Grafik Tasarım Nedir?

Geçmişten bugüne kadar yaşadığımız her alanda, duvarlarda, dergilerde, afişlerde, kitaplarda veya logolarda görsel yahut yazılı bir şekilde karşımıza çıkan tasarımların bir mesleğe ait çalışmalar olduğunu biliyor muydunuz? Bu çalışmaları gerçekleştirilen meslek dalı grafik tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Grafik tasarım nedir diye merak ediyorsanız ve grafik tasarım ile alakalı bazı bilgileri öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında bunlara sizin için değineceğiz.

Ayrıca grafik tasarım uzmanı kimdir ve ne iş yapar adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Grafik Tasarım Nedir?

Pin
Tasarım Mesleği

Grafik tasarım; hedef kitleye ulaştırılmak istenen bir iletinin, görsel veya yazılı olarak bir düzlemde 2 boyutlu ya da 3 boyutlu yapılmış olan logo, billboard, kitap, afiş, animasyon ambalaj tasarımı veya kitap gibi yaratıcılık isteyen tasarımları meydana getiren meslektir. Grafik tasarım sektörünün ve tasarımlarının içerisinde denge vurgulama, hizalama, oran tekrarlama, karşıtlık gibi en çok sanatsal ölçü yer almaktadır. Bu tasarım öğeleri kullanılarak grafik tasarımları oluşturulmaktadır.

Grafik Tasarımın Tarihçesi


Dünyada insanlık var olduğundan bu yana iletişim ihtiyacı ve kendine anlatma çabası söz konusu olmaktadır. Bunu milattan önceki dönemlerde mağara duvarlarında yapılmış olan resim ve yazının icadı sonrası gerçekleştirilen iletişim şekillerinden anlayabiliyoruz. Daha sonraki dönemde karşımıza el yazması dini içerikli kitaplar çıkıyor. 15. yüzyılda Gutenberg arafından hareketli matbaanın icat edilmesiyle kitapların yaygınlaşması ve diğer sanatsal çalışmalar grafik tasarımın tarihçesi ve tarihi gelişimi içerisinde yer alıyor. Grafik tasarım mesleğinin asıl yükselişe geçmesi ise sanayileşmenin gerçekleştiği ve dünyanın küreselleşmeye başladığı dönemlere denk geliyor. Fotoğraf makinesinin keşfedilmesi de bu konuda oldukça önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Pin
Grafik tasarımcı kişiler geniş bir çalışma alanına sahiptir

Grafik Tasarımın Alanları Nelerdir?

Grafik tasarımın alanları oldukça geniştir. Hatta bu alanların neredeyse sınırsız olduğunu söyleyebiliriz. Gözünüzün gördüğü hemen her yerde grafik tasarımı ile ilgili bir ürünü görebilirsiniz. Yolda yürüdüğünüzde reklam panolarında, marketteki promosyonlarda, satın aldığınız herhangi bir ürün veya hizmette, televizyonda, gazetelerde, dergilerde, kitaplarda, broşürlerde ve marka tanıtımlarında aklınıza gelen hemen hemen her yerde ve her alanda grafik tasarımından bir iz görebilirsiniz. Bu yüzden grafik tasarımın çalışma alanı oldukça geniştir.

Grafik Tasarımın Mesleğinin Nitelikleri

Grafik tasarımı oluşturmak için grafikerlerin dikkat edilmesi gereken bazı nitelikleri bulunmaktadır. Öncelikli olarak grafiker tarafından yer, zaman ve biçim ilişkisi görülmelidir. Grafikerlerin yüksek bir görsel zekaya ve zengin bir hayal gücüne sahip olması gerekmektedir. Renklerin birbiriyle uyumuna veya zıtlığına hakim olması da aranılan bir diğer nitelik olmaktadır. Sanatsal alanlarda yenilikçi bir yapıya sahip olması gereken grafikerler aynı zamanda tasarım ihtiyaçlarına doğru karar vermeli ve müşterinin talep ettiği hizmetleri etkileyici bir şekilde sunmalıdır.
Teknik açıdan olaya bakıldığında grafikerler bilgisayar destekli grafik tasarımda kullanılan programlara hakim olmalı ve bu programlar üzerinden özgün tasarımları orijinal bir şekilde ortaya çıkarmalıdır. Daha sonrasında bu tasarımın üretim ve baskı süreçlerinde kontrol ederek, estetik yönden dikkat çeken tasarımları oluşturmalıdır. Meslek alanı durmaksızın gelişimine devam ettiği için grafikerler de gelişime her zaman açık olan ve kendini her daim geliştiren kişiler olmalıdır.

Pin
Tasarımcılar nasıl para kazanır?

Grafik Tasarımcı Nerelerde Çalışabilir?


Grafik tasarımcı kişiler geniş bir çalışma alanına sahiptir. Freelance çalışabileği gibi birçok farklı sektörde kendisine iş bulabilir. Grafik tasarımcıların çalışabileceği alanlar;

  • Matbaa ve basım şirketleri
  • Grafik tasarım firmaları
  • Reklam ajanslarında
  • Web tasarım firmaların
  • İnternet ve bloglarda
  • Film, dizi vb. firmalar olabilmektedir.

Yeni çalışmaya başlayan bir grafik tasarımcı belki ilk başlarda düşük ücret alabilir ama kendini geliştirdikçe ve tecrübe kazandıkça kazanacağı miktar da artış gösterecektir.

Grafik Tasarım Nedir? adlı içeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler. Grafik tasarımcı olarak nasıl para kazanılır merak ediyorsanız tasarımcılar için para kazanma yöntemleri adlı makaleye bekliyoruz. Yorumlarda görüşmek üzere.

“Grafik Tasarım Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın