Tasarımda Minimalizm

Tasarımcıların bir süredir aşina olduğu bir kavram tasarımda minimalizm nedir? Detayları ile öğrenmek için makalemize hoş geldiniz. Tasarım Fikir ekibi olarak web sitemizi tasarlarken bu kavramdan biz de yararlandık. Karma karışık posterler, afişler, reklamlar, internet siteleri göz önünde bulundurulunca Minimalizm kavramının değeri ortaya çıkıyor.

Özetle minimalizm için fazlalıkları çıkarıp atmak, kalan öğeleri de stratejik şekilde yerleştirmek diyebiliriz. Tasarımı hem güzel bir görünüme kavuşturmak. Hem de mesajını düzgün şekilde iletmek için kullanılan bir yöntem.  Tasarımınızı güçlendirmek için iyi bir alternatif.

Pin
Renkleri iyi düşünün.

Minimalist Tasarımda Renk Kullanımı

Her tasarım projesinde olduğu gibi renk en önemli araçlarımızdan biridir. Minimalist tasarımda mümkünse tek bir vurgu rengi olmalı. Bu renk az miktarda ve orantılı kullanılmalı. Doğru kullanıldığı sürece tüm renkler bu tür tasarımlara dahildir. Ancak en etkili sonuçları kontrastı yüksek olacak şekilde kullanılan renklerde elde ediyoruz. Bu nedenle bazı tasarımcılar parlak ve canlı renkleri tercih ediyorlar. Renk seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorusu için harika bir kaynak hazırladık. Renklerin anlamı adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Tasarım Düzeni

Minimalist tasarımlarda en zor bölüm bir tasarım düzeni, şablon oluşturmaktır. Çünkü projenizde kullandığınız her öğenin bir anlamı olmalı ve az sayıda öğe kullanmalısınızdır. Tasarıma bakan kişinin çok zaman geçmeden verdiğiniz mesajı anlaması gerekir. Tek tek kullandığınız öğelerin yanı sıra tüm sayfada anlamlı olmalı.

Pin
Tasarım düzeni ve minimalist taslak.

Beyaz Boşluk

Tasarımın en önemli yanlarından biri boşluklardır. Doğru kullanılmış bir negatif alana yerleştirilen obje daha çok dikkat çeker. İzleyicinin dikkatini daha çok çeker. Sizi gereksiz karmaşadan kurtaracak en önemli araç beyaz boşluklardır. Bu boşluklara negatif alan denir. Beyaz boşluklarla anlatmak istediğiniz birçok şeyi kolayca tasarıma taşıyabilirsiniz. İyi bir tasarımda minimalizm etkili bir yöntem.


Ayrıca beyaz kullanımı tasarım projenizde bir denge oluşturmaya yardımcı olur. Bu nedenle taslak oluştururken negatif alanları da göz önünde bulundurarak işe başlayın.

Görseller Nasıl Kullanılır?

Minimalist tasarımlarda görsel, resim ve fotoğraf kullanmak biraz risklidir. Eğer projenizin mesajını yazılar ve tasarımınız ile aktaramıyorsanız görsel kullanmayı tercih etmelisiniz. Kullandığınız görsel de anlaşılır ve sade olacak. Renk ve kompozisyon konusunda dikkatli olmalısınız. Görsellerin boyutunu iyi düşünün. Onları bir mesajı güçlendirmek için iyi ayarlayın.

Pin
Görsel kullanımı örnekleri.

Yazı Karakterleri ve Metin


Yazı tipi de oldukça önemlidir. Yalnızca Minimalist tasarımlarda değil tüm tasarım projelerinde geçerli bir kural vardır. İki veya üçten fazla yazı karakteri kullanmak yanlış bir harekettir. Birçok tasarımda başlıklar için bir karakter ve alt metinler için farklı bir karakter kullanılıyor. Doğru kullanıldığında gayet hoş çalışmalar ortaya çıkar. Ayrıca yazı tiplerinin farklı formlarını da düşünün. Örneğin başlığı 400 genişlikte ve kalın şekilde yazıp. Aynı yazı tipi ile alt metinleri 200 genişlik ve normal şekilde kullanabilirsiniz.

Pin
Başlık, alt metin ve imza üç farklı font kullanılmıştır.

Web Tasarımda Minimalizm

Son yıllarda internet sitesi tasarlayan tasarımılar arasında da oldukça popüler bir alan. Ancak bazı tasarımcılar olayı çok yanlış anlamış gibi. Minimalist ve sade bir site tasarlamak yerine içerikten yoksun boş bir site yapabiliyorlar. Önemli olan içeriği, kullanıcının aradığını sade bir şekilde sunmaktır. Her web projesi için Minimalist olmak mümkün olmaz. Özellikle haber siteleri zor bir alandır. Ülkemizde çoğunlukla dikkat çeken manşetler, görseller, farklı farklı fontlar kullanılıyor. Ancak size sade ve içerik odaklı bir haber sitesi örneği bırakabilirim.

Pin
The New York Times’ın sade ve şık haber sitesi. Tasarımda Minimalizm

Logo Tasarımında Minimalizm


Logoların en büyük özellikleri temsil ettikleri marka ile çağrışım yaratmasıdır. Bu nedenle karmaşadan uzak ve sade olmalılar. Ayrıca her yerde kullanılabilmesi için Minimalist tasarımlar daha uygundur. Logo nasıl tasarlanır? İçeriğine göz atmanızı öneririm.

Tasarımda Minimalizm çok güçlü bir silahtır. Özetle basit olun. Sade olun. Mesajınızı ve tasarımınızı bir üst seviyeye çıkarın. Kullandığınız her öğenin bir anlamı olmalı. Görsel sanatlarda minimalizm ne demektir öğrenmek için bir bağlantı daha bıraktık. Bu makalede yazılanlarla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın