Hangi Grafik Tableti Almalıyım?

Tasarım teknolojileri giderek gelişiyor. Eskiden kağıtlara yaptığımız çizimleri tarayarak dijital ortama aktarıp dijital işlemlere oradan devam ediyorduk. Ancak artık çizim tableti var. Hangi grafik tableti almalıyım? Diye soranlar için bir rehber oluşturduk.

İnternetten gelir elde etmekPin
Yeni Rehberimiz Yayınlandı. İnternetten Para Kazanmanın Detayları ve İpuçları Bölüm 1

Grafik Tablet Nedir?

Grafik tablet tıpkı bir kâğıda çizermiş gibi çizim yapmanızı sağlayan bir arabirimdir. Bilgisayarınıza bağlayarak kullanabileceğiniz modelleri var. Aynı zamanda ekranlı olan ve bilgisayar görevi gören tabletler de mevcut.

Adobe’nin profesyonel yazılımları ve diğer grafik tasarım programları ile kolayca kullanabilirsiniz. Bir diğer belirgin özellikleri kalem basıncıdır. Yani çizdiğiniz çizgiler gerçek bir kâğıda çizerken olduğu gibi uyguladığınız basınca göre değişir.

Pin
Grafik Tablet Nedir?

Ayrıca grafik tabletleri After Effects gibi video yazılımlarında farklı efektler vermek içinde kullanabiliyorsunuz. Ufak çizimler yapmak bile fare ile bazen çok zor olabiliyor.

Tasarım dünyası dışında eğitim sektöründe de oldukça fazla kullanıyorlar. Matematik öğretmenleri için çizim tableti önemli bir araç haline geldi. Özellikle uzaktan eğitim sürecinde tüm detayları bilgisayar ortamına aktarmak zor bir iş. Bu grafik tablet sayesinde el yazınızı aynı hızda ekrana yansıtabiliyorsunuz.

Amatörler İçin Çizim Tableti Şart Mı?

Eğer çizim yapmaya ve grafik tasarıma yeni başladıysanız çok pahalı ve lüks bir çizim tableti almanıza gerek yok. Pratik yapmak ve başlangıç seviyesi dijital çizimler için alacağınız tabletler mevcut. Elbette şart değil fare kullanarak da tüm tasarım projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak özellikle çizimle ilgilenmek istiyorsanız ucuz bir tablet bakmanız iyi olur.

Pin
Çizime Yeni Başlıyorum Hangi Grafik Tableti Almalıyım?

Hangi Çizim Tabletini Almalıyım?

Bu soru tamamen bütçeniz ve hedefinizle alakalı. Bu nedenle tıpkı bilgisayar tavsiyesi yazımızda olduğu gibi kategorileri kullanmak doğru olacaktır.  Eğer çizime yeni başladıysanız uygun fiyatlı grafik tableti almak en mantıklısıdır.

Uygun Fiyatlı Grafik Tabletleri


En ucuz ve başlangıç seviyesi grafik çizim tabletlerini bu kategoride bulabilirsiniz.

Huion 420 Grafik Çizim Tableti

Fiyatına göre harika bir performans sunuyor. Bir süredir sitemizin yazarları da bu tableti kullandılar. Kalem basıncı ve taşınabilirlik açısından hafif, küçük olması avantaj.

2048 seviyeli kalem baskı hassasiyeti mevcut.  İnç başına çizgi miktarı 4000 LPS ve aktarım hızı 200 RPS yani özetle tam bir başlangıç tableti.

Xp Pen Grafik Tablet

Xp-Pen STARG430S modeli ile amatör seviyede çizimler yapabilirsiniz. Yine yukarıdaki gibi fiyat performans açısından güzel bir ürün. 4×3 inçlik bir çizim alanı var. Teknik olarak Huion’dan birazcık iyi görünüyor. Amatör bir kullanıcının anlayamayacağı kadar küçük bir farklılık var. 5080 LPI çözünürlük ve aktarım hızında ise 266 RPS tepkime süresi mevcut. İyi bir alternatif. Fiyat olaraksa çok farkı yok.

One By Wacom Grafik Tablet

One By Wacom Small modeli ile tanışın. Çizim tableti dediğimiz zaman akla Wacom geliyor. Çünkü kaliteli ve köklü bir marka. Bu modeli ise tamamen amatör kullanıcılar için yaratıldı. 8.3 x 5.7 inç çizim alanı ve yüksek hassasiyetli bir grafik tableti. Hafif ve pilsiz çalışan bir kalemi var. Ayrıca uzaktan eğitim ve eğitmenler için de harika bir seçenek gibi duruyor.

Pin
Çizim tableti önerileri – 2021

Orta Seviye Grafik Çizim Tabletleri

Bir tasarımcı olarak daha detaylı projeler üzerinde çalışıyorsanız ya da iş hayatınızda bir gereklilik haline geldiyse orta segment bir çizim tableti tercih edebilirsiniz. Daha geniş çalışma alanları ve daha hassas tabletleri bu kategoride bulabilirsiniz.

Veikk A15 Pro Grafik Tablet

Veikk A15 Pro orta sevie için alınabilecek iyi tabletlerden biri. 8192 basınç seviyesi pilsiz çalışan kalemi görece büyük çizim alanı. Zoom uyumlu olması tüm bilgisayarlarda kolayca kullanılabilmesi onu avantajlı yapıyor. Şans verilecek bir çizim tableti.

Wacom Intuos

4096 basınç seviyeli Wacom’un orta sınıf tabletlerinden biridir. Small boyutu uygun olabilir. İnce ve şık bir çizim tableti arıyorsanız bu seçeneğe bakın. Wacom zaten kendini kanıtlamış bir marka.

Xp-Pen Deco 03 Çizim Tableti

8192 seviyeli kalem ahssasiyeti ile orta sınıf için XP bir tablet. Fiyat açısından biraz daha uygun ancak performansı yüksek bir tablet arıyorsanız gözünüze hemen çarpacaktır. Eğitim sektöründe ve tasarım sektöründe kullanılabilir.

Pin
Hangi Grafik Tableti Almalıyım?

Üst Seviye Profesyonel Çizim Tabletleri

Bu kategoride en popüler olan profesyonel tabletler var. Eğer bir mimarlık ofisinde ya da yüksek çözünürlüklü baskılar için çizim yapmanızı gerektirecek. Hassasiyetin önemli olduğu işlerde çalışıyorsanız uygun tabletleri bulabilirsiniz.

Wacom Cintiq Pro

Wacom bu serisine ait bir çok modeli var. Biz Wacom Cintiq Pro 16 modelini ele aldık. Ekranlı bir çizim tabletidir. 8192 kalem hassasiyeti ve ekran renk kalitesindew %95lik bir doğruluk oranı mevcut. Profesyonel kullanımlar için oldukça uygun bir tablet.  Uyumluluk konusunda da oldukça başarılı bir cihaz ayrıca giriş ve çıkış portları mini display portu sayesinde oldukça kaliteli. Yedek uçları ve dolu bir kutu içeriği ile sunuluyor.

Xp-Pen Artist Serisi

Evet Xp Pen’de ustalar için profesyonel seviyede çizim tabletleri üretmiş durumda. Xp-Pen Artist 15.6 inçlik büyük bir ekrana sahip. Dijital olarak görüntü verebiliyor. Çizdiğiniz şeyi anında gösteren hızlı tepkime sürelerine sahip. Ayrıca %120 sRGB renk doğruluğu ile çok tatmin edici bir ekranı var. Profesyonel bir seçim için uygun çizim tableti.

Huion KAMVAS Pro

Yine uygun fiyatlı alternatif çözümler üreten bir firmadan profesyonel bir çözüm. Huion KAMVAS Pro 16 inçlik bir ekrana sahip. Bu standart bir laptop ölçülerine yakın. Pilsiz 8192 seviyeli hassas kalemi ile ve ekran teknolojileri ile listedeki diğer profesyonel ürünlerle yarışabilir. Elbette listedeki en uygun fiyatlı profesyonel grafik tablet.

Pin
En iyi grafik tablet hangisidir? Hangi Grafik Tableti Almalıyım?

Apple Tablet İle Çizim Yapılır Mı?

Evet. Bir çok amatör grafik tasarımcı Apple’ın harika çizim programlarına ve kalem performansına hayran. Bizim de sıklıkla kullandığımız bu tabletler ile dijital çizimler yapılabilir.

Ancak Adobe’un profesyonel uygulamalarını henüz çizim yapmak için IOS üzerinde kullanamıyoruz. Bunun yerine Procreate gibi çok başarılı çizim programları var. Affinity Designer’da onlardan bir tanesi.

Kalemin tüm yeteneklerini tıpkı bir grafik çizim tableti gibi kullanmaya olanak sağlıyor. Profesyonel çizim tabletlerinde olduğu gibi görerek çiziyoruz. Ancak dezavantajları da var. Çözünürlük ve Procreate’in piksel tabanlı bir program olması işleri kısıtlıyor.  Yani internet dünyasına içerikle üretiyorsanız harika alternatiftir. Ancak basılı mecralara çizim yapacaksınız ve yüksek çözünürlüğe ihtiyacınız var vektörel çizimlere ihtiyacınız var işler biraz zor olabilir.  Ancak Apple’ın bunun içinde çözümü var. iPad Pro serisi cihazlar performans olarak daha güçlü olduğu için bazı uygulamalar bu cihazlarda yüksek çözünürlüğe imkân tanıyor.

Çizim İçin Hangi iPad Alınır?

Apple’ın iPad ürünlerinde yeni modellerin neredeyse hepsi kalem desteği sunuyor.
Ancak 6.nesil, 7.nesil ve 8.nesil iPad’ler fiyat-performans açısından en uygunları. Eğer yukarıda söz ettiğim gibi çok profesyonel işlere ihtiyacınız yoksa bu tabletle birinci nesil bir Apple Pencil kullanarak harika işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Pin
iPad ile profesyonel çizimler yapmak mümkün.


Daha üst seviye bir iPad arıyorsanız Pro serisine bakmalısınız. 2.nesil kalem ile Pro serisi tabletleri kulanabiliyorsunuz. Tam ve doğru uyumluluk için Apple’ın sitesini mutlaka ziyaret edin.

Hangi Grafik Tableti Almalıyım sorusuna tüm detayları ile baktık. Hazırladığımız listede bugünün kuru ile 250 ₺ ile 25.000 ₺ arasında ürünler bulabilirsiniz. Bütçenize ve yapmak istediklerinize göre değerlendirin. Eğer bir karar veremiyorsanız yorumlar kısmından bize her türlü soruyu sorabilirsiniz.

“Hangi Grafik Tableti Almalıyım?” üzerine 4 yorum

 1. 11 yaşında bir kızım var. Çizim metakıda var. Animeler mouse ile yapmaya çalışıyor. Bütçem kısıtlı. Maksimum 4000 TL. Anladığım kadarıyla en iyi çizim belirleyici özellik basınç miktarı 8192, ekran boyutu, kalem uçlarını çeşitliliği gibi. Ekranın görsel olmasında tercihimiz.

  Cevapla
  • Merhabalar, eğer profesyonellik kaygınız yoksa yani çizimleri çok yüksek ölçülerde baskı almak istemiyorsanız. Doğrudan ekranın üzerine çizim yapıp, kağıda en yakın deneyimi almak, hızlı tepkime süreleri, kalem hassasiyeti açısından bizim önerimi Apple tabletleri değerlendirmeniz. Çizim yapılabilen 1.Nesil Apple Pencil destekli tabletler bütçenize yakın. Elbette ekstra kalem ve tek seferlik yazılım ücreti ödemeniz gerekecek. Yazılım konusunda “Procreate” dijital çizim için olağanüstü bir uygulama. Ancak ücretsiz alternatifleri ile de başlanabilir.

   O yaş aralığı ve amaç için en uygunu bu olacaktır. 7.Nesil – 8.Nesil bir iPad ya da iPad Mini işinizi görecektir.

   Diğer bir seçenek ise “XP Pen Artist 12 Pro 11.6” olabilir. Bu tableti bir ekran gibi düşünebilirsiniz HDMI bağlantısı ile hangi cihaza bağlarsanız o cihazın görüntüsünü ekranda görüyorsunuz. Yani bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bilgisayardaki çizim programını açıp bu tabletin üzerinden görerek çizim yapılabilir. Bunun piyasa değeri 4000-4500 ₺ arasında değişiyordu. Dolar kuruna göre değişiklik gösterebilir.

   Cevapla
   • Normal iPad ile iPad pro arasında özellikle de procreate kullanımında herhangi bir farklı oluyor mu yoksa sadece puronun boyut ve çözünürlük farkı mı var

    Cevapla
 2. Amatörüm.ama detaylı çalışmayı seviyorum.resim defteri gibi olsun istiyorum.Hassas dokunuş,detaylı çalışma.bazen realist çizimler,bazen de illüstrasyon çizimler yapmak istiyorum.her an yanımda olsun….önerilerinize ihtiyacım var.hangi marka?

  Cevapla
Yorum yapın