İlham Alabileceğiniz Tasarım Siteleri

Merhabalar, bazen diğer tasarımcıların tecrübelerinden faydalanmak etkili bir iş ortaya çıkartmak için gereklidir. İlham alabileceğiniz tasarım siteleri ve portföyleri nereden bulacaksınız? İşte en popüler portfolyo siteleri ve tasarımcıların paylaşımları listesini bu nedenle hazırladık. 

Tasarımcılar İçin İnternet Siteleri

Pin
Grafiker Tasarımcılar İçin Siteler

İlham Almak Çalmak Değildir

Elbette bir tasarımı olduğu gibi birebir kopyalıyorsanız bu hem suç hem de etik değil. Ancak ilham almak bu değildir. Örneğin bir tasarımcının çerçeveleri kullanma şekliniz sevdiniz ve tasarımlarınızda bu tarz çerçeveler üreterek kullandınız. Bu gayet olası. Farklı farklı tasarımcılardan en iyi yönlerini bularak birçok şey öğrenebilirsiniz. 

Behance

Adobe destekli bir portföy sitesi. Neredeyse çoğu tasarımcının bir Behance profili bulunur. İyi bir kariyer yönetimi düşünüyorsanız bu tarz sitelerde herkese açık bir portföy yayımlamakta fayda var. 

Bu siteden diğer tasarımcıların aradığınız konu ile ilgili hazırladığı tasarımlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca onların içeriklerini beğenerek etkileşime girebilirsiniz.

Dirbbblle

Behance’ın çalışma sistemine oldukça yakın bir başka portföy sitesidir. Neredeyse aynı oranda popüler bir site. Daha çok UI ve UX çalışmalarının olduğunu düşünüyorum ancak böyle bir net bilgi yok. Bu sitede profil oluşturarak hem işlerinizi yükleyebilir hem de diğer tasarımcıların işlerine göz atabilirsiniz. 

Pin
İlham Alabileceğiniz Tasarım Siteleri

Freepik

Bir çoğumuz bu siteye vektör, fotoğraf ya da şablon indirmek için giriyoruz. Ücretsiz olarak epey bir seçenek sunduğu için ve popüler olduğu için pek çok ajansın ve tasarımcının bildiği bir site. Ancak sadece bir şeyle indirmek için değil ilham almak içinde kullanılabilir. Hatta premium içeriklere de ücretsiz olarak göz alabildiğimiz için iyi bir kaynak. 

Creative Market

Yurtdışında epey popüler bir site. TIpkı Freepik gibi lisanslı tasarım ve içerik indirmek için kurulan bu sitede birçok kaliteli tasarımcıyı bulmak mümkün. Bu site üzerinden de daha özel alanlarda içerikler bulabilirsiniz. Örneğin web sitesi elementleri, e posta tasarımları vb tarzlarda içeriklerin sayısı oldukça fazla.

Envato ya da Graphicriver

En popüler sitelerden bir diğeri. Özellikle web tasarımı ile ilgileniyorsanız mutlaka denk gelmişsinizdir. Yalnız dosya indirmek için değil ilham verici birçok tasarımı görmek için ziyaret edebilirsiniz. 

Deviantart

Tasarımcılar için bambaşka bir boyut. Deviantart oldukça eski bir site. Özellikle dijital çizim konusunda ilham almaya ihtiyacınız varsa buraya mutlaka uğramalısınız. Çok geniş bir kütüphanesi var. Diğer satış siteleri ya da portföy siteleri gibi değil. Aslında her iki türdeki platformdan da bir şeyler barındırıyor. Burada bulunan içeriklerin nasıl kullanılacağını tasarımcı seçiyor. İsterseniz ücretsiz bir indirme bağlantısı isterseniz de yazdırılabilir bir baskı kopyası satın alabiliyorsunuz. 

Pin
Portföy sitesi Deviantart

Pinterest 

Sosyal medyanın görsel hali. Google görsellerde aradığımız içeriklerin neredeyse çoğu bu sosyal medya sitesi üzerinden geliyor. Aslınd amacıda tam olarak ilham veren içerikleri ayırmak. Tasarımın birçok farklı dalına ait içerikler bulabilirsiniz. Bakmadan geçmeyin. Hatta bir blogunuz ya da internet siteniz var. Pinterest üzerinde bir işletme hesabı açmanızda fayda var. 

Facebook Grupları

Evet, eski dostumuz Facebook’a bakmadan olmaz. Tasarımcıların bulunduğu çok sayıda aktif grup var. Bu gruplarda hem amatör hem de profesyonel tasarımcılar bulunur. Bu tasarımcıların yaptıkları projeleri görerek ve onlarla iletişime geçerek fikir almanız mümkün. 

Instagram

Bir portföy sitesi mekaniklerine sahip değil elbette. Ancak sevdiğiniz ve başka bir mecrada denk geldiğiniz bir tasarımcıyı Instagram’dan takip ederek onun çalışmalarını görebilirsiniz. Böylece ilham alacak yeni bir kaynak yaratmış olursunuz.

Pin
Doğadan ilham al

Doğa ve Hayatın Kendisi

En gerçek ilham kaynağı doğadır. Dışarıda ve hayatın içinde olmaktır. İnsanları ve çevreyi gözlemlemek, onların hareketlerinden yola çıkarak bir şeyler üretmek hem özgün hem de etkili bir tasarım aracı olabilir. 

Ayrıca bu içeriği okuyan ziyaretçilerimiz İnternette Tasarımlarınızı Satabileceğiniz Yerler adlı makaleyi de sevdi.

İlham alabileceğiniz tasarım siteleri listesini okuduğunuz için teşekkürler. Sizin de bu tarz kayda değer bir kaynağınız varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın. 

Yorum yapın