Tasarımcıların Yaptığı Yaygın Hatalar

Merhaba, grafik tasarımcıların yaptığı yaygın hatalar nelerdir konulu makaleye hoş geldiniz. Bir tasarımcı olarak hepimiz zamanla tecrübe kazanıyoruz ve bize ufakta olsa zarar verecek davranışlardan kaçmak istiyoruz. Bu sanata ilgi duyanların ilk başlarda yaptığı bir çok hata mevcut. 

Bazıları kariyerinizi ileride de etkileyecek hatalar olsa da aslında geneline bakarsak çok önemli hatalar olmadığını göreceğiz. Peki nedir bu grafikerler tarafından en çok yapılan hatalar.

Pin
Tasarımcıların yaptığı yaygın hatalar

Metin Hataları

Bir tasarıma başladığınızda çoğu zaman elinizde iyi bir tasarım özeti bile olmaz. Bu durumu kabullendirmek ve bu mesleğe değer kazanmak için müşterileri bazı şeyleri yapmaya zorlamak lazım. 

Tasarım yaparken odaklanma ve kontrol süreci önemlidir. Bazen bir tasarımın bittiğini düşünür ve müşteriye ya da baskıya yollarsınız. Şanslıysanız yapılan harf ve yazım hatalarını bu kısımda fark edersiniz. Ama herkes bu kadar şanslı değil. Bir iş basılıp, halkın önüne çıkartıldığında da bu tür hataları görüyoruz. 

Pin
🙂 yazım hataları konusunda dikkatli olmak lazım.

Metinlerin tekrar tekrar üzerinden geçmekte fayda var. Her ne kadar küçük bir hata gibi dursa da önemlidir. Kimse sürekli yanlış yazan bir tasarımcı ile çalışmak istemez. Bilgisayarlarımızın ya da kullandığımız modern araçların metinleri kendiliğinden düzenleme özellikleri var. Bazen bu özellikler size hata yaptırır. Yazmak istediğiniz kelimeyi farklı bir kelime ile değiştirir. En yaygın hataların başında yazım yanlışları geliyor.

Kopyala – Yapıştır İçerikler

Bazı tasarımcılar internetten buldukları şablon dosyalarını olduğu gibi kullanırlar. Bu şablonlar he ne kadar işinizi kolaylaştırsa da asıl amaçları olduğu gibi kullanılmak değildir. Bazı devlet kurumlarının afişlerinde bile “Lorem Ipsum” metnini görmüştük. 

Pin
Basılıp otobüs duraklarına asılan bir afiş örneği

Şablon kullanacak tasarımcılar projeye göre o dosyayı özelleştirmeli. Renklerini, şekilleri, eklenip çıkarılacak öğeleri kendisi ayarlamalı. Metinlerin üzerinde dikkatli çalışmalı. İlham almak ile birebir bir tasarımı ya da şablonu kopyalamak farklı şeylerdir. Tasarımcıların ilham alacakları internet siteleri makalemizde yer alan web sitelerini ziyaret ederek farklı çalışmaları bulabilirsiniz. 

Ödeme Sorunları

Birçok tasarımcı arkadaşımızın canını sıkan ödeme sorunları aslında tasarımcıların hatasıdır. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için almamız gereken önlemler var. 

Ön Ödeme Almak

En başta bir işe başlamadan önce ön ödeme sistemini kafanızda oturtmanız lazım. Çünkü hem zaman hem de emek isteyen bir iş yapıyoruz. Boşa gitmesini istemeyiz. Bu nedenle çalışacağınız kişi her kim olursa olsun ön ödeme konusunda net ve prensip sahibi olun. Tasarımcıların en sık yaptığı hatalardan biri de ödeme almadan işi teslim etmektir. Daha sonra uzun süreler bekleyip hiç ödeme alamayan dostlarımız da oldu. Bu nedenle ödeme sorunlarını çözmek için bir politika oluşturun ve bunun dışına çıkamayacağınızı açıkça belirtin.

Pin
Ön ödeme alarak kendinizi garanti altına alın

Değersizleştirme

Bazı meslektaşlarımız, öğrenci arkadaşlarımız ya da grafik tasarıma ilgi duyan kişiler bu işi daha değersiz hale getirebiliyor. Maddi olarak olması gerekenden çok daha az bir ücret karşılığında bir tasarım üretmek dolaylı yoldan tüm tasarımcılara zarar verir. Bu nedenle öncelikle kendinizi ve yaptığınız sanatı düşünerek fiyat belirleyin. Elbette serbest piyasa içerisinde herkes istediği rakama iş yapar. Eğer yaptığınız işe güveniyorsanız, belirli bir zaman ve emek harcadıysanız lütfen kendinizi ve mesleği değersiz hale getirmeyin. Eğer yeteri kadar zaman harcamadıysanız ve hobi olarak tasarımlar yapıyorsanız. Müşterinize bu tür ticari işleri bir başka tasarımcıya yönlendireceğinizi söylemekten çekinmeyin.

Programlar Her Şey Değildir

Bir başka yanlış davranışta tasarımı programın yaptığını sanmaktır. Grafik tasarım için her şey programdan ibaret değildir. Programlar belirli yetenekleri olan ve işimizi kolaylaştıran araçlardır. Farklı ihtiyaçlara göre farklı uygulamalar ve programlar var. Örneğin Adobe Photoshop’u öğrenerek tasarımcı olmak tek başına yeterli bir beceri değildir. Tasarım tümüyle kuralları, kalıpları, belirli bir neden-sonuç ilişkisi barından ciddi bir alandır. Bu nedenle önce tasarımın temel ilkelerini bilmek, daha sonra yaratıcı yanınızın olması, kitle iletişimini ve görsel iletişimi bilmek gerekir. Daha sonra ihtiyacınız olan programı kolayca bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Önce tasarımcı olun, tüm araçlar size hizmet edecektir. 

Pin
Tasarımcıların yaptığı yaygın hatalar

Eleştiriler

Bir başka hata ise eleştiri almak ya da yanlış kişilerden eleştiri almak ile ilgilidir. Eleştiri ülkemizde nedense olumsuz bir çağrışım yapıyor. Ancak normal şartlarda eleştiri bir geri bildirimdir. Doğru değerlendirildiği zaman sizi inanılmaz derece geliştiren bir olgu. Bazı tasarımcı arkadaşlarımız bu sanatla ilgilenmeye yeni başladıklarında çalışmalarını gruplara ve sosyal medyaya yükler. Bu dostlarımıza yaptıkları projeler ve tasarımı geliştirmeleri için ipuçları bırakmak, doğru geri bildirimlerde bulunmak zorundayız. Zorundayız diyorum çünkü grafik tasarım bizim için önemli. Bu alanı daha ileriye götürmek ve geliştirmek için bir değer katmalıyız. 

Tabi her zaman bu kadar ince düşünen insanlarla karşılaşmıyoruz. Bir başka yanlış şu “herkesin eleştirisini önemsemek” bu sizi köreltir ve üretim isteğinizi sınırlandırır. Bu nedenle yapıcı eleştirilerden beslenerek her yorumu ve görüşü belirli bir seviyede ciddiye almak gerekir. 

Tasarımcıların yaptığı yaygın hatalar makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca tüm sayfaların en başında bulunan Tasarım Fikir nedir, ne değildir? Butonu ile bizi daha iyi tanıyabilir ve diğer sosyal hesaplarımızı bulabilirsiniz. 

Yorum yapın