Yenilikçi Ambalaj Fikirleri

Merhabalar, küçük işletmeler için yenilikçi ambalaj fikirleri oldukça önemlidir. Potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve onlarla sıkı bir bağ kurmak için kullanılacak ilk araçlardan birisi ambalajlar. 

Ürünlerinizi kalabalık bir ürün grubu arasında nasıl öne çıkarırsınız?

Elbette yaratıcı paketleme ve ambalaj tasarımları ile. Ürününüz ve sektörünüz ne olursa olsun bazı temel marka dinamiklerini düşünmelisiniz. Yeni bir ürün nasıl tasarlanır makalesinde bir ürün fikri bulma süreci nasıl olmalı konuşmuştuk. Şimdi sıra ambalajda.

Ambalaj Neden Çok Önemli

Günümüzde internet üzerinden alışveriş alışkanlığı son derece yaygın hale geldi. Fiziksel bir mağaza ya da e-ticaret ile aldığınız bir ürünün önce ambalajına ve paketlenme kalitesine dikkat ediyoruz. 

Pin

Bazı satıcıların geleneksel ambalajları terk edip daha organik ya da yaratıcı tasarımlar ile ürün gönderdiğine şahit olmuş olabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde ofisimiz için verdiğimiz bir siparişin içerisinden el ile yazılmış bir kart çıktı. Sipariş için bize teşekkür ettiklerini yazmışlar ve onları sosyal medya üzerinden takip etmemizi istemişler. Seçtikleri ambalajı, kartı göz önünde bulundurunca hiç mağazaya gitmesek bile orada çalışanlarla bir iletişimimiz oldu.

Yalnızca ambalaj tasarımı ile küçük işletmeler müşterileri ile bağ kurabilirler.

Ambalaj Nedir?

Kabaca söylemek gerekirse, müşterilerin ürünün ne olduğunu, ne yaptığını ve kimin tarafından hazırlandığını görebilmeleri için ürünlerinizi mağaza rafında tutma, paketleme ve koruma yöntemidir. Ambalaj koruma sağlar, ürünü temiz tutar, müşteriye ürünle ilgili bilgiler verir.

Pin

Bununla birlikte, ambalaj sadece ürününüzü hasar görmekten korumakla ilgili değildir, aynı zamanda işinizi dünyaya tanıtan önemli bir algı unsurudur. Marka değerlerinizi doğrudan yansıtır.

Kurumsal Kimlik Tasarımına Dikkat Edin

Ambalaj tasarımları ürüne göre, ürünü çıkarttığınız yıla, sürümüne, çeşitli varyasyonlarına göre sürekli değişebilir.

Ancak doğru bir bağ kurmak ve kendi sadık müşteri kitlenizi yaratmak istiyorsanız kurumsal kimlik üzerinde iyi çalışın. Kurumsal kimlik öğelerini ambalaj tasarımlarında iyi değerlendirin. Böylece uzaktan bakıldığında bile o ürünün hangi firmaya ait olduğu anlaşılsın. Marka logonuza, renk paletinize ve yazı tipi seçiminize yeniden göz atmak isteyebilirsiniz. 

Ambalaj Türleri

Ürünleri nasıl paketlemeniz gerektiğini düşünün. Örneğin gıda, kozmetik ve banyo malzemeleri güçlü, su sızdırmaz ambalajlara ihtiyaç duyacaktır. Züccaciye, mücevher veya elektrikli eşyalar gibi hassas eşyalar, nakliyeden kaynaklanan herhangi bir darbe ve hasara karşı ekstra korumaya ihtiyaç duyacaktır.

Pin

Uzun mesafelere veya denizaşırı ülkelere nakliye yapıyorsanız, ekstra korumaya ihtiyacınız olabilir.

Paket İçeriği Planlama

Paketlemeyi üç ana başlığa ayırabiliriz. Ürünün taşınmasını sağlayacak nakliye için kullanılacak bir ambalaj. Ürünün kendi ambalajı ve görünüşü. Son olarakta yanında göndereceğiniz ekstra kartlar, hediyeler ve tasarım öğeleri. 

Dış nakliye kutunuz için düz bir karton kutu kullanabilirsiniz. Tabi bütçeniz varsa markanızı bu karton kutular üzerinden de yansıta bilirsiniz. Örneğin yalnızca logonuzun olduğu standart bir karton koli marka algınızı güçlendirecektir.

Pin

Hassas bir ürünü paketliyorsanız iç kutunun içerisine krapon kağıdı ile ekstra bir koruma katmanı ekleyebilirsiniz. Bazı ürünlerde hem şık görünecek, hem ürünü temasa karşı koruyacaktır. Ayrıca sürdürülebilir çevre ve doğal ürünler artık çok daha fazla tercih ediliyor.

Kutu Tasarımları

Lüks bir ürün için benzersiz ve sıra dışı görünen bir kutu dikkatinizi çekmenin yolu olabilir. Ancak kare olmayan kutulara sahip olmanın, istifleme ve mağaza raflarında sergileme veya teslimat için nakliye kutularına paketleme yaparken sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Ürününüzün çok lüks ve bilindik markaların yanında nasıl görüneceğini düşünün. Bazı ambalajlar, göze çarpacak şekilde rafa yerleştirilebilir ve tasarımın akıllıca kullanılması, örneğin kutu kenarlarına çizimlerin sarılması gibi, ürününüzün gerçekten öne çıkmasını sağlayabilir!

Pin

Sonuç – Örnekler

Sizin için çeşitli sektörlerden Yenilikçi Ambalaj Fikirleri bulduk ve makaleye eklemek istedik. Buyrun küçük bir galeri. Bu arada artık Instagram hesabımız var. Oradan da bize destek olursanız çok seviniriz. 

Yorum yapın