Ara
Close this search box.

Web Arayüz Tasarımı Nedir?

Web Arayüz Tasarımı Nedir?

Merhaba, kullandığımız internet siteleri, mobil uygulamalar hatta oyunlar kullanıcı ile iletişime geçmek için bir arayüz kullanırlar. İnteraktif olarak karşılıklı bilgi ve veri paylaşımı açısından arayüz tasarımı önemli bir faktördür. Web Arayüz Tasarımı Nedir? Sorusuna detaylıca bakalım.

Web Arayüz Tasarımı

İngilizcede User Interface olarak bilinen ve tasarımcılar arasında çoğunlukla UI şeklinde kısaltılan bir tasarım türü. Kullanım alanları oldukça geniş. Bu tür tasarımları yaparken esnek bir tasarım modeline ihtiyaç var. Çünkü internet sitelerini ziyaret ettiğimiz cihazların ekran boyutları farklılık gösteriyor. UI tasarımının her ekran boyutunda anlamlı olmasını bekleriz.

Web Arayüz Tasarımı Nedir?

Kabaca bir internet sitesinin görüntüsü, tasarımı diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi esastır. Ancak kullanıcı deneyimini tasarlamak UX tasarımcıların görevidir. Bazı durumlarda bir tasarım hem UX hem de UI tasarımı yapabilir.

UX kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Bir ziyaretçinin sitede keyifli vakit geçirmesini, siteden beklediklerini kolaylıkla karşılamasını hedefler. Arayüz tasarımcısı ise bu deneyimi güçlendirecek somut grafikler ve tasarımlar üretir.

Arayüz Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İlk bakış çok önemlidir. Öncelikle arayüz tasarımına yeni başlıyorsanız üzerinde çalıştığınız projeyi iyice tanıyın. Bu aşamada iyi bir tasarım fikri nasıl bulunur? Makalemizden faydalanabilirsiniz.

Daha sonra hazırladığınız projeye uygun olan taslak çizimleri yapın. Eğer UX tasarımını siz yapmayacaksanız kullanıcı deneyimi tasarlayan tasarımcı ile birlikte ilerleyin. Tüm iş sizin sorumluluğunuzda ise önce kullanıcı deneyimi üzerinde düşünün. Bu size bir sayfa içerisinde nelerin olması gerektiğini ve nelerin olmaması gerektiğini gösterecek.

Kullanıcı Deneyimi UX tasarımı örneği


Eğer kullanıcı deneyimi konusunda hazırsanız ve sayfalarınız adları ve hangi özellikler olacağı belliyse UI kısmına geçebilirsiniz. Bu aşamada görsellik ve estetik kaygı olmalı. Çok karmaşık tasarımlardan kaçının. Çok sayıda font, yazı karakteri kullanmayın. Maksimum 2 ya da 3 farklı yazı tipi normaldir. Tek bir yazı tipinin farklı varyasyonunu kullanarak daha iyi bir iş çıkartmak mümkün . Örneğin başlıklar için daha kalın bir versiyon paragraf metinleri için standart ve alıntı, bağlantı gibi metinler için italik halini kullanabilirsiniz. Taslağınız üzerinden gerçek çizimlerle ilerleyin. Renkleri iyi analiz edin. Renkler üzerinden çalıştığınız sektörle ilgili birçok mesaj iletebilirsiniz. Renklerin anlamları nedir öğrenin.

Web Arayüz Tasarımı Hangi Programla Yapılır?

UX tasarımı konusunda biraz daha özgürüz. Kağıt ve kalemle bile tasarlayabiliriz. Ancak kullanıcı arayüzü yani UI tasarımı konusunda çok yetenekli programlara kendimizi bırakmamız gerekiyor. Uzunca bir süre Adobe Photoshop gibi pixel tabanlı programlar ile arayüz tasarımları yapıldı. Ancak artık güçlü firmaların yeni ve etkili çözümleri var. Adobe XD firmanın yeni uygulamalarından biri ve yalnızca bu iş için yaratıldı. Artboard sistemi ile büyük projelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bazı web araçlarını kullanmak da çok kolay. Ayrıca plugin destekleri, prototip oluşturma gibi yetenekleri sayesinde geleceğin bir numaralı arayüz tasarım programları arasında olabilir. Figma, Sketch gibi programlarda sektörde yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle Figma tasarımcılar arasında oldukça popüler bir UI tasarım programıdır.

Adobe XD ile tasarladığım site doğrudan yayınlanır mı?

Aslında bizler bu tasarımları kullanıcıların ziyaret edeceği nihai bir ürün olarak tasarlamıyoruz. Web arayüz tasarımlarını web geliştiriciler ve yazılım uzmanları için tasarlıyoruz. UI tasarımı bizim için bir şablon oluşturmak diyebiliriz. Bu nedenle Adobe XD ya da diğer programlarla hazırladığınız tasarımlar bir sunucuya yüklendiğinde doğrudan iyi bir web deneyimi sunmazlar. Biz yazılımcıya ve temiz şekilde tasarım koda dökülmesine ihtiyaç var. Eğer temel seviyede HTML ve CSS kodlarını biliyorsanız bu tasarımları çalışan aktif bir site haline getirmeniz mümkün.

Web Arayüz Tasarımı nasıl tasarlanır?

Tasarımlarınızı bir yazılımcı yardımıyla ya da bazı yapay zekâ algoritmasına sahip ücretli eklentilerle aktif bir site haline getirebilirsiniz. Ancak hala geliştirme sürecinde olduğu için iyi bir yazılımcı kadar etkili sonuçlar çıkartamıyorlar. Karmaşık ve Google tarafından pek tercih edilmeyen bir kodlama yapısı sunuyorlar. Zamanla gelişeceğine inanıyoruz.

Arayüz Tasarımı Fiyatları Nelerdir?

Eğer bu işe yeni başlıyorsanız fiyat konusunda çok yüksekte olmamaya dikkat edin. Elbette web arayüzü tasarlamak zahmetli ve uzun süren bir iştir. Fiyat verirken yeteneklerinizi, tecrübenizi, proje için ne kadar zaman ayıracağınızı ve tasarımın kaç sayfa olacağını göz önünde bulundurun. Genellikle bunların bir ortalamasını alarak sayfa başı üzerinden fiyat hesaplanır. Müşterilerinizi arayüz tasarımını nasıl teslim edeceğinizi, hangi uygulamayı ve dosya formatını kullanacağınızı anlatın.

UI Web arayüz tasarımı örnekleri.

Web Arayüz Tasarımı Nedir kabaca öğrenmiş olduk. Detaylı arayüz tasarımı ve grafik tasarım konuları için podcast yayınlarımızı, youtube kanalımızı ve sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorumlar bölümünden bize ileterek aynı gün içerisinde cevap alabilirsiniz. Kolay gelsin.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Telifsiz Resimler İçin En İyi Kaynaklar 2024

Telifsiz resimler biz tasarımcılar için oldukça kıymetli kaynaklardır. Günümüz dijital çağında, içerik oluşturmak ve paylaşmak hiç olmadığı kadar önemli. Blog yazıları, web siteleri, sosyal medya

Yapay Zeka Video Programı Önerileri

Yapay Zeka Video Programı makalesine hoş geldiniz. Hızla gelişen AI teknolojisi ile videolarımızın kalitesini yükseltmek her geçen gün daha kolay hale geliyor. Gözlerimiz artık belirli

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri

Dünyanın En İyi Sanat Galerileri makalesine hoş geldiniz. Sanat galerileri, insanlık tarihindeki yaratıcılığı, duyguları ve düşünceleri ifade etmenin, anlamanın ve kutlamanın merkezi olarak kabul edilir.

İçindekiler

4 yanıt

  1. UI tasarımları günümüzde çok önem kazandı küçük bir sayfaya bir çok şey sığıyor artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumanız Gereken İçerikler

İnternetten gelir elde etmek

Para Kazanmak İçin Yapabilecekleriniz

Para kazanmak ve internet üzerinden dijital bir iş yaparak gelir elde etmek uzun zamandır pek çok kişinin hayali. Artık çok daha yaygın olarak kullanılan bazı

Fotoğraf kalitesini yükseltme

Photoshop’ta Resmin Çözünürlüğünü Arttırma

Bazı durumlarda fotoğraflarımızın ya da internette bulduğumuz görsellerin çözünürlüğü düşük olur Adobe Photoshop’ta resmin çözünürlüğünü arttırma yöntemlerini kısaca anlatacağız. Elbette bu işlem belirli bir seviye