Ara
Close this search box.

Tasarımı Güçlendiren Unsurlar

Tasarımı Güçlendiren Unsurlar

Merhabalar, biliyorsunuz ki grafik tasarım şekillerle, renklerle ve görsel araçlarla bir sorunu çözme sürecidir. Peki tasarımı güçlendiren unsurlar nelerdir? Bir tasarıma başlamadan önce neleri planlamamız gerekir?

Makale kapağındaki tasarım Zeynep Can adlı tasarımcıya aittir.

Behance Profiline buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle güçlü tasarım ne demek onu düşünelim. Güçlü tasarım yalnızca görsel açıdan göze güzel görünen tasarımlar değildir. Bir tasarıma iyi diyebilmek için o çalışmanın amacını da bilmeliyiz. Zaten başarılı bir tasarım çalışması size sorun ve çözümü hakkında bilgi verir. Yani bir mesaj taşır. Görsel iletişim aracı olmanın gerekliliklerini karşılar. İşte tüm bu mesaj iletme, sorun çözme görevlerinin yanına bir de estetik güzelliği dahil ederseniz işte o tasarım güçlü bir tasarımdır. Peki daha iyi tasarımlar yapmanızı sağlayacak ipuçlarına geçelim.

Denge ya da Uyum

Tasarladığınız şey ne olursa olsun insanlarda bir denge hissi ve uyum, bütünlük çağrışımı yapmalı. Dengeden kastımız iki tarafında eşit şekilde olduğu tamamen simetrik bir tasarım değil elbette. Asimetrik bir tasarımda da denge hissi verilebilir. Önemli olan izleyici tarafından uyumu bozacak şeylerden kaçınmak.

Tasarımı Güçlendiren Unsurlar -Denge

Dengeyi bu iki yöntemle de sağlamak mümkün. Yukarıya kolay anlaşılması için bir grafik bırakıyorum. Bakın tasarım yine bir sorunu çözdü. 😊

Bunlarda uygulanmış birer örnek. Uzun yıllardır tasarımcılar denge ve uyum konusunu ciddiye alıyor. Ufak bir araştırma ile birçok örneğe ulaşmak mümkün. Simetrik ve Asimetrik olarak denge iki şekilde de kurulabilir.

Düzen

Denge ile karıştırılmaması gereken ancak çok benzer bir unsur da düzendir. Birbiri ile bağlantılı ve ilgili öğeleri gruplandırarak kolay anlaşılır olmasını sağlamak ve birbirileri arasındaki uyumu güçlendirmek için tasarımlarınızı belirli bir düzene uyarak hazırlayın. Grid ya da taslaklar, şablonlar bir düzen kurmanıza yardımcı olacak araçlardır. Evrimsel süreçte insanlar düzenli olana karşı daha hassastır. Bu nedenle belirli bir düzeni tasarımda yansıtmak o projenin daha fazla sevilmesini sağlayabilir.

Hizalama

Tasarladığınız her öğe bir başka öğe ile hizalanmalı. Ya da daha büyük bir tasarım objesine göre diğer öğeleri hizalamak tasarımı güçlendirir. Hiçbir şey rastgele yerleştirilmemelidir. Basit ancak çok etkili bir yöntemdir. Resimleri, metinleri birbirlerine göre hizalamak sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Tekrarlar

Tasarımda kullandığınız bazı şeyleri devamlılığı vardır. Renkler, bazı şekiller, yazı karakterleri gibi. Tasarımın bütünlüğünü koruyacak ve diğer düzen, uyum gibi unsurları güçlendirecek bir başka yöntemde bu tekrarları kullanmaktır. Bu tekrarlar ile bir konsept ve tema yaratmanız mümkün. Marka kimliği yaratırken de bu tekrarlama unsurundan yararlanılır. Diğer öğeleri birbirine bağlayan, tutarlı bir proje için tekrarlama yöntemini kullanın.

Zıtlık

İki öğe tamamen aynı değilse onları görsel olarak farklı tasarlayın. Kontrast’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Sitemizde de çoğu makalede bu kavrama denk gelmek mümkün. Hatta yeri gelmişken kontrastı kullanarak nasıl harika etkilerin yaratıldığını anlattığımız Emre Yusufi Heykellerinden Öğreneceklerimiz aldı makaleyi de tavsiye edelim. Kontrast belirli öğelerin diğerlerinden daha ilgi çekici hale getirilmesini sağlar.

Tüm bu unsurların yanına aslında tasarımın temel ilkelerinde anlattığımız ve bu makalede anlattığımız ortak unsurları da ekleyince güçlü bir tasarımın formülü çıkıyor.

Tasarımı Güçlendiren Unsurlar adlı makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. İçeriklerimizi hızlı şekilde görebilmek için aşağıdaki Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. Görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

3 yanıt

  1. benimde böyle bir yeteneğimin olmasını çok isterdim çok dikkatimi çekiyor çok güzel eğitici bir makale olmuş emeğinize sağlık başarılar

  2. Butik sayfam için bir logo tasarlanması düşünürken siteniz çıktı karşıma vok egitici bir yazı olmuş gerçekten teşekkür ediyorum umarım verdiğiniz taktikleri uygulayarak güzel bir logo olustururum:)

  3. Çok güzel anlatmissiniz emeklerinize sağlık gerçekten verdiğiniz bilgilerin hepsi çok etkili ve önemli her tasarımda bunların hepsi mutlaka bulunmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye