Restoran Menüsü Tasarım Fikirleri

Merhabalar, çeşitli tasarımcıların hazırladığı ve dikkat çeken Restoran Menüsü Tasarım Fikirleri’ni derledik. Bu listeye geçmeden önce size kısaca bir restoran menüsü nasıl tasarlanır? Konusunda bildiklerimizi paylaşmak istedik. En iyi restoran menüleri, Restoraunt menüsü nasıl olmalı, tasarım fikirleri makalemizin içerisinde bulunuyor.

Restoranlar İçin Menü Tasarımı Nasıl Olmalı

Son yıllarda her ne kadar QR kod kullanan dijital menülere alışsak bile hala geleneksel menü kullanan firmalar var. Peki bir menü tasarımında tasarımcı nelere dikkat etmeli?  Öncelikle menü tasarımı özgünlük konusunda kritik bir alandır. Çalıştığınız restorana özgün bir tasarım yaparsanız menüdeki ürünleri ve markayı daha prestijli hale getirir. Firmanın farklı yanlarını düşünün. Menü tasarımı bir restoranın hizmet kalitesini ve fiyat aralığını doğrudan yansıtır. Çok ucuz ürünlerin satıldığı bir restoran ile çok pahalı bir restoranın menü tasarımı muhtemelen benzemeyecektir. Öncelikle ne tarz bir menü yapmak istediğinizi düşünün. Nasıl bir algı yaratmak istiyoruz. Renkleri nasıl kullanabiliriz? Sadelik konusunda nasıl bir yol izlemelisiniz? Bu tür soruları firma yetkilisi ile görüşerek yanıtlayın.

Pin
Restoran Menüsü Nasıl Tasarlanır?

Karmaşadan uzak durun. Müşteriler menüye baktığı zaman aradığını kolayca görmeli. Tek bir sayfada çok sayıda ürün göstermeye çalışmayın. Bu o ürünleri değersiz hale getirir. Mutfaktan çıkan her tabak değerlidir. Bunu menü de belli etmelisiniz.

Kategorileri düşünerek tasarım yapın. Her kategori için genel tasarımdan uzaklaşmadan ufak farklılıklar ekleyin. Böylece mekanın müdavimi olan müşteriler için bir ipucu bırakmış olursunuz.

Fiyat etkisi. Eğer diğer firmalara göre pahalı hizmet veren bir restoran için tasarım yapıyorsanız menüdeki fiyatların boyutunu hesaplayarak hareket edin. Fiyatları çok büyük yazmak tasarımda görsel hiyerarşi kurallarında söz ettiğimiz gibi müşterinin önce fiyata bakmasını sağlar. Böylece ürün içeriği ile ilgilenmeden fiyata odaklanırlar.

En İyi Restoran Menüsü Örnekleri

Bu listede çeşitli ülkelerden grafik tasarımcıların hazırladığı menü tasarımlarını sunduk. Behance, Dribbble gibi tasarım portföy sitelerindeki en güzel tasarımları bir araya getirdik.

Pin
Anastasi Konst tarafından hazırlanan restoran menü tasarımı.

Ukraynadan Anastasi Konst isimli tasarımcının hazırladığı bu menü oldukça şık. Pahalı bir et restoranı için gayet uygun bir tasarım. Bu tasarımda yemek isimlerini ve porsiyon miktarlarını ve fiyat bilgilerini nasıl konumlandırdığına bakın.

Tasarımda kullanılan görseller çok önemlidir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi ürün görselleri tam yukarıdan dik bir açı ile mevcut. Böylece bir ürünün sunumunda müşteriyi nelerin beklediği gayet açık. Bir porsiyon içerisindeki garnitürler ve servis edilecek ürün net şekilde görünüyor.

Pin
Aleksandr German tarafından tasarlanan bir restoran menüsü.

Şık bir cafe ya da restoran algısı oluşturan bu tasarım Aleksandr German imzası taşıyor. Mekanı hiç görmeden böyle bir menü görseniz mekan hakkında neler hissedersiniz? İşte tasarım bu kadar güçlü bir şey. Bu menü de sadelik ve pastel tonlar kullanılmış. Renklerin anlamı adlı makalemizde söz ettiğimiz gibi mor ve pembe renklerin tonları kullanılmış. yani bir lüks algısı ve romantizm algısı var. Ayrıca küçük ikonlar ile ürünlerin özellikleri belirtilmiş. Güzel bir taktik.

Renkli Menü Tasarımı Örnekleri

Pin
Sergey Ananiev tarafından tasarlanan restoran menü tasarım örneği.

İşin içerisine renkleri dahil edelim. Sergey Ananiev tarafından tasarlanan bu menü tasarım örneğinde renkler ön planda. Kırmızı etler için farklı bir renk, beyaz etler ve diğer kategoriler için farklı renkler. Kategoriye özel bir arka plan kullanımı ile farklılık vurgusu var. Arka plan kullanımına dikkat edin. Karmaşık olmak yerine sade bir doku var. Böylece yazılar ve ürün görselleri daha dikkat çekici hale gelmiş.

Pin
Erick Santana tarafından tasarlanan menü tasarımı.

Tipografi sanatını dahil edelim. Yazılar ve şekiller üzerinden bir kurgu yaratılan bu tasarımda Brazilya’dan Erick Santana imzası var. Hedef kitleyi düşünürsek bu hareketlilik ve kullanılan renk tonları bu menüyü iyi bir tasarım projesi haline getirmiş diyebiliriz.

Pin
Turkan Budag tarafından tasarlanan restoran menusu.

Tiflis’ten Turkan Budag tarafından tasarlanan bu menüde geleneksel çizimler ve mistik bir hava var. Mekanın genel tasarımına ve ismine uygun olması için bu tarz özel tasarımlar yapmak mümkün.

Pin
Restoran Menüsü Tasarım Fikirleri Daria Sokolova Tasarımı.

Daria Sokolova tarafından hazırlanan bu projede birden fazla teknik bir arada yer alıyor. Ayrıca ürünleri kategorilerden bağımsız olarak tasarlamak bir satış ve psikoloji tekniğidir. Böylece sadece aperatif bir şeyler yemek isteyen bir müşteriye o mekanda çorba gibi yan ürünlerin olduğunu da anımsatır.

Restoran Menüsü Tasarım Fikirleri makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarda görüşmek üzere.


“Restoran Menüsü Tasarım Fikirleri” üzerine bir yorum

  1. üçüncü tasarım güzelmiş içerik için teşekkürler grafik tasarım için böyle bi blog lazımdı

    Cevapla
Yorum yapın


24