Sosyal Medya Görselleri Nasıl Olmalı?

Sosyal medya görselleri gönderilerin öne çıkması açısından büyük önem taşıyor. Hatta Instagram gibi platformlar sadece görseller üzerinden çalışma sistemine sahip olduğundan görsel tasarımına da dikkat etmek gerekiyor. Sadece bireyler için değil kurumsal hesaplar için de çok önemli olan görsel kullanımında doğru işlem yapabilmek için belirli noktaları göz önünde tutmalısınız.

Sosyal Medya Platformuna Uygun Tasarım Yapılmalı

Sosyal medya tasarımı yapmak için en önemli noktaların başında görselin yer alacağı platformun ölçülerine uygun tasarım yapmak gerekiyor. Bu kapsamda hangi alanda paylaşım yapılacaksa burasının ölçüleri ve konseptine uygun olarak tasarım yapılmalıdır. Örneğin Facebook için gönderiler kare şeklinde olmalıdır. Ölçünün yanında platformun konsepti de önem taşır. Linkedin gibi bir platform için hazırlayacağınız görsel daha ciddi ve amacına uygun olmalıdır.

Sosyal Medya Tasarım Ölçüleri makalesinden en popüler platformların özel ölçülerini bulabilirsiniz.

Yazı ve Çizimler Okunaklı Olmalıdır

Pin

Sosyal medya gönderi tasarımı için sadece çizim değil eğer görselde metin de yer alacaksa bu durumda bu metnin okunaklı ve anlaşılır olmasını sağlamalısınız. Burada da dikkat edilecek nokta doğru font ve punto seçiminde yatıyor. Fazla büyük ya da fazla küçük font tercih edilmemelidir. Böylece görselin ilgi çekmesi ve etkileşim sayısı da artmış olacaktır.

Sosyal medya görselleri tasarımı yaparken görsel metni başlık ve alt başlıktan oluşabilir. Ancak birden fazla alt başlık kullanmak görselin okunaklı olmasını bozacağı için tercih edilmemelidir. Aynı zamanda tasarım reklam amacı taşıyorsa, hedef kitlesinin ilgisini çekecek özellikler taşıması da sağlanmalıdır. Böylece gönderi amacına ulaşacaktır.

Görsellerden şayet birden fazlaysa bu durumda da görsellerin bütünlüğü oluşturulmalıdır. Bu duruma daha çok marka hesapları dikkat etmelidir. Örneğin gönderide kahve tanıtımı yapılıyorsa bir sonraki görsel yine kahveyle ilgili olabilir. Biraz daha kapsamı genişletmek gerekirse bu durumda da tatlı, kurabiye gibi görseller de yer alabilir.

Buradaki temel nokta görsellerin anlam taşıması ve belirli bir içerik dahilinde paylaşılıyor olmasıdır. Böylece sosyal medyada yer alacak görseller hedef kitleye çok daha kolay şekilde ulaşabilir. Aynı şekilde etkileşim sayılarının da artmasını sağlayarak hesabın takipçi ve beğeni sayısı açısından da yükselmesini mümkün hale getirebilir.

Yorum yapın