Grafik Tasarım Uzmanı Nedir?

Merhabalar, grafik tasarım uzmanı hakkında detaylı bir rehber hazırladık. Öncelikle grafik tasarımın geçmişine giderek onu iyice anlamalıyız. Bir grafik tasarım uzmanı ne iş yapar? Grafik tasarım nedir? Bu ayrıntılı makalede birçok soruya cevap vereceğiz.

Bir grafik tasarım uzmanı ihtiyacı ilk defa Birinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıktı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce de tasarımlar vardı. O dönemlerde grafik tasarımcılar daha çok zengin kesime hitap eden lüks nesnelere arzu uyandırmak için tasarımlar yapıyordu. Ancak savaştan sonra kaynakların kısıtlı olması bu tür reklamları anlamsız kıldı. Tüketim alışkanlıkları değişti.

Artık dünya değişiyordu ve 20. yüzyılda tasarımcılar da değişmek zorundaydı.

O dönemlerde sanat ve tasarım okulları kuruldu. Bu okullarda tasarımın insan psikolojisi üzerindeki etkileri anlatıldı. Bu süreçte kısıtlı kaynaklarla ve araçlarla tasarımcılık öğretildi.

Gelelim günümüze, tasarım okumak isteyen fazlaca genç tanıyoruz. Bir tasarımcı olmak için birden fazla yol var. Şu anda bilgiye çok hızlı şekilde erişebiliyoruz. Çevrimiçi kurslar, ücretsiz kaynaklar, web siteleri, YouTube ve benzeri platformlarda grafik tasarım hakkında çok sayıda kaynak mevcut.

Asıl amacımız sektöre hazır olmak.

Pin
Grafiker olmak için neler yapılmalı?

Grafik Tasarım Bölümü Okumalı Mıyım?

Grafik tasarım bölümü yüksek öğrenim de bir uzmanlık alanıdır. Ülkemizde hem lise düzeyinde hem de üniversite düzeyinde grafik tasarım okulları mevcuttur. O tüm bu uzun eğitim süreçleri en sonunda kişiyi sektöre hazır hale getirmeyi hedefler. Elbette herhangi bir okul okumadan grafik tasarım uzmanı olabilirsiniz.

Fakat bu alanda bir eğitim almak size çeşitli katkılar sağlayacak. Yalnızca diploma, sertifika ve benzeri belgeleri alabilmek için bu bölümler okunmamalı. Bu eğitimler esnasında görsel iletişim, sosyoloji, insan psikolojisi gibi birçok konuda bilgi sahibi oluyoruz.

Ayrıca okul bize yalnızca teorik bilgiler katmaz. Okulunuzdaki öğretmenleriniz, arkadaşlarınız yani geleceğin diğer grafik tasarım uzmanları orada bulunurlar. İyi dostluklar kurup iyi projelere imza atmak için harika bir fırsattır.

Grafik tasarım bölümü okumak size özetle şunları kazandırır.

Sektöre Hazırlık

Ortak çalışma, çok yönlülük, yaratıcı süreçleri dahil olma gibi temel konuları öğrenirsiniz. Bu sizi geleceğe ve sektörün dinamiklerine hazır hale getirir.

Referans

İyi bir okulda grafik tasarım okumak kariyeriniz için güzel bir başlangıçtır. Özgeçmişinizi oluştururken eğitim bilgileriniz sizi bir adım ileriye taşıyabilir. Ve sektöre hızlı bir başlangıç yapmanıza olanak sağlar.

Daha Yüksek Maaş

Evet bir grafik tasarım uzmanı olmak için okul okumak zorunda değilsiniz. Ancak ülkemiz şartlarında diplomalı ve bu işin eğitimini görmüş kalifiye tasarımcılar daha yüksek gelirler elde eder. Bu nedenle grafik tasarım bölümü maaşınıza doğrudan etki eden önemli bir faktördür.

Çevre Edinme

Evet öğretmenleriniz, onların çevresindeki profesyonel kişiler ve öğrenci arkadaşlarınız yani meslektaşlarınız kariyer hedefinize katkı sağlar. Okuduğunuz bölümde yalnızca eğitim amaçlı değil sizinle aynı şeyleri yapmaktan keyif alan insanlarla tanışarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda grafik tasarım uzmanı olmak istiyorsanız, tasarım programlarıyla çok zaman geçireceksiniz demektir.

Bir tasarımcının bilmesi gereken şeyler nelerdir?

Grafik tasarım uzmanı kavramsal çerçeve terimini bilmelidir. Bu bir fikrin ilk aşamasıdır. Tüm tasarım projeleri fikirlerin görselleştirilmesi anlamına gelir.

Bu nedenle grafik tasarım uzmanları iyi fikirler ürete bilmeli. Bu konuda bir fikir nasıl bulunur adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ayrıca kendinizi tasarım tarihi, tasarım düşüncesi, tasarım ilkeleri ve renk psikolojisi, tasarım dünyasında neler olup bitiyor gibi konularda eğitmelisiniz. Tasarım tarihi konusunda bilgi edinmek sizden önceki başarılı tasarımcıların tanımak konusunda size fayda sağlar. Unutmayın ilham alınacak birçok tasarımcı ve tasarım var.

Modern dünyada gördüğünüz her görselin temelini oluşturan bir şey vardır. Buna biz görsel dil diyoruz. Görsel dil grafik tasarım uzmanının en önemli silahıdır. Tasarımlarınızda kullandığınız objeler, renkler, çizimler bir mesajı anlatmak için orada olmalı. Bu nedenle kullandığınız her şeyin ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Sitemizde şekillerin anlamı, renklerin anlamı gibi temel bilgilerin yer aldığı eğitici makaleleri bulabilirsiniz.

Pin
Grafik Tasarım Uzmanı kimdir? Ne iş Yapar?

Nereden Başlamalıyım?

Eğer akademik bir planınız yoksa ve bu bölümü okumak istemiyorsanız ancak yine de grafik tasarım uzmanı olmak istiyorsanız başlayacağız nokta Farklıdır.

Sektörde hem alaylı diye tabir ettiğimiz usta çırak ilişkisine dayalı hem de bu işin okulunu okumuş grafik tasarımcılar iş bulabiliyor. Eğer bir okul okumayacaksınız, grafik tasarım programlarını öğrenerek ve bu programlarda vakit harcayarak ustalaşmaya başlayabilirsiniz.

İyi tasarımcılarla iletişime geçmekten çekinmeyin. Onların yaptığı işlerden ilham alın ve bazı projelerini yeniden yaratmayı deneyin.

Kendinize niş bir alan belirleyin. Elbette bir grafik tasarım uzmanı eline gelen her projeyi tasarlayan bilmelidir. Ancak ustalaşma sürecinde kendinize bir kolaylık sağlayın. Öncelikle tasarlamayı sevdiğiniz projeler bularak işe başlayın. Böylece hem grafik tasarım işinden keyif almış hem de öğreniminizi devam ettirmiş olursunuz.

Grafik Tasarımcı Maaşları Ne Kadar?

Grafik tasarım uzmanları ne kadar kazanır sorusuna verilebilecek tek bir cevap yoktur. Çalışılan firma, ajans, tasarımcının yetenekleri, sektördeki tecrübeleri ve eğitim durumu maaşı doğrudan etkiler. Bazı ajanslarda grafik tasarım uzmanları birçok alanda içerik Üretir. Dijital reklamlar, el ilanları, basılı işler ya da web siteleri ve web tasarımları gibi.

Bazı ajanslardaysa her tasarımcının ayrı bir görevi vardır örneğin yalnızca arayüzü tasarlayan tasarımcılar vardır.

Ülkemizde ortalama olarak asgari ücretten başlayan ve 7000 TL – 10.000 TL bandına çıkan maaşlar mevcuttur. Çalıştığınız şirketin hangi ilde olduğu, müşterilerinin ne kadar kaliteli olduğu, verdiği hizmetlerin niteliği ve personellerine olan bağlılığı maaşınızı değiştirecektir.

Ayrıca grafik tasarım uzmanı olarak herhangi bir ajans da çalışmadan da para kazanabilirsiniz.

Günümüzde birçok freelance tasarımcı mevcut. Çeşitli platformlardan müşteriler bularak ve proje boşuna ödeme alarak çalışan tasarımcılar var. Eğer yaptığınız projelere ve tasarımları güveniyorsanız ve kendinizi iyi pazarlamayı biliyorsanız Buda iyi bir gelir kapısı olabilir.

Grafik tasarım uzmanı görsel iletişim alanında bilgili olmalıdır. Grafik tasarım programlarına hâkim, insan psikolojisinden ve marka iletişimine önem vermelidir.

Yorum yapın