Ara
Close this search box.

Windows 11 Grafik Tasarımcılar İçin Uygun Mu?

Windows 11 Grafik Tasarımcılar İçin Uygun Mu?

Merhabalar, biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde Windows 11 ‘in resmi ve stabil olan ilk sürümü yayımlandı. Peki Windows 11 grafik tasarımcılar için uygun bir işletim sistemi mi? Yükseltme yapmalı mıyız?

Özet cevap: Beklemekte fayda var, ancak riski seviyorsanız durum başka.

Windows 11 Neler Sunuyor

Öncelikle yeni ve güncel bir işletim sistemi. Windows en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden biri hatta bir çoğumuzun ilk bilgisayarla tanışmasında bile var olan etkili rol oynayan bir yazılım. Uzun zamandır güvenlik ve performans güncellemeleri alan Windows 10 artık eskidi diyebiliriz.

Modern, sade ve kolay bir arayüz ile çağa ayak uydurmayı planlayan Windows 11’in tasarımcıları çoğu Windows deneyimini baştan tasarlamış. Özellikle karmaşıklığı ortadan kaldırmayı ve aradığınız şeyleri hızlıca bulmanızı amaçlamışlar.

Biraz Apple’ın MacOs işletim sistemine benzemiş diyebiliriz. Ancak alıştığınız rahatlık ve temel Windows fonksiyonları da aynı şekilde duruyor. Çoklu pencere kullanımlarında iyileştirmeler yapılmış.

İlk İzlenimlere Göre Olumsuz Yanları

Bazı kullanıcılar performans kayıpları olduğunu düşünüyor. Hatta bunları kağıt üzerinde analiz edip ispatlamışlar. Ancak her bilgisayar için geçerli olmayan sonuçlar ortaya çıkmış. Özellikle RAM bellek kullanımda Dosya Gezgini açıkken fazla bir tüketim olduğu söyleniyor. Bu performans kayıpları güncellemeler ile giderilebilir.

Windows 11

Program Uyumlulukları

En çok merak edilen konulardan birisi de Windows 11 program uyumlulukları. Özellikle Adobe yazılımlarını çok sık kullanıyoruz. Photoshop CC 2021 gibi uygulamalar için güncelleştirmeler yayımlanmış durumda. Çoğu kullanıcı hatasız kullanabildiklerini raporlamışlar. Bazı ekran kartları da güncelleme almaya devam ediyor. Ancak olası sorunlar için Windows’un uyumluluk ile çalıştırma yöntemini kullanarak hataları çözmek mümkün.

Daha önce benzer bir sorunu M1 işlemcili Apple Macbook’larda yaşayan tasarımcılar için sorunlar hala devam ediyor. Windows 11’de o kadar ciddi bir sorun olmadığı görünüyor. En azından çoğu popüler uygulama için sorun yok.

Can Sıkan Bir Detay

Bugün bir tasarımcının karşılaştığı ve sistemin temel özelliklerinden birisi ile alakalı kullanım sorunu ortaya çıktı. Bir görseli daha önceki Windows’larda sürükleyerek görev çubuğundaki Photoshop simgesinin üzerine getirip bekleyince programa aktarabiliyorduk. Ancak Windows 11 ile bu özelliği kullanmayan bazı kullanıcılar için olumsuz bir kullanım detayı ve işleri zorlaştıran bir durum olduğu söyleniyor.

Adobe ile Anlaşma

Adobe Windows 11 işletim sisteminde Creative Clouds ürünlerini artık Microsoft Mağazasından sunacak. Bu da karşılaşılan hataların hızla giderilmesi ve iki firmanın uyumluluğu konusunda rahatlatıcı bir detay.

 Windows 11 ile Android Uygulamaları da Çalışacak

Windows 11

Bu yenilik biz içerik üreticiler için oldukça faydalı görünüyor. TikTok için bir video düzenlediniz, çıktısını aldınız doğrudan uygulama üzerinden paylaşmak çok kolay hale geldi. Aynı şey diğer sosyal medya uygulamaları için de geçerli. Yani telefonunuza ya da tabletinize gerek duymadan mobil uygulamaları da kullanmak hız açısında avantajlı olacaktır.

Windows 11 Ücretsiz İndirme

Windows bu sefer farklı bir satış politikası izleyerek Windows 11’i ücretsiz dağıtmaya karar verdi. Ancak bu ücretsiz yükseltme için lisanslı bir Windows 10 kullanıyor olmalısınız. Kendi resmi sitesinden ISO dosyasını ve uyumluluk araçlarını paylaşan Microsoft Windows 11 için hızla cihaz desteğini arttırıyor.

Bugüne kadar ki en katı sistem gereksinimlerini isteyen Windows 11 için bilgisayarınızın uyumlu olup olmadığını bu aracı indirerek denetleyebilirsiniz.

Windows 11 Grafik Tasarımcılar İçin Uygun Mu?

Bilgisayarınızdan doğrudan yükseltme yapabilirsiniz. Windows 10 yüklü bir sisteminiz varsa önce başlat menüsü ardından ayarlar ve Windows update yani güncelleştirmeler kısmına gelerek denetleme yapın. Windows 11 için uygunsanız bir indirme ve yükseltme bağlantısı göreceksiniz.

Eğer sıfırdan temiz bir kurulum yapmak isterseniz. Tüm yedeklerinizi almayı unutmayın. Bu bağlantıdan Windows 11’i ücretsiz indirebilirsiniz.

Windows 10 ile Windows 11 Kıyaslaması

Tasarım açısından birçok fark olduğu ve daha modern, şık gözüktüğü ortada. Ancak Windows 10 ile bazı özellik farkları da mevcut. Aşağıdaki grafikte tüm farkları bulabilirsiniz.  

Kıyaslama

Tasarımcılar Windows 11’e Geçmeli Mi?

Toparlamak gerekirse Windows 11 gayet güzel görünen ve işlevsel bir işletim sistemi. Program uyumluluğu konusunda da hızlıca çözümler üretiyorlar. Ancak biraz beklemekte fayda olduğuna inanıyoruz. Çünkü Windows 11 resmi olarak tanıtıldı ancak çok sınırlı sayıda cihaz için sunuldu. Sistem gereksinimleri ve performans güncellemeleri daha iyi bir noktaya geldiği zaman geçmek daha mantıklı olabilir. Yine de hevesli olup yeni bir görünüm arıyorsanız tüm yedeklerinizi alın ve boş vaktiniz olduğunda temiz bir kurulum yapın.

Windows 10’dan Windows 11’e geçiş


Öncesinden sistem bileşenlerinizi ve güncel driverlarınızı kontrol edin. Bios ayarlarınızı değiştirmeniz gerekiyorsa bu konu hakkında tecrübeli birinden destek alın.

Bu makaleyi okuyan tasarımcıların en çok ilgisini çeken içeriğimiz Laptop mu? Masaüstü mü? Adlı yazımız oldu.

Windows 11 grafik tasarımcılar için uygun mu kendi görüşlerimizle birlikte açıkladık. Deneyimlerinizi aşağıya yorum olarak bırakarak sizden sonra gelen ziyaretçilere yardımcı olabilirsiniz. Sevgiler, görüşmek üzere.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma Rehberi 2024

Yapay Zeka Ücretsiz Görsel Oluşturma konusu giderek popülerliğini artırıyor. Dijital dünyanın hızla evrildiği günümüzde, görsel içeriklerin önemi hiç olmadığı kadar arttı. Peki, bütçenizi sarsmadan, etkileyici

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye