Tasarımı Güçlendiren Unsurlar

Merhabalar, biliyorsunuz ki grafik tasarım şekillerle, renklerle ve görsel araçlarla bir sorunu çözme sürecidir. Peki tasarımı güçlendiren unsurlar nelerdir? Bir tasarıma başlamadan önce neleri planlamamız gerekir?

Makale kapağındaki tasarım Zeynep Can adlı tasarımcıya aittir.

Behance Profiline buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle güçlü tasarım ne demek onu düşünelim. Güçlü tasarım yalnızca görsel açıdan göze güzel görünen tasarımlar değildir. Bir tasarıma iyi diyebilmek için o çalışmanın amacını da bilmeliyiz. Zaten başarılı bir tasarım çalışması size sorun ve çözümü hakkında bilgi verir. Yani bir mesaj taşır. Görsel iletişim aracı olmanın gerekliliklerini karşılar. İşte tüm bu mesaj iletme, sorun çözme görevlerinin yanına bir de estetik güzelliği dahil ederseniz işte o tasarım güçlü bir tasarımdır. Peki daha iyi tasarımlar yapmanızı sağlayacak ipuçlarına geçelim.

Denge ya da Uyum

Tasarladığınız şey ne olursa olsun insanlarda bir denge hissi ve uyum, bütünlük çağrışımı yapmalı. Dengeden kastımız iki tarafında eşit şekilde olduğu tamamen simetrik bir tasarım değil elbette. Asimetrik bir tasarımda da denge hissi verilebilir. Önemli olan izleyici tarafından uyumu bozacak şeylerden kaçınmak.

Pin
Tasarımı Güçlendiren Unsurlar -Denge

Dengeyi bu iki yöntemle de sağlamak mümkün. Yukarıya kolay anlaşılması için bir grafik bırakıyorum. Bakın tasarım yine bir sorunu çözdü. 😊

Bunlarda uygulanmış birer örnek. Uzun yıllardır tasarımcılar denge ve uyum konusunu ciddiye alıyor. Ufak bir araştırma ile birçok örneğe ulaşmak mümkün. Simetrik ve Asimetrik olarak denge iki şekilde de kurulabilir.

Düzen

Denge ile karıştırılmaması gereken ancak çok benzer bir unsur da düzendir. Birbiri ile bağlantılı ve ilgili öğeleri gruplandırarak kolay anlaşılır olmasını sağlamak ve birbirileri arasındaki uyumu güçlendirmek için tasarımlarınızı belirli bir düzene uyarak hazırlayın. Grid ya da taslaklar, şablonlar bir düzen kurmanıza yardımcı olacak araçlardır. Evrimsel süreçte insanlar düzenli olana karşı daha hassastır. Bu nedenle belirli bir düzeni tasarımda yansıtmak o projenin daha fazla sevilmesini sağlayabilir.

Pin

Hizalama

Tasarladığınız her öğe bir başka öğe ile hizalanmalı. Ya da daha büyük bir tasarım objesine göre diğer öğeleri hizalamak tasarımı güçlendirir. Hiçbir şey rastgele yerleştirilmemelidir. Basit ancak çok etkili bir yöntemdir. Resimleri, metinleri birbirlerine göre hizalamak sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Pin

Tekrarlar

Tasarımda kullandığınız bazı şeyleri devamlılığı vardır. Renkler, bazı şekiller, yazı karakterleri gibi. Tasarımın bütünlüğünü koruyacak ve diğer düzen, uyum gibi unsurları güçlendirecek bir başka yöntemde bu tekrarları kullanmaktır. Bu tekrarlar ile bir konsept ve tema yaratmanız mümkün. Marka kimliği yaratırken de bu tekrarlama unsurundan yararlanılır. Diğer öğeleri birbirine bağlayan, tutarlı bir proje için tekrarlama yöntemini kullanın.

Pin

Zıtlık

İki öğe tamamen aynı değilse onları görsel olarak farklı tasarlayın. Kontrast’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Sitemizde de çoğu makalede bu kavrama denk gelmek mümkün. Hatta yeri gelmişken kontrastı kullanarak nasıl harika etkilerin yaratıldığını anlattığımız Emre Yusufi Heykellerinden Öğreneceklerimiz aldı makaleyi de tavsiye edelim. Kontrast belirli öğelerin diğerlerinden daha ilgi çekici hale getirilmesini sağlar.

Pin

Tüm bu unsurların yanına aslında tasarımın temel ilkelerinde anlattığımız ve bu makalede anlattığımız ortak unsurları da ekleyince güçlü bir tasarımın formülü çıkıyor.

Tasarımı Güçlendiren Unsurlar adlı makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederiz. İçeriklerimizi hızlı şekilde görebilmek için aşağıdaki Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz. Görüşmek üzere.

“Tasarımı Güçlendiren Unsurlar” üzerine 3 yorum

  1. benimde böyle bir yeteneğimin olmasını çok isterdim çok dikkatimi çekiyor çok güzel eğitici bir makale olmuş emeğinize sağlık başarılar

    Cevapla
  2. Butik sayfam için bir logo tasarlanması düşünürken siteniz çıktı karşıma vok egitici bir yazı olmuş gerçekten teşekkür ediyorum umarım verdiğiniz taktikleri uygulayarak güzel bir logo olustururum:)

    Cevapla
  3. Çok güzel anlatmissiniz emeklerinize sağlık gerçekten verdiğiniz bilgilerin hepsi çok etkili ve önemli her tasarımda bunların hepsi mutlaka bulunmalı

    Cevapla
Yorum yapın