Laptop Mu? Masaüstü Bilgisayar Mı?

Grafik tasarıma yeni başlıyorsanız ya da yeni bir bilgisayar arayışındaysanız doğru konudasınız. Grafik Tasarım İçin Laptop Mu? Masaüstü Bilgisayar Mı? Tercih edilmeli detaylı şekilde avantajlarını ve dezavantajlarını topladık.

Öncelikle bir bilgisayardan ne istediğinizi bilmelisiniz? Yalnızca 2 boyutlu temel grafik işlemlerini mi yapacaksınız? Daha zorlu video düzenlemeleri ve 3 boyutlu tasarımlar mı yapmayı planlıyorsunuz? Bunlar ne kadar güçlü bir bilgisayara ihtiyacınızın olduğunu belirler. Belki de bir bilgisayara ihtiyacınız yoktur? Yalnızca dijital çizimle ilgileniyorsanız iyi bir tablet bilgisayar bile sizi memnun edecektir. 

Laptop Mu? Masaüstü Bilgisayar Mı?

Pin
Grafik tasarımcılar için laptop önerileri.

Bu seçim biraz da kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişecektir. Bir dizüstü bilgisayarla neredeyse her şeyi yapabilirsiniz. Güçlenen grafik kartları ile mimari çizimlerden, 3d boyutlu modelleme çalışmalarına kadar pek çok şey yapmak mümkün. Ancak seçiminizin bazı artıları ve eksileri olacaktır.

Neden Laptop Almalıyız

Eğer çok sık seyahat ediyorsanız dizüstü bilgisayar en mantıklı seçenek. Farklı ortamlarda çalışmayı seviyor, taşınabilirliğe önem veriyorsan bir tablet ya da laptop’a ihtiyacın var. Günümüzde çok güçlü bilgisayarlar üretiliyor. Hem dizüstü tarafında hem de.masaüstü tarafında son teknoloji ürünler piyasada. 

  • Dizüstü bilgisayarlar kolay taşınır.
  • Toplantı, konferans ve sunum için taşınabilir.
  • Her ortamda çalışmaya uygundur.
  • Batarya ile çalıştığı için priz olmayan bir ortamda belirli süre kullanılabilir.
  • Bazı laptop modellerinde tasarımcılar için ekran avantajları vardır. Farklı açılardan rahat görünüm sunarlar.

Neden Masaüstü Bilgisayar Almalıyız

Güç ve daha geniş çalışma alanları taşınabilirlikten daha önemli diyorsanız masaüstü tercih etmelisiniz. Bilgisayar bileşenlerini ihtiyacınıza göre kendiniz oluşturabilir ya da ileride yükseltebilirsiniz. Tasarımcılar için en önemli nedenlerden bir tanesi büyük ekranlarda çalışma imkanı. Masaüstü bilgisayarınız sabit olduğu için iyi bir monitör ile rahat bir kullanım sunar. Elbette dizüstü bilgisayarlara da monitör bağlanabiliyor ancak taşınabilirlik konusunda çok uygun olmuyor. 

  • Daha uygun fiyata daha güçlü donanım alırsınız.
  • Büyük ekranlarla ve birden fazla ekranla çalışmak için uygundur.
  • İhtiyacınıza göre özellikleri yükseltilebilir.
  • İleriye dönük bir yatırımdır. Ufak güncellemelerle daha uzun süre kullanmaya imkan tanır.
  • Yazıcı ve ekstra aksesuarları bağlamak için ofis ortamına uygundur.
Pin
Laptop Mu Masaüstü Bilgisayar Mı

Tablet Bilgisayarlar

Eğer dijital çizimler ve ilistürasyonlar üzerinde çalışmak istiyorsanız bir bilgisayar ve grafik tablet yerine yalnızca bir tablet bilgisayar iyi olabilir. Procreate gibi uygulamalar ile harika çizimler yapılabiliyor. Ayrıca Adobe çoğu programını bu tabletlere de getirdi.Bir klavye ve çizim kalemi ile özellikle öğrenciler için çok iyi bir deneyim sunuyor. Ortalama 3500 TL bandında olan çizime uygun Apple tabletleri bulmak mümkün. 

Fiyat Açısından Hangisi Tercih Edilmeli

Fiyat açısından değerlendirmek gerekirse Masaüstü bilgisayarlar daha avantajlı görünüyor. Son zamanlarda pandeminin de etkisiyle ortaya çıkan çip sorunu bilgisayar endüstrisini etkiledi. Bunun yanı sıra coin madenciliği içinde ekran kartlarının kullanıldığını göz önünde bulundurursak fiyatların bu kadar yükselmesi normal görünüyor. 

Pin
Grafikerler için bilgisayar seçimi.

Genelde aynı özelliklere sahip bir laptop için daha fazla ödeme yaparsınız. Masaüstü fiyat performans açısından daha uygundur. Ayrıca ekran kartı gibi bileşenleri daha sonra değiştirebileceğiniz için masaüstü bilgisayarlarda uzun vadede maddi avantaj sağlanabilir. 

Laptop Mu? Masaüstü Bilgisayar Mı? sorusuna yanıtı kendiniz vermelisiniz. Avantajları ve dezavantajları bu şekilde. Ayrıca sitemizde grafik tasarımcılar için hem laptop önerileri hem de masaüstü bilgisayar önerileri mevcut. Bu listeleri inceleyebilir ve bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Yorumlarda görüşmek üzere. 

“Laptop Mu? Masaüstü Bilgisayar Mı?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

15