yazıldığı şekliyle girin.

Kimlik doğrulamak için iki seçeneğiniz vardır: Kişisel Kimlik Kartı veya KDV Numarası. Ödeme yöntemini istediğiniz zaman PayPal veya Payoneer olarak güncelleyebilir (bizim için tek seçenek Payoneer) ve hesap detaylarının doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Ödemeleri görüntülemek ve almak istediğiniz para birimini seçin. Lütfen bu ayarı yılda bir kez güncelleyebileceğinizi unutmayın, bu güncelleme Ocak ayından Aralık ayına kadar olan takvim yılı içinde yapılabilir.

Pin

Bir Şirket olarak kayıt yaptırıyorsanız, “Are you a company?” kutusunu seçin. Ve işletmenizin fatura bilgilerini girin. Tüm bilgi ve belgelerin şirket adı altında olması gerektiğini unutmayın.

Fatura bilgilerini kaydettikten sonra, Kimlik Belgesi bölümüne yönlendirileceksiniz. Burada, kimlik belgenizi (örneğin pasaport, kimlik kartı, ehliyet veya resmi şirket belgesi gibi) yüklemeniz gerekmektedir. Eğer kimlik belgenizin bir son kullanma tarihi yoksa, “süresiz” seçeneğini işaretleyin.

Pin
Freepik kimlik yükleme ekranı.

Freepik Ne Kadar Kazandırıyor?

Freepik günlük ziyaretçi sayısı çok yüksek olan bir kaynak satış sitesidir. Ortalama indirme başına 10 cent yani 2.5 ₺ gibi bir ücret öder. Dosyalarınızın kalitesine ve işlevselliğine bağlı olarak bazı dosyalarınız günde 90-100 defa indirilebilir. Kazancınızı etkileyen şey premium seviyede iyi dosyalar paylaşmanızla alakalıdır.

Freepik ile Nasıl Para Kazanılır?

Freepik üzerinde çok sayıda ve kategoride kaynak bulunur. Bunlardan en önemlileri PSD dosyaları yani Photoshop Kaynak dosyalarıdır. Ayrıca Vektör çizimleri, stok fotoğraflar gibi popüler tasarım araçlarını da Freepik’te sıklıkla görüyoruz. İllüstrasyon, mockup dosyaları gibi dosyalarda ilgili kategorilerin en çok aranan anahtar kelimeleri.

Eğer aktif bir Freepik kullanıcısı iseniz zaten en çok arama yapılan dosyaları tahmin etmeniz daha kolay. Bu türde içerikler üreterek satmanız ve gelir elde etmeniz daha olası. Hazırladığınız dosyaları freepik için uygun hale getirip özenli şekilde arşivlemeniz ve satıcı hesabınızda paylaşarak satılmasını ya da indirilmesini beklemeniz yeterli. İyi tasarlanmış dosyaların şansı gerçekten çok yüksek çünkü Dünya çapında günlük ziyaretçi sayısı oldukça yüksek bir kaynak site.

Freepikte Hangi Tür İçerikler Daha Çok Satılır?

Freepik satıcı panelinin trend dosyaları gösteren bir aracı bulunuyor. Freepik Ana Sayfasını ve bu araçları kullanarak hangi tasarımların daha çok indirildiğini görebilirsiniz. Geçtiğimiz ayın en çok indirilen görselleri aşağıdakiler olmuş.

Uyarılar Sonuç ve Sorular

Freepikte satışını yapmak istediğiniz dosyalarda başkasına ait görüntü, fotoğraf ya da herhangi bir öge kullanmamalısınız. Freepik telif hakları ile korunan içeriklere özen gösterir. Bu nedenle yalnızca kendi tasarladığınız özgün içerikleri platforma yüklemeye özen gösterin.

Yorum yapın