Ara
Close this search box.

Grafik Tasarımı Nasıl Öğrenirim

grafik tasarımı nasıl öğrenirim

Merhaba, ücretsiz olarak ve bir kursa gitmeden grafik tasarımı nasıl öğrenirim diye araştıyorsan bazı ipuçlarımız var. Kendi kendine ilgi duyduğun bir sanat dalını ve mesleği öğrenebilmek için sabırlı ve istekli olman lazım. 

Eğer gerçekten istiyorsan iyi bir planlama ve sıralamayla çok iyi ve saygı gören bir tasarımcı olmak mümkün. Öncelikle kendine inanarak başlamalısın.

Mental Hazırlık Süreci

Bir çoğumuz bazı şeyleri öğrenmeye ve yapmaya heves ediyoruz. Genelde bu hevesler çabuk geçiyor ve yarıda bırakıp başka yollara gidiyoruz. Özellikle bu durum üzerinde iyice düşünün. Gerçekten iyi bir tasarımcı olmak istiyor muyum? Sorusunu kendinize sorun. Eğer cevabınız evet ise ve yeni şeyler yaratmak gerçekten sizi mutlu edecekse öğrenme sürecine başlamaya karar verebilirsiniz. 

Tasarımın Genel Prensiplerini ve Kuralları

Herhangi bir çizim, program vb araçları öğrenmeden önce ilk aşama bu olmalı. Çünkü neye ihtiyacınız olduğunu ve yöntemleri bu aşamada öğrenirsiniz. 

Tasarımda görsel hiyerarşi kuralları gibi temel bilgileri öğrenin. Grafik tasarım nedir? Hangi alanlarda kullanılır? Detaylarını inceleyin. Tüm bu bilgileri Tasarım Fikir’de kolayca bulabilirsiniz. Daha sonra kendinize öğrenmek için güvenli bir alan seçin. Örneğin web tasarımı ya da daha rahat edebileceğiniz afiş tasarımları, sosyal medya tasarımları gibi. Öncelikle bir ana alan belirlemek önemli. Daha sonra işi öğrendiğinizde tüm alanlarda içerik üretebilirsiniz. 

grafik tasarımı nasıl öğrenirim

Alan belirledikten ve grafik tasarım hakkında genel olarak temel bilgileri edindikten sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz. 

Programlar ve Araçlar

Aslında bir tasarımcı için her şey tasarım aracı. Kağıt, kalem, kum ve bir ağaç dalı. Ama artık bu yöntemler geride kaldı. En iyisi siz güncel tasarım programlarını araştırın.

Artık neler yapacağınızı biliyorsunuz. Size bu aşamada lazım olan şey bir uygulama. Tüm uygulamaları aynı anda öğrenmeye çalışmak pes etmenize neden olur. Yavaş ve güçlü adımlarla ilerleyin. 

Sektörde en çok kullanılan programlar ne işe yarıyor araştırın. Şurada detaylı bir liste hazırlamıştık bakabilirsiniz. 

Grafik tasarım programlarını öğrenme

Her programın kendi temel öğreticisi ve ipuçları var. Bu nedenle kimseye ihtiyacınız yoktur. Ancak YouTube, Tasarım Fikir, forumlar, Facebook grupları gibi kaynaklardan ücretsiz eğitimler bulabilirsiniz. Hem de çok sayıda. 

Popüler İşleri ve Tasarımcıları Takip Edin

İlham almak ve tekrarlamak sizi başlangıçta geliştirecek önemli bir adımdır. Elbette ücretli ve profesyonel olarak hizmet verenlerin bu tür yöntemleri kullanması suç ve etik değil. Ancak siz öğrenme aşamasındasınız ve ilham alıp iyi olan tasarımları yeniden yapmaya çalışarak kendinizi geliştirmekte sakınca yok. 

Portfolyo sitelerini inceleyin. Özellikle ilk aşamada seçmek istediğin alan üzerine başka tasarımcıların projelerini incele. Bir süre sonra hem programlara hem de tasarım dinamiklerine alışacaksınız. 

Gerçek Bir Projeye Başlayın

Artık gerçek bir projeye başlama zamanı. En güzel öğrenme yöntemlerinden biri de iyi bir proje yaratmak. Çünkü insanların ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre bir iş ortaya çıkartmak için bazı kaygılarınız olur. Sorun çözme ve mesaj iletme gibi olgularla tanışırsınız. 

Grafiker olmak için neler yapılablir?

Bu aşamada kendi projenizi oluşturabilir ya da mevcut bir firmaya, bir projeye görsel destek sunabilirsiniz. Bu size gelen geri bildirimlerden de bekleneceğiniz anlamına gelir. Gelişim sürecinde ciddi katkı sağlar. 

Usta Çırak İlişkileri

Hala en etkili öğrenme yöntemi usta çırak ilişkileridir. Bu sektörde zaman harcamış ve tecrübe edinmiş birini mentor olarak seçebilirsiniz. Yaptığınız projeleri ve tasarımları birlikte değerlendirip artılarınızı ve eksilerinizi görebilirsiniz. 

İnsanlardan öğreneceğimiz çok şey var. Öğrenim süreci hiç bitmiyor. Her ne kadar ustalaştığınızı da düşünseniz hala bilmedikleriniz olabilir.

Portfolyo Oluşturun

Artık grafik tasarımcısınız. Bir çok aşamayı tamamladınız. Projeler ürettiniz ve en iyilerini seçtiniz. Bunlarla birlikte bir portföy oluşturarak dijital ortamda bende varım demeniz lazım.

Özellikle günümüzde CV ve portföy çok önemli. Eğer artık para kazanmak istiyorsanız ve yavaş yavaş profesyonel bir tasarımcı olmak için adım atma kararı aldıysanız kendiniz ispatlamanız lazım. Çevrimiçi sitelerde tasarımlarınızı paylaşın. Behance, Dribbble gibi. 

grafik tasarımı nasıl öğrenirim

Tasarım Fikir’de tasarımcı olarak para kazanma yöntemleri adlı bir içerik var. Onu okuyarak sektörde nerelerde iş bulunur nasıl kazanç elde edilir öğrenebilirsiniz. 

Kendi kendime grafik tasarımı nasıl öğrenirim sorusu için iyi bi yol haritası ve cevap sunduk. Bu süreçte ekibimize her türlü konuda soru sorabilir ve ücretsiz olarak danışa bilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler. Bir başka içeriğin altında, yorumlarda görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

2 yanıt

  1. zaman ve emek harcayarak grafik tasarım değil her şeyi öğrenirsiniz yeterki isteyin

  2. Burçin hanıma ve Makaleye katılıyorum. Hedef belirlenip azimle emek harcandığı zaman karşılığını almamanız mümkün değil. Size mutlaka bir şeyler katacaktır. Yardım almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

2 yanıt

  1. zaman ve emek harcayarak grafik tasarım değil her şeyi öğrenirsiniz yeterki isteyin

  2. Burçin hanıma ve Makaleye katılıyorum. Hedef belirlenip azimle emek harcandığı zaman karşılığını almamanız mümkün değil. Size mutlaka bir şeyler katacaktır. Yardım almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye